Това стана ясно по време на брифинг, проведен в Бургас преди минути.
Заедно със зам.-министъра на регионалното развитие Николай Нанков днес те са на инспекция на състоянието на язовирите в региона.
Припомняме, че водопроводът, който лежи на дъното на езерото и чака издълбаване на траншея, за да бъде положен в нея и вкопан под дъното, аварира на 15 януари т.г.
Обществеността обаче бе информирана за аварията с 10 дни закъснение - на 25 януари, и то след запитване от страна на медиите.
И към момента обаче не е ясно какво е количеството на фекални води, които се изливат в езерото в резултат на новата авария. От Община Варна отговориха, че не разполагат с такава информация, а от ВиК - Варна, чиито дебитометри в двете помпени станции са регистрирали аварията и могат да отчетат това количество, избягват отговор на въпроса.
Припомняме, в петък, 29 януари, стана ясно, че екип от "Хидроремонт - ИГ" ООД е започнал работа под вода за възстановяване на проводимостта на временния тръбопровод във Варненското езеро. Според изпратеното съобщение от Община Варна от фирмата са имали готовност до края на седмицата (бел. ред. вече изминалата седмица), при благоприятни метеорологични условия, да завършат ремонтните дейности.
От Община Варна уточниха, че ремонтът ще бъде за сметка на изпълнителя.
Днес или утре предстои да излязат резултатите от изследванията, взети от Басейнова дирекция и РИОСВ от мястото на аварията. От там ни увериха, че резултатите се бавят, тъй като изследването за показателя "Биологична потребност от кислород" (БПК) отнема пет дни.
Единствената към момента косвена информация за замърсяването са направените проби от РЗИ-Варна за микробилогия (чревни ентероколити и ешерихия коли) на плаж Аспарухово и Южен плаж Варна, които обаче отстоят на повече от 3км от аварията. Умишлено или не, от Здравната инспекция не посочиха количествени данни от измерването, а в оповестените резултати се съобщава, че водата е с добро (бел. ред., а не отлично или задоволително) качество за къпане.