Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Изследванията на тъмната енергия поставят под въпрос теорията на относителността на Айнщайн

Понеделник, 24 Март 2025 11:08
Източник: БГНЕС   
Тъмната енергия - мистериозната сила, която кара Вселената да се разширява - изглежда претърпява такава промяна, че поставя под въпрос сегашното ни разбиране за времето и пространството, установиха учени.

Някои смятат, че са на прага на най-голямото астрономическо откритие в последно време. Предварителните резултати сочат, че откритието може да наложи фундаментално преразглеждане на съществуващите теории за структурата на Вселената, основани на теорията на относителността на Алберт Айнщайн.

Необходими са още данни, за да се потвърдят тези открития, но професор Офер Лахав от Лондонския университетски колеж заяви, че може би сме свидетели на промяна на парадигмата в разбирането ни за Вселената.

„Това е драматичен момент“, каза той в коментар за Би Би Си.

Откриването на тъмната енергия през 1998 г. само по себе си беше шок. Преди това се смяташе, че разширяването на Вселената продължава още от Големия взрив, т.е. от нейното раждане, но че разширяването трябва да се забавя поради гравитацията. Наблюденията на американски и австралийски учени обаче показаха, че процесът на разширяване, напротив, се ускорява. Те не знаели каква сила го причинява, затова му дали име, отразяващо тяхното невежество - тъмна енергия.

Въпреки че все още не знаем какво точно представлява тъмната енергия (това е една от най-големите загадки на науката), астрономите могат да я измерват и да изучават възможните промени, като наблюдават как галактиките са се отдалечавали една от друга с все по-нарастваща скорост в различни периоди от историята на Вселената.

Един от инструментите, изградени за намиране на отговори на тези въпроси, е Спектроскопският инструмент за изследване на тъмната енергия (DESI) в Националната обсерватория Кит Пик, построена близо до Тусон, Аризона. Той се състои от 5 000 оптични сензора, всеки от които представлява роботизиран телескоп, който бързо сканира галактиките.

Миналата година изследователите от DESI откриха данни, които предполагат, че ефектите на тъмната енергия се променят с течение на времето. Миналата година изследователите от DESI откриха данни, че въздействието на тъмната енергия се е променило с течение на времето.

Скоростта, с която Вселената се разширява, продължава да се увеличава, но в определен момент това ускорение е започнало да се забавя. Това означава, че в даден момент (ако забавянето продължи) то ще стане отрицателно и тогава разширяването може да тръгне в обратна посока и да завърши с т.нар. голяма компресия - процес, който е обратен на Големия взрив.

Както отбелязва „Гардиън“, досега тъмната енергия се приемаше за константа, което прави по-вероятен друг сценарий за края на света - Голямото замръзване или топлинната смърт на Вселената в резултат на нарастващата ентропия.

Много изследователи смятаха, че това е просто грешка при получаването на данните. Но една година по-късно „грешката“ само се е засилила.

„Доказателствата сега са още по-силни, отколкото преди“, коментира професор Сешадри Надатур от Университета в Портсмут.

„Направихме много допълнителни тестове и те засилват увереността ни, че резултатите не се дължат на някакъв неизвестен фактор, който влияе на данните“, допълва той.

„Странни резултати“



Новите открития все още не са достигнали прага, необходим за официалното признаване на откритието, но вече привлякоха вниманието на много астрономи, включително на професор Катрин Хейманс от Единбургския университет, която носи титлата Кралски астроном на Шотландия.

„Тъмната енергия се оказа дори по-странна, отколкото си мислехме“, каза тя пред Би Би Си. „През 2024 г. данните бяха съвсем пресни, никой не беше сигурен в това. Но сега, когато са налични повече данни и научната общност ги е разгледала внимателно, макар да остава възможността това отклонение в данните да изчезне, все още има шанс да сме на прага на наистина голямо откритие“, добави Катрин Хейманс.

И така, какво причинява тези промени?



„Никой не знае!“, каза весело професор Лахав. „Ако новият резултат от изследването е верен, тогава трябва да открием механизма, който причинява тези промени. А това може да означава създаването на изцяло нова теория и това прави ситуацията абсолютно вълнуваща“.

DESI ще продължи да събира данни през следващите две години. Планът е да бъдат измерени около 50 милиона галактики и други ярки обекти. Това трябва окончателно да потвърди или отхвърли наблюденията на учените.

„Нашата цел е да позволим на Вселената да ни каже как работи и може би тя ни казва, че е по-сложна, отколкото си мислехме“, заяви Андрей Цуцеу, изследовател от Националната лаборатория „Лорънс“ в Бъркли, Калифорния.

Сътрудничеството в рамките на DESI включва повече от 900 изследователи от над 70 организации от цял свят. Учените се надяват да научат много за тъмната енергия и с помощта на мисията на Европейската космическа агенция (ЕКА). Телескопът „Евклид“ ще може да погледне още по-далеч от DESI и да предостави още по-подробни данни. Той беше изстрелян през 2023 г., а тези дни ЕКА публикува нови снимки от него.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи на Марс (видео)
Петък, 26 Януари 2024 14:32
След извършване на 72 исторически полета на Марс за три години, мисията на хеликоптера Ingenuity на НАСА приключи. Първоначално проектиран като експеримент, Ingenuity стана първият, който оперира и...
Бъдещето: Автобуси, захранвани със слънчева енергия и високоскоростни капсули за пътуване
Сряда, 24 Януари 2024 16:14
В свят, в който настоящето е норма, Дубай определя темпото за бъдещето на транспорта. Партнирайки си с експерти по иновативни пътувания, Дубайската служба за пътища и транспорт (RTA) се подготвя за революционна...
Как се става от начинаещ до Junior IT специалист?
Вторник, 23 Януари 2024 16:01
Технологичният напредък е отличителен белег на 21-ви век. Навсякъде около нас, във всичко, което използваме, има нещо общо с технологиите. Това бързо развитие изисква все повече кадри, а в България над...
Частната космическа мисия "Аксиом 3" се скачи с МКС (видео)
Събота, 20 Януари 2024 16:39
Четиримата астронавти от екипажа на частната космическа мисия на "Аксиом Спейс" пристигнаха на Международната космическа станция, съобщи Ройтерс. Роденият в Испания бивш астронавт на НАСА, който е командир...
Как да използвате технически анализ за повишаване на печалбите на Форекс пазара?
Петък, 19 Януари 2024 14:19
Техническият анализ е фундаментален инструмент за всеки инвеститор или трейдър, който иска да повиши своите печалби на финансовите пазари. Той се фокусира върху изучаването на пазарните данни и графики,...
Американският космически кораб Peregrine One приключи мисията си в пламъци
Петък, 19 Януари 2024 12:11
Американският космически кораб Peregrine One, изстрелян миналата седмица, за да се опита да кацне на Луната, приключи мисията си в пламъци над Тихия океан. Корабът претърпя повреда в задвижването, която...
Yettel стартира предварителните поръчки за най-новите флагмани от Galaxy S серията на SAMSUNG с клиентско предимство до 700 лв.
Четвъртък, 18 Януари 2024 11:15
Всеки, поръчвал новите устройства до 30 януари, може да ги вземе с по-голяма памет на цената на по-малката и комплект аксесоари Броени минути след световната премиера на най-новите смартфони от флагманската...
Ракета на SpaceX изведе в орбита първия турски астронавт (видео)
Петък, 19 Януари 2024 10:29
Първият астронавт на Турция Алпер Гезеравджъ и трима други членове на екипажа, представляващи Европа, успешно отлетяха от Флорида в четвъртък на пътуване до Международната космическа станция в най-новата...
Пускат първия изкуствен интелект на български BgGPT
Понеделник, 15 Януари 2024 18:11
INSAIT представи официално днес BgGPT - първият отворен голям езиков модел с изкуствен интелект от последно поколение, създаден за българската държава, потребители, публични и частни организации. В събитието...
От начинаещ до Junior IT специалист във Варна? Ето как да постигнем това
Вторник, 9 Януари 2024 17:10
Програмите могат да бъдат гледани и онлайн или на запис. Тази гъвкавост дава възможност на хората, дори и на тези, които в момента работят в друга област, да обмислят своята преквалификация, без да е необходимо...
Google обявява обединена система Quick Share за Android в партньорство със Samsung
Сряда, 10 Януари 2024 18:36
Google разкри куп нови функции на CES. Една от тях е новата система Бързо споделяне, разработен в сътрудничество със Samsung. Това ще замени Nearby Share на Google, което беше въведено през 2020 г. Интересно...
Honda показа нови футуристични концептуални автомобили (видео)
Сряда, 10 Януари 2024 18:02
Мотор Хонда разкри два концептуални автомобила във вторник на техническата конференция CES като предварителен преглед на нова гама електрифицирани превозни средства, които ще започнат да пристигат в Северна...
Търси в новини:
1617181920212223242526

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook