Пикът на новата ковид вълна у нас ще е идния месец. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Всъщност,...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Пикът на новата ковид вълна у нас ще е идния месец. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Всъщност, като говори за подвариант, тя има предвид BA.5, но и BA.4 е част от двете генетични линии, които предизвикаха вълна в Европа. И изглежда, че те далеч няма да са края.
По думите на Христова, пикът у нас от BA.5 се очаква през август. Няма съществено натоварване и претоварване на здравната система в Западна Европа и не очаквам да има и у нас. Много по-заразен е, но се натрупва имунитет от преболедуване и ваксиниране, подчерта проф. Ива Христова.
Не така обаче смята британският пенсиониран проф. Джон Кемпбъл. В активната си кариера професорът се е занимавал с обучаване на медицински работници. Той се опасява, че BA.4 и BA.5 всъщност показват как вирусът повече се връща към най-смъртоносния досега вариант Делта, защото вероятно вирусът пак почва по-лесно да слиза към белите дробове. Проф. Кемпбъл цитира две изследвания в подкрепа на опасенията си в свое предаване в YouTube канала си (поддържа този канал от 2008 година насам) от 5 юли:
Симптомите на новия подвариант са свързани с повишена температура, но не толкова висока (37.5-38), болки в ставите, мускулите и гърба, стомашно-чревни проблеми, поясни тя.
Проф. Ива Христова добави, че има единични страни, някои от които съседни на нас с доста по-висока заболеваемост. Петият подвариант на Омикрон си запазва способността да предизвика не толкова тежки заболявания, уточни проф. Христова.
Според нея рано или късно отново ще сложим предпазните маски, особено на закрито. Тя вярва, че хората ще започнат да се ваксинират срещу коронавирус, защото ваксината е най-добрата превенция. Всички разчитаха на това, че лятото вирусът няма да издържи и ще бъде унищожен, но вирусът е стабилен и трябва да го имаме предвид, предупреди проф. Христова, предаде актуално.ком.
Поне 4 месеца трябва да са минали, за да може хората да са си поставили четвъртата бустерна доза. След шестия месец ваксината е наложителна. Добре е за всички да се предпазят, защото имунитетът спада, а вирусът се променя, каза още проф. Христова.
1531 г. – Осем немски князе и 11 града сформират Лига в защита на учението на Мартин Лутер.
1551 г. – Иван Грозни открива Стоглавия събор, ограничаващ правата на духовенството.
1599 г. – Джордано Бруно...
Треската за злато в Сенегал започва всяка сутрин наново. В ранни зори уморени мъже спират мотоциклетите си край един каменист парцел близо до село Самекута. Дрехите им са целите в червен прах. В мината...
След извършване на 72 исторически полета на Марс за три години, мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи.
Първоначално проектиран като експеримент, Ingenuity стана първият, който оперира и...
Британският крал Чарлз III беше приет в болница в Лондон за коригираща процедура за увеличена простата. Бъкингамският дворец каза в изявление, че 75-годишният монарх е пристигнал в съоръжението за своето...
1340 г. – Кралят на Англия Едуард III е обявен за крал на Франция.
1500 г. – Испанският мореплавател и конкистадор Висенте Пинзон става първият европеец стъпил на брега на днешна Бразилия.
1531 г. –...
Откриването на първите екзопланети преди тридесет години преобърна представата за нашата Слънчева система и показа, че "ние сме доста нетипични" във Вселената, според известния италиански астроном и планетарен...
На 31 януари от 18:00 ч. в отдел “Изкуство“ на РБ „Пенчо Славейков“ - Варна ще бъде представен Алманах на Съюза на свободните писатели в България. Националното издание включва произведения на автори от...
Наближава деветото издание на Brutus Run, състезанието, което променя представите за физическа и ментална издръжливост. Над 200 смели души ще се изправят на 28 януари пред уникални предизвикателства.
Brutus...
На 25 януари имен ден празнуват всички, които носят името Григор , Гриша, Григорена. Името има гръцки произход, произлиза от "gregoreo", което означава “бдя, стоя буден” или "григорос", което значи "бърз"....
41 г. – Сенатът избира Клавдий за римски император.
1327 г. – 14-годишният Едуард III става крал на Англия, но страната се управлява от неговата майка кралица Изабела Френска и нейният любовник.
1479...
В продължение на хиляди години крайбрежните салиши от тихоокеанския северозапад са имали нещо, което може да изглежда любопитна традиция за външни хора: те са отглеждали и периодично стригали пухкави бели...
Инициативен комитет за честване на Международния ден на моряка – 25 юни организира Национален конкурс за литература и изобразително изкуство, посветен на морето и моряците, под наслов „Диря в морето”.
Конкурсът...