Макар основните образи и ритуали да са подобни навсякъде по света, всяка страна има своите характерни традиции и вярвания в отбелязването на един от най-светите християнски празници, пише женското списание Hera.bg.
За католиците и протестантите Коледа е най-големият църковен празник, за православните християни е вторият най-голям такъв след Великден.
В България Коледа се отбелязва на 25 декември от 1968 г насам. Дотогава Коледа се е чествал на 7-ми януари, както и до момента се празнува от православните народи на Русия и Сърбия.Този празник е продължение на Бъдни вечер – последният ден от коледните пости.
Неизменен ритуал в миналото е било коледуването, което все още се практикува в някои райони на странати. Млади мъже, наречени коледари, облечени с костюми със задължителни калпаци с китки , „шарени тояги“ обикалят домовете винаги в източна посока. Във всеки дом те изпълняват специални песни, а домакините на свой ред ги даряват с кравай, храна, вино.
На Бъдни вечер трапезата задължително е от постни ястия. Най-важна е питата. Колкото повече ястия има на нея, толкова по-богата ще е настъпващата година. Броят им трябва да е нечетен. Най-възрастият мъж запалва огън, в който се поставя бъдник – специално отсечено крушово или дъбово дърво, което трябва да гори цяла нощ. Ако огънят гори буйно, годината ще бъде плодородна и богата. Преди семейството да започне да вечеря, къщата се прекадява с тамян, за да се прогонят злите духове и сили. Бъдни вечер се празнува традиционно вкъщи в семейна атмосфера, на Коледа вече се консумира месо за първи път.
В съседна Гърция отбелязването на Коледа е свързано изцяло с религията. Елхата се украсява точно на 24 декември и се разваля точно след 12 дни – след Йордановден или Фота, както е наречен този празник от гърците. Трапезата е богата, преобладават свинско месо, пуйка, баклава. Подаръците традиционно се подаряват на Нова година, а не на Коледа. Добрият старец, който носи подаръци в Гърция, се нарича Свети Василис. Любопитно е, че гръцките домове за Коледа освен с елха, се украсяват с хартиен или дървен кораб. Той се поставя на входната врата на дома или близо до камината. Носът на кораба трябва да е обърнат към центъра на къщата. Тази традиция е най-вече разпространена в гръцките острови и се корени в особено силните традиции в миналото на Гърция в корабоплаването.
В Италия Коледа се празнува три дни. Най-типичното ястие е специален обреден хляб, наречен панетоне. Пълен е с портокали, стафиди и мандарини, поръсен с бадеми и орехи и прилича по вкус на козунак. На Коледа се подаряват подаръците и след това всички играят на семейни игри и участват в празнична томбола.
Във Великобритания всеки дом е изпълнен с песни и танци в деня на Коледа. Легендата гласи, че Дядо Коледа се спуска през комина и оставя подаръците за всички в специални чорапи, закачени на леглото на всяко дете. На трапезата се сервират пълнена пуйка или патица с печени картофи и специален коледен пудинг. В приготвянате на пудинга се включват всички от къщата. В католическа Ирландия най-напред се осветяват прозорците на дома и семейството се събира със свещ в ръка на специална молитва. Свещта на най-младия от присъстващите се поставя на ръба на прозорците. Смята се, че тя посочва пътя на Мария и Йосиф в тъмното.
Във Франция децата чакат с нетърпение Пер Ноел, техния Дядо Коледа, като украсяват къщите и най-вече прозорците с многобройни лампички и светлинки. Традиционният коледен сладкиш се нарича бюш и представлява шоколадово пънче с глазура. Основното ястие е петел пълен с кестени.
В много страни една от най-популярните коледни песни, изпълнявана на различни езици е „Тиха нощ“ чиято родина е Австрия. Тук посрещането на празника се свързва с построяването на яслата, където се ражда Христос. Най-пищна и богата е украсата за Коледа на австрийските гари. Така австрийците пожелават весел празник на всички, които отсъстват от домовете си в тази „свята нощ“.
Любопитно и доста различно е честването на Коледа в Мексико. Още от 16 декември къщите се украсяват с цветни фенери, мъх и растения, а в средата на стаята се слага ясла. Децата носят статуи на Мария и Йосиф и влизат в различни домове. Това символизира търсенето на подслон от двамата родители в тази нощ. На Коледа се играе „Пината“ - това е игра с малки глинени гърнета пълни с бонбони и подаръци, които се слагат на тавана. Децата трябва със завързани очи да счупят едно гърне и да вземат лакомствата от тях.
В Австралия Коледа се празнува на плажа при 40 градуса температура. Според австралийската традиция хиляди хористи се събират да пеят песни под открито. Всеки австралиец може да участва в този хор, носейки специално приготвена за този случай свещ. Накрая тези свещи се разпродават, като средствата отиват за благотворителност.
В различните страни хората следват различни традиции и обичаи, но навсякъде по света Коледа се свързва със събирането на семейството, сплотяване около огнище,то желанието да зарадваме най-близките си и любими хора, с подаръци, с надеждата, че предстоящата година ще бъде по-богата и плодородна, вярата, че доброто тепърва предстои.