Още една от старите сгради на Варна, претърпяла реконструкция, реставрация и надстрояване, разбуни духовете на гражданите в социалната мрежа.
Мненията...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Още една от старите сгради на Варна, претърпяла реконструкция, реставрация и надстрояване, разбуни духовете на гражданите в социалната мрежа.
Мненията за т.нар. Шопен център, намиращ се на ул. „Фредерик Шопен“ 4 до площад "Независимост, са разнопосочни, видя Moreto.net. От това, че е по-добрият вариант от занемарената и рушаща се сграда, до това, че сградата е практически унищожена, заличавайки голяма част от характеристиките ѝ. Съдейки по визуализацията все още има довършителни дейности - като поставяне на метални парапети на терасите. Възложител на дейностите е "Емкей Инвест" ЕООД, а строител - "Диана Комерс 1" ЕООД.
Покрай променения външен вид на сградата, мнозина не забелязаха, че вече липсват и две големи дървета, които бяха непосредствено пред зданието и фигурират на снимките от преди години.
Сградата на някогашния хотел "Империал" е национализирана след 9 септември 1944 година. Военното окръжие, а след 1990 година и Общинска полиция са използвали сградата през гoдините, докато не е реституирана, след което и сменила собствениците си.
В края на 2018 година започна разчистване на зданието. Тогава главният архитект на Община Варна Виктор Бузев коментира за Moreto.net, че фасадата ще бъде реставрирана, а обновената сграда ще бъде с обществено предназначение. От думите му стана ясно, че одобрение за целия проект е дадено от Министерството на културата.
За историята на сградата в по-далечни времена в своя статия в изданието "Културното наследство на Варна" Християн Облаков посочва, че тя е дело на инж. Йосиф хаджи Стоянов, който през 1936 година става кмет на Варна.
Първоначално зданието е било едноетажно, строено по проект на арх. Атанас Несторов. Собственикът на дома е д-р Димитър Цонев, който е известен варненски лекар. През 1930 година тегли заем за преустройство на старата си къща и надстрояването й с три етажа, предвидени за нова, модерна за времето си клиника и хотел. Инж. Стоянов проектира новите етажи. Оформени са три фасади. Откъм вътрешния двор са поставени дълги и просторни веранди с метални решетки. Te са рядкост в архитектурата по онова време. След построяване на сградата, тя бързо е преустроена в хотел "Империал". Разполага с течаща топла вода, бани във всяка стая и централно парно отопление. Хотелът по нищо не отстъпва на останалите луксозни гранд хотели във Варна по онова време.
Капитан ІІ Константин Скутунов е роден на 10 април 1890 г. в Шумен в семейство на опълченец от Руско-турската война (1877 – 1878).
Той участва в боевете при превземането на Одринската крепост, командва...
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна.
В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме...
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно...
На 3 април 1879 г. Учредителното събрание избира София за столица на Княжество България.
Същата година градският инженер С. Амадие създава първия устройствен план, който променя облика на града и полага...
На днешния 1 април се навършват 155 години от рождението на един от най-видните български архитекти Никола Лазаров. Днес сгради, изградени по негови проекти, съставляват значителна част от архитектурното...
Как са проектирани някои от основните булеварди във Варна и какви жертви е коствало построяването им, къде намира място лозунгът „Не щем места по-далеч от зоната на чайките", как варненци са отчуждавани...
Преди столетие районът на Римските терми във Варна изглеждал съвсем различно. Тогава единственото, което загатвало за баните, била извисяващата се Римска кула между постройки още от турско време. Различни...
Зимата на 1929 година остава в историята като една от най-студените, които Варна е преживявала през последното столетие.
В последните години във Варна не можем да се похвалим със сняг и сковаване на...
На 21 януари 2025 г. се навършват 150 години от рождението на бележития архитект Дабко Дабков. Moreto.net ще отдаде почит на значимия му принос за съвременния облик на Варна с поредица от материали, разказващи...
Темата за градската улична мрежа и състоянието й не губи актуалност никога сред варненци. Въпросът има не по-малка значимост и преди близо 100 години. Тогава се прокарват голяма част от улиците в града,...
Фасадата на някогашния хотел „Москва“ на ул. „Цариброд“ 10, построен през 1910 година, може да бъде реставрирана. Това става ясно от инвестиционно предложение, представено пред Регионалната инспекция по...
22-годишният студент Александър Аенски извади богоявленския кръст от морето във Варна, предаде репортер на Moreto.net.
Аенски първи стигна до светинята, хвърлена на първа буна от отец Василий Шаган.
Младият...