След сключването на договор за придобиване на имота през май миналата година, Общината е отказала да плати ДДС в размер на 1.65 млн. лева, въпреки изричното указание на НАП.
По думите на Тодор Балабанов за задължението да се плати данъка е говорено на сесия още при гласуването от Общински съвет на решението за придобиване на имота. Тогава администрацията не е изразила възражение.
Неплащането на ДДС-то поставя търговското общинско дружество „Централен универсален магазин Варна“ ЕАД, от което Общината придобива терена, в ситуация на неплатежоспобност и риск от обявяване на несъстоятелност.
След като Общината отказва да плати, въпреки изричните указания на НАП, ликвидаторът на дружеството се принуждава да заведе търговско дело в Окръжния съд срещу Община Варна за това дължимо ДДС.
„Ако не заведе дело, НАП има право да развали тази сделка и да изкара имота за публична продан. Другият вариант пред ликвидатора е бил откриване на несъстоятелност, защото не разполага с въпросните средства за ДДС, което се дължи от Общината. Има издадена фактура за това, която Общината е приела. Продължава да стои опасността НАП да поиска разваляне на сделката. Стои и рискът дружеството да бъде обявено в несъстоятелност, да влезе синдик и да развали въпросната сделка“, каза Балабанов.
По думите му Общината е ангажирала външна адвокатска кантора, на която плаща минимален хонорар поне 60 хил. лева, за да я представлява по делото срещу общинското дружество.
Съветникът посочи, че от миналата година до момента лихвата по ДДС е 140 хил. лева.
„Буди недоумение защо в продължение на 9 месеца кметът не е направил предложение до Общински съвет имотът да бъде обявен за публична общинска собственост, за да има гаранции обществото, че с този имот никой няма да тръгне впоследствие под каквато и да е форма да се разпорежда. Други планове ли има, защо през цялото това време не се коментира бъдещето на имота?“, коментира още Балабанов.