"Блок 1-22 Терес“ се намира в изключителната икономическа зона на България в дълбоките води на Черно море. Той е с площ от 4032 кв. км. На север блок „Терес“ е залепен до блок „Хан Аспарух“. За него в края на август вече беше подписан договорът за проучване с консорциум начело с френската компания Total. На юг „Терес“ граничи с териториалните води на Турция, в които неотдавна бяха открити големи количества нефт.
Компанията, която ще спечели конкурса, ще получи разрешение за търсене и проучване за срок от 5 години с право на две продължения от по 2 г. В случай на търговско откритие на газ или нефт същата компания ще има право да вземе без конкурс концесията за добив.
За петте години, през които спечелилият кандидат ще извършва проучванията, трябва да вложи в полевите дейности, включени в работната му програма, най-малко 25 млн. евро, научи „Монитор“. За всяка година на търсене и проучване бъдещият титуляр ще трябва да плаща и по малко над 161 хил. лв. за такса площ.
Други изисквания към кандидата са свързани с дейностите по работната му програма. Тя трябва да включва най-малко 2D и 3D сеизмични изследвания, изготвяне на геоложки модел, с който да се очертаят перспективни точки за сондиране. Освен това трябва да бъде оценен петролният потенциал и да бъде прокаран поне един сондаж.
Министър Делян Добрев съобщи още, че до няколко дни се очаква да бъде подписано и финансирането на газовата връзка между България и Сърбия. По програма „Конкурентоспособност“ за нея се отпускат 48 млн. евро. Миналия петък премиерът Бойко Борисов и сръбският му колега Ивица Дачич подписаха в Брюксел меморандум за разбирателство по проекта за междусистемната връзка. Тя ще бъде с дължина 180 км и капацитет 1,8 млрд. куб. м годишно. Очакваната стойност на връзката е 100-120 млн. евро. Стартът на изграждането й се планира за юли 2014 г.
Освен за газовата връзка до края на годината се очаква да бъде подписан и договорът по ОП „Конкурентоспособност“ за София тех парк. Финансирането по проекта е за 50 млн. евро.