Преминаването по тези маршрути стана по-предизвикателно, тъй като нарастващото напрежение принуждава авиокомпаниите да ограничат услугите като предпазна мярка. Войната между Израел и "Хамас", в регион, вече осеян с горещи зони, добави към усложненията на летенето между изтока и запада.
Това е след като инвазията на Русия в Украйна вече добави часове към много пътувания, като затвори огромно въздушно пространство за много транснационални оператори - включително маршрутите на Големия кръг през Сибир, популярна "врата" между континентите.
Израелският El Al спря да лети над голяма част от Арабския полуостров, като се позова на опасения за безопасността, като заобикаля далече на цената на няколко часа допълнително за полетите до Банкок. Превозвачът също отложи услугите до Индия, като същевременно отмени сезонните маршрути до Токио.
Повечето други авиокомпании спряха да летят до Тел Авив след избухването на военните действия. Deutsche Lufthansa AG също напусна Бейрут засега, докато Air France-KLM заяви, че е забелязал лек спад в търсенето на пътници за пътувания до региона.
Войните също създават потенциални проблеми за хората, пътуващи с превозвачи, които все още летят над спорни зони. В световен мащаб търсенето на международни пътувания е намаляло с 5 процентни пункта след атаките на "Хамас" на 7 октомври, според ForwardKeys, фирма за анализ на пътувания.
Местните конфликти в Близкия изток отдавна превърнаха Йемен, Сирия и Судан в забранени за полети зони за повечето авиокомпании. Американските и британските оператори избягват въздушното пространство на Иран, изтласквайки трафика на дълги разстояния на запад, над Ирак.
Въпреки че новата криза не е причинила големи забавяния до момента за прелитания през региона, маршрутите над Иран и Ирак са изправени пред допълнителни напрежения. Атаките срещу американските и коалиционните сили се увеличиха в Ирак и Сирия, докато Иран предупреди, че могат да се отворят нови фронтове, докато Израел напредва с наземното си нахлуване в Ивицата Газа.
Ако затварянето на въздушното пространство се разпространи в Близкия изток, около 300 ежедневни полета между Европа и дестинации в Южна Азия и Югоизточна Азия ще бъдат най-засегнати, според компанията за авиационни анализи Cirium. Превозвачите имат алтернативи, макар и скъпи и не напълно безрискови - насочване на юг над Египет, на цената на няколко часа, или на север, над зони на скорошен конфликт като Армения и Азербайджан, и след това около или над Афганистан.
„Затваряне на въздушното пространство от такъв мащаб би било наистина предизвикателство за екипите за планиране на операциите на авиокомпаниите и управление на приходите“, каза Ан Агню Кореа, старши вицепрезидент по прогнозиране и моделиране в консултантската фирма MBA Aviation.
Превозвачите в Европейския съюз, Обединеното кралство, САЩ и Канада вече се борят със скъпи заобиколки около забраненото руско въздушно пространство при полети до Азия. Това принуди Finnair Oyj да преразгледа своята стратегия за дълги разстояния и да отпише самолети, които вече нямат достатъчен обхват. Air France-KLM поръча самолети A350 с по-дълъг обсег, отчасти за да се справи със забраната на Русия.
Всеки допълнителен час полет добавя $7227 към променливата цена на типично широкофюзелажно пътуване през 2021 г., въз основа на оценки на Федералната авиационна администрация на САЩ. Разходи като гориво и труд само са се увеличили оттогава, каза Джон Градек, експерт по авиационни операции и преподавател в университета Макгил в Монреал.
Ценовото предимство показва своя ефект, когато превозвачи като China Eastern Airlines Corp. се завръщат на международната сцена.
С капацитет от места между Китай, лидерът преди Covid в изходящия туризъм, и Обединеното кралство, надминаващ нивата от 2019 г. през това тримесечие, китайските превозвачи заеха пазарен дял за сметка на British Airways и Virgin Atlantic Airways Ltd., въз основа на графиците, проследявани от Cirium. Същото важи и за Италия, където се предлага 20% повече капацитет, а китайските авиокомпании също отбелязаха печалби.
Планираният капацитет на полетите от Китай до Германия, Франция и Нидерландия остава с 20% или повече под нивата от четвъртото тримесечие на 2019 г. Китайските превозвачи са увеличили дела си в услугите и за трите страни. Air France, KLM и Lufthansa загубиха позиции.
British Airways увеличи честотите до Шанхай и Пекин, но обемът на местата до Китай остава с близо 40% под нивата от 2019 г. през четвъртото тримесечие, според Cirium. Компанията майка IAG SA съобщи, че капацитетът за Азиатско-тихоокеанския регион е бил с 54% под нивата от 2019 г. през третото тримесечие.
Air France-KLM не смята, че е в неизгодно положение, защото повечето от нейните корпоративни клиенти няма да рискуват да сложат персонала си на китайските полети, пресичащи Русия, каза главният изпълнителен директор Бен Смит по време на разговор на 27 октомври.
Наистина, американци бяха сред пътниците на полет на Air India от Ню Делхи до Сан Франциско през юни, който трябваше да направи аварийно кацане в източна Русия поради проблем с двигателя. „Върху нас няма абсолютно никакъв натиск да летим над Русия, за да спестим време“, каза Смит.
Подобно на китайските авиокомпании, Air India все още може да лети по по-директни маршрути над Русия до САЩ и Канада. Възраждащият се водещ превозвач е завладял почти три четвърти от пазара за полети между Индия и САЩ, въз основа на данни на Cirium. Тя има почти две трети от пазара на Индия и Канада, като Air Canada губи доминиращата преднина, която държеше през 2019 г.
„Ние навлизаме в свят, в който се прилага законът за нежеланите последствия“, каза Джон Грант, главен анализатор в OAG. „В момента има повече примери за затваряне на въздушно пространство, отколкото от много години, и това увеличава риска за цялата индустрия.“