Да започнем от утрото и храната
Случва ли ви се сутрин в бързането да пропуснете закуската и малко по-късно на път за работа или в офиса, да я заместите с някой високо калоричен шоколадов десерт или нещо също толкова сладко с идеята, че така ще си набавите енергия и ще „живнете“? Правите ли същата грешка и през деня? Захарта е бърз начин за повишаване на енергията, но в дългосрочен план тя прави точно обратното. Всички онези добре познати ни съставки като глюкоза, декстроза, малтоза и захароза, имат способността за кратко време да ни вдигнат, разсънят и привидно „освежат“, но много скоро след това, тяхното действие отминава и цялата тази захар ни кара да се чувстваме още по-заспали и уморени, освен, че сериозно вреди на фигурата и здравето ни като цяло.
Течностите
Наскоро си дадох сметка, че аз помислям за вода едва, когато обядвам. В сутрешните часове водата е нещо много далечно за мен. Дори да не ожаднявате, не забравяйте, че тя ви е много, много необходима. Не подминавайте чашата вода сутрин, още със ставането от леглото. През нощта организмът се дехидратира. Заменете горе споменатата „захарна“ закуска с чаша вода или пък с фреш и ще се почувствате много по-добре. Минимумът ви трябва да е поне литър и половина дневно, лятото - и повече. Но забравяйте, че не само енергия ще си набавите с водата, а и красота - по-млада, свежа и опъната кожа, по-красива коса.
Движение
Колкото по-малко се движите, толкова по-уморени се чувствате. Звучи невъзможно, но е точно така. Не говорим за това редовно да катерите планини, а за елементарна, всекидневна разходка. Ако офисът ви е наблизо до вкъщи, лятото спокойно може да ходите или да се прибирате пеша от работа. Със сигурност ходенето ще ви помогне да се чувствате по-енергични. Когато се движите, се освобождава азотен оксид от артериите и така се дава възможност на кръвта да минава свободно през съдовете. Това от своя страна помага на клетките да получат повече хранителни вещества. Нима нямате почивни дни, прекарани изцяло на дивана в хола с лаптоп в ръце, след които се чувствате наистина изцедени? Защо се случва така? Казахме вече- липсата на движение съчетана с недостига на свеж въздух, няма как да ви енергизират!
А когато се движим повече, и спим по-добре
Една от основните причини да се чувствате уморени е липсата на сън, но тук не говорим само за това да спите достатъчно часове, а и да спите качествено. Заспиването един час и повече след като сте се пъхнали под одеялото и буденето по три-четири пъти на нощ, не говорят добре за съня ви. В такива случаи и по осем часа да спите, пак ще се чувствате като пребити. Сънят не е само почивка. Той влияе и на растежния хормон - протеин от хипофизната жлеза, който има основна роля в заздравяването на мускулите и костите. Сънят пряко засяга и начина, по който тялото ни трупа мазнини (особено в областта на корема) и е от огромно значение за нормалното функциониране на мозъка. И както вече казахме в началото- колкото повече се движите, толкова по-лесно ще попаднете в плен на Морфей- когато се изморим, спим като къпани. Когато се „скапем“ от бездействие, не можем да заспим лесно.
Витаминен дефицит
Ако не приемате достатъчно плодове и зеленчуци и не сте си купили „готови“ витамини, е твърде възможно да ви липсват някои от тях. Много важен за бодростта е витамин C, както и витамините от група В, които превръщат глюкозата в енергия. Ако сте постоянно уморени, въпреки, че спазвате горните правила за „енергизиране“, задължително проверете нивата на витамин B12.
Хормонални проблеми
При жените са доста често срещани. Няма как да отречем, че обикновено в дните на менструация и няколко дни след приключването и, сме по-уморени от обичайното. Загубата на кръв (при някои жени е значително по-голяма), понякога съчетана с не рядко срещано състояние като анемията, може да не ни позволи да станем от леглото в някои от тези дни. Неприятно е и все пак, с повече витамини, храна и вода, ситуацията се овладява. Проблемите обаче могат да бъдат далеч по-сериозни, когато се крият в хипоталамуса, хипофизата и щитовидната жлеза. Двата основни източника на здравословни неприятности са нарушена функция на щитовидната жлеза и надбъбречните жлези. Задължително е да ги изследвате, ако имате съмнения, че енергията ви е в минимални „количества“.
Някакво скрито заболяване, вид инфекция или инсулиновата резистентност (предвестник на диабета) също могат да бъдат причина да не се чувствате добре в кожата си. Щом спазвате по-горните условия, обърнете внимание на това кога сте най-уморени. Ако е в дните около менструацията ви, е напълно нормално. Ако е тогава, когато сте били наистина претоварени в работата, няма какво да я мислите. Ако обаче е постоянна и не минава въпреки нормалния сън и храна и от дълго време се чувствате ежедневно отпаднали, без сила, задължително посетете лекар.