Какво са те?
Тигровият комар обикновено се среща в Югоизточна Азия, където влагата и топлината създават идеални места за размножаване. Но сега те се разпространяват из Европа благодарение на изменението на климата.
Черен с бели ивици, комарът хапе през деня - за разлика от други видове комари, които обикновено правят това около зазоряване и здрач - и най-често се среща в градски райони и близо до водоизточници.
Те също така не оставят само сърбяща подутина — тези комари имат потенциала да разпространяват болести като треска от денга, източен енцефалит по конете, чикунгуня и зика.
Къде се среща тигровият комар в Европа?
Първото наблюдение на тигрови комари в Европа е в Албания през 1979 г., където те остават повече от десетилетие. Сега те се срещат в повече от дузина европейски страни, включително Италия, Франция, Германия, Испания, Хърватия и Португалия, и се очаква да се превърнат в проблем на територията на Обединеното кралство през следващите 15 години - те вече са открити там в малки количества. Според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDPC) това е най-инвазивният вид комари в света.
Но това не е единственият комар за наблюдение. Друг доклад от ECDPC предполага, че комарът за жълта треска (Aedes aegypti), способен да разпространява треска от денга и други, е открит в Кипър, докато обикновеният домашен комар (Culex pipiens), за който е известно, че разпространява вируса на Западен Нил, се среща във всеки Европейски кънтри бар в Исландия и Фарьорските острови. Според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията е имало 130 случая на денга в цяла Европа през 2023 г. в сравнение с малко над 70 за 10-годишния период преди това.
Защо се случва това
Основният двигател е изменението на климата, както с горещи вълни, така и с проливни дъждове, осигуряващи гостоприемна среда за комарите. Доклад за извънредни ситуации относно инвазивните комари, поръчан през 2020 г. от Public Health England, пише: „Безпрецедентната промяна в състоянието на векторно пренасяните болести в Европа през последните десетилетия се дължи главно на промяна в разпространението на вектора, подкрепена от […] промени в климата и околната среда. Комарите разчитат на външна топлина, за да повишат телесната си температура, което прави по-топлите климати на континента толкова привлекателни, колкото и домашната им територия. И в неотдавнашния доклад за състоянието на климата в Европа беше установено, че Европа е най-бързо затоплящият се континент.
За какви симптоми трябва да внимавате при ухапване?
Треска, обрив и болки в ставите са чести, но не изчерпателни симптоми на болести като денга, чикунгуня и зика. Денга, дисвирусна инфекция, която обикновено се среща в субтропичните региони, може да отнеме седмици, за да се развие, като тежките случаи карат страдащите да повръщат и изпитват главоболие, болки в очите и мускулни болки. Зика обикновено няма симптоми, но е опасна за бременни жени, тъй като инфекцията може да повлияе на бебето. Chikungunya причинява главоболие и мускулни болки, докато жълтата треска може да доведе до органна недостатъчност в екстремни случаи. Д-р Дипти Пател, директор на National Travel Health Network and Centre, казва: „Ако развиете треска от 38C или повече или други симптоми, потърсете незабавно медицински съвет.
Симптомите могат да се появят до една година след пътуването.
Как можете да предотвратите ухапвания?
Според Рейчъл Лоу, професор изследовател в Global Health Resilience Group, „личните предпазни мерки […] са от съществено значение за тези, които посещават райони в Европа“. Свободните дрехи, обработени с репелент, предлагат едни от най-добрите защити срещу ухапвания. Базиран на DEET репелент с концентрация от 50% или повече, приложен локално, също може да помогне за задържане на комарите; по подобен начин има все повече доказателства, че пикаридинът може да бъде също толкова ефективен. Уверете се, че сте напълно ваксинирани.