Работата продължава с нестихващ устрем. С това се похвали шефът на спецпрокуратурата Димитър Петров, обяснявайки за разследването на хакерската атака над НАП пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Според него обществото в максимална степен е било информирано за действията на прокуратурата по делото.
Атаката е целяла смут в населението и дестабилизацията на обществените отношения, по думите на Петров.
Множество длъжностни лица са разпитани. Пострадалите свидетели от атаката са от банковия и застрахователния сектор. Благодарение на техните показания пъзелът се надградил, стана ясно от коментара на шефа на специализираната прокуратура Николай Найденов. Няма данни атаката да е станала със съдействието на човек от данъчната администрация.
Атаката разбила не само ПИК-ове, но и електронни подписи. Благодарения на бързите действия на разследващите не е злоупотребено с информация. Досега компрометиране на ПИК код или електронен подпис няма, увери още Найденов.
От 5 до 15 години затвор предстои за хакерите, ако обвинението издържи в съда. На изслушването в комисията обаче стана ясно, че че има и шанс обвинените да се разминат и с глоба с максимум 5000 лева.
Миналата седмица главният прокурор Сотир Цацаров поиска практически решения в сферата на киберсигурността.
Припомняме, за атаката над базите на данни на НАП през лятото се обвинени трима души - собственикът на "Тад груп" Иван Тодоров, изпълнителният директор Янков и служителят Кристиян Бойков.
Проверката на ДАНС и МВР започна започна на 15 юли 2019 г., като сигналът за теча бе разпратен и до медии. Първоначално арестуван бе само Кристиян.
Прокуратурата на три транша прави публични доказателства, с които разполага.
Иван Тодоров е обвинен в кибертероризъм, като според държавното обвинение крайната цел на обвинените е била създаване на нестабилност в страната, реакция срещу действащата политическа система и правителството, всяване на смут и страх сред населението. Сред целите били и разстройване работата на НАП и други институции, фирми и дейности.