Психологът Д-р Рози Саенц-Сиерцега споделя:
„Практикуването на дадено поведение ни помага да се справяме по-добре в ситуациите, обвързани с него, така че твърдението, че не можем да се справим с нещо, защото не сме експерт в него, е не само лъжа, но и един чудесен начин за отхвърляне на всяка възможност за успех.“
Саботираме себе си, защото мислим, че не заслужаваме нещо по-добро. Понякога „разрушителният“ глас на хора около нас (твърде амбициозни родители, които са изисквали много от нас през годините, властен партньор или некоректни колеги в работата) прозвучава в ума ни, напомняйки ни, че никога няма да успеем. Придържайки се към тези фалшиви вярвания, ние сами проваляме всяка появила се възможност и шанс за промяна, растеж, щастие.
Според Карин Лоусън, американски клиничен психолог и писател, саботираме себе си и заради собствените си големи фантазии, които рисуват в съзнанието ни всевъзможни негативни сценарии за провал – често си въобразяваме как се представяме зле на интервюто за исканата от нас работа, че ще бъдем отхвърлени от човека, към когото изпитваме силни чувства, че ще се изложим пред хората около нас, ако постъпим по определен начин. Това от своя страна води до един блокаж и поява на страхове, които ни държат встрани от всичко истинско и значимо.
“Как можем да променим това и да спрем унищожителния самосаботаж? ”
Проучете собствения си саботаж
Осъзнаването от къде и защо се случва е първата и най-важна стъпка за преодоляването му. Помислете за ситуациите и областите, в които той се проявява най-силно, до каква степен позволявате на околните да ви влияят? Запишете на лист хартия различни опции и алтернативни решения. Определете кои са бариерите, които ви спират да вземате друго решение. Може би ви изглежда неудобно, ново, дори ви се струва страшно или пък се изискват много усилия, а в дадения момент се чувствате изтощени и без мотивация. Идентифицирайте многобройните начини, по които можете да управлявате тези препятствия (това може да се случи и чрез подкрепа от приятел или пък като проучите умение, което искате да придобиете – как да бъдете по-търпеливи, дисциплинирани, уверени).
Създайте импулс, който да ви движи
Започнете с дейностите, на които вече се наслаждавате като четене, туризъм, спорт или рисуване. Използвайте тази движеща сила, за да си зададете въпроса какво още можете да опитате, за да продължите да се наслаждавате на живота.
Търсете неща, които са от значение
Поставете си цели или вземайте решения въз основа на вашите ценности, нещата, които са истински важни за вас и какви промени искате да направите.
Не забравяйте, че вие сте човекът, който решава
Вие решавате кой сте, кои са приоритетите и целите ви, а не хората около вас. Просто се стремете да давате най-доброто от себе си и резултатите няма да закъснеят.
Преодоляване на страха
Страхът обикновено е в основата на това, което ни дърпа назад: страхът от неизвестното или непознатото, страхът от провал, страхът, че нашият критичен вътрешен глас ще бъде доказан или ще ни подчини, страх, че имаме твърде много да загубим или че ще трябва да се изправим пред болка, отхвърляне. Истината е, че сме много по-устойчиви, отколкото си мислим. Същият този вътрешен глас, който ни казва, че не можем да се справим с препятствията, подхранва страха ни. Животът е изтъкан и от радост, и от тъга, а за да се изправим пред нашите страхове, ние трябва съзнателно да идентифицираме и активно да пренебрегваме този негативен вътрешен съдник, да предизвикаме себе си, изправяйки се пред нови приключения и възможности.
“Когато се почувствате в плен на страха, припомнете си думите на вдъхновяващата Ерин Хенсън: „Ами ако падна? О, скъпа моя, ами ако полетиш?“
Нов, положителен навик.
Един от най-мощните начини за унищожаване на самоограничаващите вярвания, е замяната им с положителни такива. Всички мисли, които имате, ежедневно повтарящи се в съзнанието ви, изграждат или унищожават самоуважението и самооценката ви. Подходът към промяната на начина, по който мислите за себе си, е съвсем прост на пръв поглед и въпреки това може да бъде толкова трудно да се приложи на практика, само защото не сте свикнали да мислите за себе си положително. След като установите новото си поведение и постепенно започнете да обръщате всяка негативна мисъл в положителна, сега трябва да отделите време, за да го практикувате възможно най-често докато се формира нов навик.
Спрете да се сравнявате с другите
Сравнението не ни мотивира да правим повече неща или да бъдем по-добри в нещо, кара ни да се чувстваме още по-неадекватни за дадена ситуация, неспособни и недостатъчно добри. Сравнявайки се с другите, намаляваме виждането за собствената си красота и потенциал. Не сме създадени, за да приличаме на някой друг (като външност или способности), а да бъдем верни на нашата автентичност, да се стремим да бъдем по-добри единствено от нас самите в минал момент. Оценявайте и поощрявайте собствения си напредък, нека водеща бъде мисълта за личното ви развитие, независимо от областта.
Всички ние можем да развием по-реалистичен и състрадателен поглед към себе си. Можем да се научим да насърчаваме самосъзнанието си по позитивен начин към всеки аспект от нашия живот, да започнем да различаваме това, което наистина искаме, от това, което другите искат за нас и да бъдем достатъчно смели, за да се дистанцираме от всичко и всички, които ни потискат и дърпат назад. Авторът Рой Бенет пише: „Вярвайте във вашия безкраен потенциал. Единствените ви ограничения са тези, които