Днес рожденикът празнува рожден ден и кани всички любители на кафето да празнуват с DIO и да опитат безплатно различни видове кафе.
Пекарна за кафе DIO е първата крафт пекарна за кафе в гр. Варна. През тези две години DIO се изгради като социално отговорна пекарна, стартира кампания за събиране на утайки от кафе, които предостави на био производителят „Слънчевата ферма“, където утайката от кафе получи ново предназначение и беше използвана за естествен тор. Включи се и подпомогна различни инициативи.
Две години по-късно DIO продължава да разпалва искрата в любителите на кафето със своята страст и стремеж да открие и поднесе едни от най-добрите кафета.
И както подхожда на всеки Рожден ден, трябва да се направи кратка равносметка и да се поставят нови цели. Две години на стремеж, две години на труд, две години нови приятелства и две години на получени усмивки след първата глътка кафе!
Следващата цел пред Пекарна за кафе DIO е през следващият месец да бъдат внесени кафета изсушени по най-новата анаеробна технология и още кафета с натурален процес на сушене. Кафета с най-високите оценки от международни изложения!
И малко интересна информация за любителите на кафето. Ето какво можете да очаквате:
Анаеробен процес!?
Най-общо казано анаеробното кафе е кафе, което се оставя да ферментира в среда без кислород.
През последните години някои производители на кафе започнаха да експериментират с анаеробно сушене на кафето.
И така, какво е това? Как се прави? Защо да го опитате?
Ферментиралото кафе не е нещо ново. Натуралният и меденият процес на сушене на кафето също има лека ферментация. При тези процеси обаче кафето ще ферментира в богата на кислород среда, така то ферментира по-слабо, и захарите от плода не се абсорбират толкова добре. А именно захарите са това, което помага да се развие вкусът, с който кафето е известно. Ферментацията е ключът към развиването на правилните нотки във вкусът на кафето.
Как се прави анаеробно кафе?
Процесът на приготвяне на анаеробно кафе е доста прост, трябва само да имате нужното оборудване и опит.
Основното оборудване при производството на анаеробно кафе е резервоар от неръждаема стомана. Този резервоар е проектиран да може да херметически затворен. Това означава, че след като кислородът бъде отстранен от резервоара, никакъв въздух не може да влезе.
Процесът на анаеробно кафе започва с пулпирането на кафето. Това означава да премахнете ципата от кафеното зърно. След това тези зърна кафе ще бъдат поставени в резервоара.
Следващата стъпка е да се добави и самият плод. Това е месестата част от кафената „череша“, която заобикаля зърното. Има консистенция, подобна на мед. Този плод е пюриран до много плътна каша. Тази част от подготовката е важна.
В този момент производителят може да предпочете да добави допълнителни вкусове към пюрето, подправки, плодове. Това може да добави различни вкусови профили, нещо, което наистина не можете да направите чрез нормална ферментация.
Когато пюрето бъде направено, то ще се разлее по всички семена. След това резервоарът ще бъде запечатан. Някои производители могат напълно да премахнат кислорода. Ако обаче резервоарът е запечатан правилно, това не е важно изискване. Процесът на ферментация ще превърне този кислород в CO2 (въглероден диоксид), така че кислородът така или иначе ще изчезне доста бързо.
Процесът на ферментация отнема обичайно до 24 часа, като може да бъде по-малко или повече. Колко време ще отнеме зависи от това, което производителят се опитва да направи. Процесът на ферментация се следи стриктно, проверява се киселинността на ферментиращата смес. Може да бъдат добавени допълнителни добавки към сместа, за да балансират всичко и да създадат по-последователен вкус.
Едно от основните предимства на анаеробния процес на приготвяне на кафе е, че производителят има много по-голям контрол върху процеса на ферментация. Те получават контрол, за който бихте могли да мечтаете при нормално ферментиране на кафе.
Това означава, че вкусът на кафето, след като процесът е закован, трябва да бъде доста последователен. Никога няма да бъде повлияно от външната среда, качеството на въздуха или колко е горещо. Всичко това може да попречи на вкуса на нормалното кафе.
Ако разгледате анаеробното кафе, ще видите, че ферментиращото кафе често се проверява, целта е да помогнат за поддържане на правилните нива на PH. Това е, което създава този последователен и мек вкус вкус.
Какъв е вкусът на анаеробното кафе?
Поради начина, по който се прави анаеробно кафе, то има различен вкусов профил от кафето с разпространеният мокър процес.
Както вероятно се досещате, процесът на приготвяне на анаеробно кафе означава, че то ще се задушава в собствените си сокове. Това позволява на вкусовете наистина да попият в зърната.
Резултатът е кафе на зърна с много по-плодов вкус, отколкото обикновено получавате от кафето. В действителност, анаеробното кафе може да има разнообразие от различни вкусове в зависимост от добавките, които са били вложени в сместа, както и от базовото вложено плодово зърно.
Повечето анаеробни кафета са малко по-кремообразни, няма я горчивината, появява се нов по-богат вкус надскачащ познатият вкус на кафе! По-сладките, плодови вкусове ще бъдат много по-изявени. Някои хора оприличават вкуса с ананаси, череши и може би дори с докосване на лимон. Всичко е в това как производителят работи, за да ферментира това кафе.
Защо да пием анаеробно кафе?
Защото е страхотна експлозия от вкусове! И защото ние в Пекарна за кафе DIO можем да го изпечем съвършено!
Следвайте ни на FB/coffee.varna
------------------------------------------------------
Адрес на пекарна и магазин за кафе DIO:
гр. Варна, кв. Чайка, бк. 193 - Caffetteria DIO
моб. тел.: 0895 451 552
https://coffeemarket.bg