От страна на НСОРБ в дискусията участваха кметове от Троян, Димитровград, Белица, Кърджали Сливница и Шумен, както и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
Процедура „Иновативни здравно-социални услуги“ е продължение на процедура „Грижа в дома“, която се реализира в периода октомври 2022 г. до 31 януари 2025 г. 229 местни администрации предоставяха почасови интегрирани здравно-социални услуги на над 41 300 лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване и патронажна грижа, като стойността на общинските проекти бе 270 млн. лв. Социалната услуга е високо ценена от общините и от потребителите, тъй като освен липсващите на хората грижи, предоставя и възможност за трудова заетост.
В търсене на работещи решения за продължаването на услугата след приключването на проектното финансиране, в края на 2023 г. и началото на 2024 г., ръководството на УС успя да договори с МТСП изменения на условията по процедура „Грижа в дома“, включващи удължаване срока на договорите на общините, увеличение на бюджета, създаване на експертно-консултативен съвет към министъра на труда и социалната политика, който изготви анализ на дейностите, потребителите и заетите лица по проектите на общините.
В края на 2024 г. Управляващият орган на Програма "Развитие на човешките ресурси" предостави на общините проект на Условия за кандидатстване по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, според които общият бюджет за процедурата е намален на 100 млн. лв., с който да се обхванат общо 10 хиляди потребители на социални услуги. В края на м. януари 2025 г. до общините бяха изпратени нови Условия, в които са налице промени в допустимите дейности, стойността на часовата ставка за предоставянето на услугите, както и крайния срок за кандидатстване. Заложено е и изискване общините да започнат предоставянето на услуги по бъдещата процедура през м. януари 2025 г.
Представителите на НСОРБ заявиха категорично, че недостатъчният ресурс и драстичното намаляването на броя лица и часовете подкрепа по процедурата са притеснителни, предвид и неяснотата по увеличаването на капацитета на асистентската подкрепа през 2025 г.
Кметовете акцентираха, че съгласно инструкциите на УО от декември 2024 г., за да се гарантира непрекъсваемостта на услугите, някои общини са стартирали изпълнението на проектите си. Понастоящем тези общини ще следва да изплащат възнаграждения на наетия за предоставянето на услугите персонал, което с оглед липсата на държавен бюджет за 2025 г. и съответно общински такива, се оказва практически невъзможно. Представителите на НСОРБ заявиха необходимост МТСП да обяви официално кандидатстването по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“ в спешен порядък.
Поставена бе и темата за продължаване на процедурата за предоставяне на топъл обяд, по която 230 общини и райони на общини, с подкрепата на Програмата за храни и основно материално подпомагане, предоставят ежедневно топъл обяд (супа, хляб, основно ястие и веднъж седмично десерт) на почти 70 000 (68 528 души) нуждаещи се наши съграждани. До момента услугата от нейното стартиране е предоставена с различна продължителност на общо 91 394 нуждаещи се лица, включително и на хора, пострадали при бедствия и други форсмажорни обстоятелства.
Бюджетът на процедурата бе увеличаван неколкократно, за да се гарантира предоставянето на топъл обяд до 30.09.2025 г. като същият възлиза на почти 194 млн. лв. при бюджет на Програмата от 411 млн. лв.
При запазване на броя на договорите и броя на потребителите на топъл обяд, за периода от 1.10.2025 г. до 31.12.2027 г., като се предвиди и евентуално нова индексация на стойността на топлия обяд, както е заложено в текстовете на Програмата, по оценки на Управляващият й орган, ще са необходими около 150 млн. лв. Една от възможностите за обезпечаването на ресурс за топлия обяд след 30-ти септември т.г., е да се трансферират средства от други Програми с европейско финансиране или да се осигури национален такъв.
Представителите на НСОРБ апелираха за подкрепа от МТСП при вземане на национално решение за реалоцирането на допълнителен европейски или национален ресурс към Програмата за храни, с оглед социалната и екзистенциалната значимост на топлия обяд за хилядите нуждаещи се от него.
Министър Гуцанов заяви, че екипът на министерството ще работи по две цели - предоставяне на грижа за всички нуждаещи се по програмата, както и оптимизиране на системата. За постигането им екипът на социалното министерство ще разчита на местните власти за съвместно обсъждане на конкретни законодателни промени. Във връзка с това, предстои втора работна среща по поставените въпроси през следващата седмица.