Подадените от Община Варна от началото на годината проектни предложения за финансиране от Програма „Развитие на регионите“ са „Варна - град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“, „Варна - иновативен, образован, здравословен и съхранен град“ и „Подобряване на транспортната свързаност и градската мобилност във Варна“.
Срокът за оценка е 3 месеца от датата на подаването, като извън този срок са сроковете за отстраняване на евентуални забележки по тях. Индикативния срок, в който се очаква да има решения на Управляващия орган за финансиране, е четири месеца.
Подаденото през февруари проектно предложение от Концепцията за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) - „Варна - град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“, включва 7 проектни идеи на обща стойност 41,3 млн. лв., от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 26,2 млн. лв. Съфинансирането ще бъде осигурено от Община Варна след решение на Общинския съвет.
Основният ремонт и прилагане на мерки за енергийна ефективност за Детска градина №18 „Чайка“ са в приоритет образователна инфраструктура. В направление оборудване за предоставяне на здравни услуги е проектът на Медицинския университет в партньорство с УМБАЛ „Св. Марина“ за обновяване на медицинската апаратура чрез закупуване и въвеждане в експлоатация на циклотрон с радиосинтезен модул. Реконструкция на дере-приток на Шокърски канал на територията на Технически Университет – Варна е също сред проектните идеи от КИТИ, която ще се реализира с финансиране от Програма „Околна среда“.
В края на месец март Община Варна, в качеството си на водещ партньор, подаде две проектни предложения за финансиране по Приоритет 1 на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Първото предложение – „Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град“, включва 6 проектни дейности на обща стойност 36,92 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ за тях е в размер на 28,09 млн. лв., а съфинансирането в размер на 8,83 млн. лв. ще бъде осигурено от Община Варна след решение на Общинския съвет.
Една от проектните дейности е за закупуване на апаратура за нуждите на Специализираната болница за лечение на онкологични заболявания „Д-р Марко Марков“ ЕООД. Предвижда се закупуване и въвеждане в експлоатация на нов компютърен томограф, мамограф, микро-ултразвукова система за диагностика, ендоскопска апаратура за горна и долна ендоскопия, както и комбинирана система за диагностика с видеокапсулна ендоскопия. Лечебното заведение е партньор по проекта, чиято реализация ще позволи значително подобряване на възможностите за диагностика и стадиране на онкологично болни пациенти.
Останалите пет проектни дейности ще се изпълняват от Община Варна. Те предвиждат: основен ремонт на СУ „Неофит Бозвели“, основен ремонт на детска ясла №8 „Щурче“, която се намира в една сграда с Дневния център за деца и младежи с увреждания „Св. Йоан Златоуст“. Там ще бъдат изпълнени мерки за енергийна ефективност и достъпност, както и изграждане на пристройка с асансьор. Ремонт ще се извърши и на близкото междублоково пространство между бул. „Христо Смирненски“, ул. „Васил Ставрев“, ул. „Д-р Басанович“, бул. „Васил Левски“ и ул. „Ген. Георги Попов“. Предвижда се още и благоустрояване на парк „Елин Пелин“.
Второто проектно предложение – „Подобряване на транспортната свързаност и градска мобилност във Варна“, е на обща стойност 32,36 млн. лв., от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 29,24 млн. лв., а съфинансирането, одобрено от Общински съвет – Варна, е 3,12 млн. лв.
Партньор по проекта е „Градски транспорт“ ЕАД – Варна, който ще изпълнява една от трите дейности, включени в него, а именно: „Доставка/подновяване на подвижен състав за масовия обществен градски транспорт“. В рамките на тази дейност е предвидено закупуване и доставка на 8 електробуса, монтаж на две бързозарядни станции и 8 бавнозарядни станции за автобусите, закупуване на аварийна машина за автобусния състав и специален автомобил – автовишка, както и изграждане на електрозахранване за зарядните станции.
Останалите две дейности по второто проектно предложение – „Възстановяване на панорамен път ІV-90023 Варна – „Златни пясъци“ в участъка на свлачище „Трифон Зарезан“ и „Разработване на план за устойчива градска мобилност“ – ще се изпълняват от Община Варна. С реализацията на проекта ще се реши проблем, който съществува повече от 20 години и е свързан със затварянето на панорамния път Варна – „Златни пясъци“. Ще бъде подобрен достъпът до курортните комплекси и вилните зони в североизточната част на Община Варна. Това ще допринесе за облекчаване на трафика по път I-9, ще осигури алтернативен маршрут до к.к. „Златни пясъци“, ще подобри условията за туризъм, както и достъпа до домовете на жителите в района.
В рамките на проекта ще бъде изготвен и План за устойчива градска мобилност, като първа и задължителна стъпка в усилията за постигане на устойчива градска транспортна система.