- Г-жо Колева, първият тур на изборите приключи при изключително ниска активност. Как ще мотивирате хората да излязат да гласуват в неделя?
- Всеки глас е решение, а район „Приморски“ има нужда от решения, които да гарантират развитието му. Важно е! За всеки е важно боклукът от контейнерите до дома му да се извозва навреме, улицата, на която живее, да бъде ремонтирана, да има детска градина в квартала му, ново улично осветление, поддържани зелени площи, удобни зони за отдих и спорт… Моята задача е „Приморски“ да има ефективна администрация, която да бъде двигател на тези процеси.
Знам, че хората се умориха от избори. Разбирам ги. От друга страна, общината не направи достатъчно, за да информира за предстоящия вот и мнозина така и не разбраха за него. Освен това, от срещите, които провеждам, съм се убедила, че масово не се знае нито кой е бил избран за районен кмет през 2023 г., нито защо е бил отстранен от съда, нито кой временно изпълнява длъжността. Тази безличност на администрацията през последната година също е фактор за подценяването на вота, а той струва на всички варненци 1,4 млн. лв. Само се представете колко много неща могат да се подобрят в района с тези средства!
Хората в „Приморски“ заслужават работеща и диалогична администрация, която да подходи с внимание към специфичните нужди и проблеми на всеки микрорайон.
- Какво е необходимо например за кв. „Виница“?
- Кварталът се разраства бързо, много млади семейства се установяват и се усеща недостиг на места в детските градини. Смятам, че за целта трябва да се проучи възможността за използване на част от парцела на дом „Майка и дете“. Трябва да се работи и по идеята за строителство на детско заведение на терена, където сега стои неизползваема и се руши сградата на бившето Оздравително училище.
Хората във „Виница“ очакват спешно да се асфалтират малките улици, които от години са в лошо състояние. В квартала е натрупано голямо недоволство и заради проблема със сметопочистването, който впрочем се поставя навсякъде и видимо от страна на районната администрация липсва адекватен контрол. През последната година поддръжката в района е много занемарена, а сигналите на гражданите се неглижират.
- А какво е нужно да се направи в другите квартали на територията на „Приморски“?
- Трябва да търсим решения на проблема с недостига на места за паркиране. В „Чайка“ например хората се оплакват, че липсва яснота относно въвеждането на „зелената зона“ – знаците са поставени, но не се знае кога ще започне да функционира. Същевременно няма никакво движение по проекта за буферен паркинг до Двореца на културата и спорта. Такъв със сигурност е нужен близо до Морската градина, защото тя трябва да бъде зона без автомобили.
През последната година в района цари безвремие, но обновяването трябва да продължи. Имам предвид ремонти на улици, на улично осветление, благоустрояване на междублоковите пространства. Много е важно да създадем работещ механизъм представителите на етажната собственост да бъдат подробно запознати с програмите и възможностите за подобряване на жилищната среда. Така ще бъдат по-добре информирани и всички жители на кварталите. По време на кампанията се срещнах с много дейни домоуправители, които дават конструктивни предложения. Те също могат да се включат в приоритизирането на малките ремонти, за които е необходимо създаването на специализирани звена към районната администрация. Смятам, че гражданската инициативност трябва да бъде максимално подкрепена – да се стимулира създаването на цветни градинки около блоковете, да се предостави съдействие за кандидатстване по програмата за саниране и пр.
- Програмата за саниране е един от акцентите в предизборната кампания на ГЕРБ. Какво предвиждате?
- С кандидатите ни за народни представители настояваме програмата да бъде възобновена при 100% безплатно саниране. Целта е да бъдат обхванати, колкото се може повече панелни блокове и многофамилни жилищни сгради. Без да се товарят семейните бюджети, санирането подобрява качеството на живот, намалява разходите за отопление и помага да подобрим облика на старите квартали.
За съжаление, изпълнението на действащата в момента програма се бави твърде много. Хората очакват не обещания, а ясни срокове кога ще се пристъпи към работа. Срещнах се и с представители на жилищни сгради, които са включени в списъка с резервите. С много усилия са събрали необходимата документация и се тревожат да не се налага да го правят отново заради огромното забавяне.
Надявам се най-после да имаме стабилно правителство, което да отпуши този процес. При старта на старата програмата за саниране много хора не знаеха за нея, а други се страхуваха да се включат заради откровени спекулации, но вече има достатъчно добри примери за санирани сгради. Трябва да умножим този положителен ефект.
- Проведохте срещи и в селищните образувания, които са част от „Приморски“. Какво очакват хората там?
- С годините там са се натрупали доста инфраструктурни проблеми, но след последната година застой хората очакват най-после да бъдат качествено изпълнени довършителните работи по реализацията на големия ВиК проект. Те бяха основна тема на разговор и в „Сотира“, и в „Добрева чешма“. Има селищни образувания, където вече година не е монтирана и една нова лампа, въпреки че са поставени стълбове и е извършено окабеляване.
Огромно е недоволството и заради камарите с битови и едрогабаритни отпадъци край контейнерите. Очевидна е необходимостта да се увеличи честотата на сметоизвозване в селищните образувания.
- А как смятате да приобщите младите хора към развитието на района?
- Един от лостовете за това е сътрудничеството с всички университети във Варна. Те имат експертен потенциал, който е полезен на града ни, а младите хора са носители на идеи и енергия. Бих искала например да предизвикаме студентите по архитектура да предложат проекти за малки градски пространства, за развитие на парковата среда. Студенти от Икономическия университет пък биха могли да помогнат за социологически проучвания в района. Вероятно има и много други начини да изпълним със съдържание сътрудничеството, за което говоря. Освен това, районната администрация от своя страна трябва да съдейства градската среда да отговаря на нуждите на учебните заведения. Нека не забравяме, че на територията на района са и най-големите лечебни заведения, повечето спортни обекти, а също и варненските курорти.
Вярвам, че с подкрепата за номер 45 в бюлетината заедно ще направим „Приморски“ един по-чист, по-зелен и подреден район в града, който всички обичаме.
Изпратено от Пресцентър на ПП ГЕРБ – Варна
Частични местни избори, 27 октомври 2024 г.
Купуването и продаването на гласове е престъпление
Частични местни избори, 27 октомври 2024 г.
Купуването и продаването на гласове е престъпление