Първи за курорт в местността Узун Кум заговарят основателите на българската археологическа наука – братята Херман и Карел Шкорпил. Още през 1915 г. те прокарват своята идея за изграждане на морски санаториум и летни жилища в тази местност.
В “Известия на варненското археологическо дружество” №7 от 1921 г. херман и Карел Шкорпил казват:
“Узун Кум” (Дълъг пясък) се намира в съседство на Аладжа манастир. Идеално място на нашия Черноморски бряг за морски санаториум и летни жилища. За да създаде дружеството средства за фонда за постройка на варненския музей и за други културни нужди на нашия Черноморски край, помолихме Народното събрание да отстъпи това място на дружеството. С указ №35 от 13 април 1915 г., бр. 92, Народното събрание отстъпва на Варненската община (тъй като дружеството не е юридическо лице) за нуждите на Варненското археологическо дружество на безсрочно ползване държавната гора край “Узун Кум”, която дружеството да култивира, украси и превърне в народен парк, като запази съществуващите в нея старини.”
“С акт от 7 юни 1915 г. гората е предоставена от финансовия началник на варненската община за нуждите на археологическото дружество. Освен гората в местността Узун Кум влизат и 160 дка морски пясък и 5 дка езерца. Едногласно е решението на комисия от Върховния медицински съвет в София посетила през 1915 г. местността Узун Кум– тук да се построи детски санаториум. Въпреки големите усилия на братя Шкорпил този проект не се осъществява, тъй като царица Елеонора построява детския санаториум в Св. Константин. Това обаче не спира братята Шкорпил и те продължават упорито да отстояват своята идея Узун Кум да стане курорт.
През 1924 г. Карел Шкорпил успява да убеди комисията на “Морски сговор”, чийто председател е Петър Стоянов - кмет на Варна, че Узун Кум е най-подходящото място за детска колония. Пред комисията Карел Шкорпил се навежда, грабва шепа пясък и казва: “Вижте колко чист и жълт е пясъкът. Та това е “златен пясък”. Буренакът може да се очисти за два-три дни”.
Така той успява да убеди плевенския представител, че това място е прекрасен плаж. Още на другия ден команда от моряци разчиства един район, построява палатки и гостите от Плевен първи населили този плаж, който Карел Шкорпил нарича “златен пясък”.
През 1934 г. в местността “Узун Кум” е построен малък ресторант (собственик Давид). Край него през дивната гора е минавал тесен път, водещ до Аладжа манастир. От ресторанта се откривала величествена гледка към морето и малкото мостче в края на златистия плаж. На мястото на този малък ресторант по-късно е построен ресторант “Казино” в “Златни пясъци”.
През 1937 г. местността “Узун Кум” е преименувана на “Златни Пясъци” от братята Херман и Карел Шкорпил. Това става след едно преименуване на местности с чуждоезични названия.
В изданието на курортна дирекция – Варна от 1938 г. четем: “Неизползван стои най-големият плаж на Черно море, световна рядкост – “Дългият пясък” (“Узун Кум”), известен и с името “Златният пясък”, на около 17 км от града. Със своя съвършено чист, наистина златист пясък, необикновено красива обстановка, в близост с гората, този неоценим дар притежава всички качества, за да засенчи и прословутото летовище “Лидо Венеция”.
С постановление на министерския съвет от 01.12.1955 г. се поставя отговорната задача да бъдат изградени през следващите две години два курортни комплекса край Варна: “Дружба” – с 1000 легла, и “Златни пясъци” – с 2000 легла. В Държавен вестник е обявен конкурс за авторски колектив, който да проектира новия курорт “Златни пясъци”. Конкурсът е спечелен от колектив начело с арх. Георги Ганев. Ето и състава на първия проектантски колектив на к.к. “Златни пясъци”: арх. Георги Ганев, арх. Рачо Стоянов, арх. Дориян Морозов и арх. Милко Матеев.
С Указ № 470 от 11.12.1956 г. Президиумът на Народното събрание утвърждава общия градоустройствен план на град Варна и общия градоустройствен план на крайбрежието на град Варна от местността Траката до местността Златни пясъци.арх. Георги Ганев, главен проектант на Златни пясъци, влага много талант и отговорност, голяма вещина и прецизност, за да впише оптимално всяка сграда и да запази природната даденост на терена.
На 11 август 1956 г.е направена първата копка на новия международен курорт “Златни пясъци”.
Използвани:
"60 години Златни пясъци"
РБ "Пенчо Славейков" - Варна