Няколко броя на вестника проследяват „Отчет на варненски народни основни училища за състоянието и вървежа на учебното дело през учебната 1907 – 1908 година.“. Става ясно, че редовното учение на децата в този период е започнало от 1 септември. Дотогава било свършило изчистването, измазването и поправката в училищата. Преди тази дата приключило записването на учениците, стартирало от 20 август, както и поправителни изпити. Оказало се, че близо 1000 деца повече се явили за записване от първоначално направените списъци.
Училищата във Варна през 1908 година
Училищните сгради през 1908 година във Варна са били 18. От тях девет в общински здания, а останалите в наети частни, които не са удобни за училища. Понеже се е увеличило числото на учениците се наложило откриване на още отделения. Така се наело бившето арменско училище, например.
В общинските училищни здания се помещават 39 паралелки с 1966 деца, а в частните 15 паралелки с 551 деца.
Общинско девическо училище "Св. Наум"
„И подготвителните отделения се помещават в частни здания та с тях парлелките в частните здания стават 18 обаче сведенията за тях се дават отделно. На паралелка от общинските училищни здания се падат по 50 деца, а на паралелка от наетите училищни здания по 40 деца. Като се има предвид, че само 25 – 30 стаи от общинските здания по размерите отговарят за по 40 – 50 деца, а всички останали както в общинските, така и в наетите здания, са твърде малки, а някой едва могат да поберат по 30 – 35 деца, та от това може да се съди каква претрупаност в училищата е владяло през годината. Никоя друга година не е имало по толкова много деца във всяка стая. Нуждата от две или три училища отдавна е станала въпиеща. Едва сега се строи едно четири класно училище в четвърти участък, но и то не е достатъчно. Най – необходима нужда се чувства в първи участък, където едно 8 – класно училище би могло да удовлетвори отчасти голямата нужда, ето защо морален дълг се налага на училищното настоятелство, да направи всичко възможно от негова страна, като още през настоящата година вземе решение да се отчуждят в споменатия участък и гласува в бюджета си суми или сключи заем от банка за постройката едно такова учебно заведение. С това настоятелството ще извърши акт от голяма справедливост.“, се казва в вестникарската статия.
Отбелязва се още, че на работа през годината са били 58 учители, от които жените са близо 1/3. От държавата за изплащане на заплатата им през годината са отпуснати общо 71 113 лева, а допълнителните разходи на общината по училищата са 78 922 лева.