През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна....
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна.
В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме за живота и делото на един от най-бележитите архитекти на България, който завинаги промени лицето на Варна.
В сърцето на Варна, на улица „Преслав“ – някогашната артерия на търговията, банковото дело и стопанската инициатива – се издига внушителната сграда на Варненската Търговско-индустриална камара и Стоковата борса. Днес позната като Щаба на ВМС.
Проектът е дело на архитект Дабко Дабков и Арх. Стефан Попов. Строителството й започва през 1929 година.
Тук, преди повече от век, се е намирала цитаделата Барут хане – част от западната зона на старата турска крепост Кале ичи. Барутният склад е разрушен през 1908 година, а върху неговите основи се изгражда новият символ на икономическия подем на града.
Но пътят към тази величествена сграда не е кратък. Варненската камара е създадена още през 1895 година, но ще минат над три десетилетия, преди да се сдобие със свой дом.
На 12 ноември 1926 година общината предоставя терен от 700 квадратни метра на ул. „Преслав“, а няколко години по-късно сградата е завършена. Тя е официално открита и тържествено осветена от епископ Андрей на 23 ноември 1935 година.
Цената на строежа? Почти 15,5 милиона лева. От тях Стоковата борса заплаща около 6,8 милиона, а Индустриалната камара – 8,6 милиона. В сумата са включени и 2,5 милиона лева, предназначени за изграждането на театъра – част от споразумението с общината, която дарява земята.
Сградата впечатлява с мащабите и архитектурния си стил. Централната ѝ фасада е подчертана от внушителен полукръгъл ризалит, а до главния вход водят тържествени полукръгли стълбища. Те не само подчертават величествения ѝ облик, но и компенсират денивелацията на терена.
Входовете са рамкирани от шест коринтски колони, които поддържат просторен балкон с балюстради. Всички прозорци са с декоративни парапети, а тежък корниз, изграден върху П-образни конзоли, обрамчва цялата сграда.
Според първоначалния проект, върху купола е трябвало да бъде поставена внушителна скулптура на бог Меркурий – закрилникът на търговците. Това обаче така и не се случва, по неясни причини.
След 1944 година сградата е национализирана, а през 1952 година преминава към Министерството на отбраната. Оттогава тя се използва като Щаб на Военноморските сили, а достъпът до нея е ограничен – обявена е за военен обект.
Днес, макар и с различна функция, сградата остава един от емблематичните паметници на Варна – свидетелство за икономическия разцвет на града в началото на XX век., напомняща за архитектурното наследство на Дабков.
Във връзка с предстоящия прием за учебната 2025/2026 г. Община Варна организира „Дни на отворените врати в детските градини“ в районите „Одесос“, „Приморски“, „Младост“ и „Аспарухово“, съобщиха от дирекция...
Китай се готви да открие най-високия мост в света през юни – поредното инженерно чудо от страна, известна със своята инфраструктурна амбиция.
Мостът над Големия каньон Хуадзян в момента е в последен...
Операция на Европол нанесе силен удар по трафика на дрога. В рамките на операция „БУЛУТ“ (на турски: „облак“) са били арестувани 234 души, включително ключови фигури в международния наркотрафик и прането...
Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора" за обезобразяване на приятелката си с макетен нож, е подал жалба срещу нея за закани за убийство. Жалбата ще бъде депозирана до прокуратурата с настояване за...
Времето за реакция може да разкрие изненадващо много за състоянието на тялото ви – от здравето на мозъка до риска от преждевременна смърт.
С напредването на възрастта реакциите ни постепенно се забавят....
Народното събрание прие седмичната си програма за работа. В нея освен дебатите по вота на недоверие към кабинета с министър-председател Росен Желязков е и второто гласуване на промени в Закона за енергията...
42-годишен чужд гражданин, издирван с червен бюлетин на Интерпол за тежки престъпления, сред които убийство и участие в международна престъпна група, е задържан при акция на служители от сектор „Издирване“...
От 17 април /четвъртък/ до 21 април /понеделник/ с промяна в организацията на движение в района на тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на АМ „Хемус“ ще се улесни пътуването при очаквания интензивен...
Над 200 български и международни компании ще се включат в двадесет и първото издание на форума Храни и напитки за туризма & ХОСТ индустрия: Синьо лято. Събитията ще се проведат непосредствено преди активния...
На 16 април 1925 година, Велики четвъртък, България става свидетел на най-големия терористичен акт в своята история – атентатът в църквата „Света Неделя“ в София. Извършен от група крайнолеви дейци на...
Днес, 16 април, от 14:00 ч., в района на Морска гара във Варна ще се проведе официалната церемония по тържествено посрещане на корабите, участващи в четвъртата активация на противоминната военноморска...
Събития:
1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт.
1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство, заемащо голяма част от Югоизточна...