Дронове, управлявани от изкуствен интелект (AI), а не от хора, скоро биха могли да работят заедно в екипи за предотвратяване на горски пожари, твърдят...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Дронове, управлявани от изкуствен интелект (AI), а не от хора, скоро биха могли да работят заедно в екипи за предотвратяване на горски пожари, твърдят изследователи.
Рояци от до 30 автономни самолета ще могат да забележат и гасят пламъци, които могат да доведат до горски пожари, като работят колективно, използвайки AI, ако проучване в Обединеното кралство е успешно, цитирано от BBC.
Екипът от пожарникари, инженери и учени, работещи по изследването – което все още е в тестова фаза и все още не е било използвано при горски пожар – казват, че техният проект е първият, който комбинира технология за непилотирани дронове с инженерство на рояк за гасене на пожари. Дроновете, управлявани от хора, вече се използват при гасене на пожари, за откриване на скрити пожари и оценка на рисковете за безопасността, наред с други задачи.
Дроновете, които изследователите искат евентуално да използват за гасене на пожари, са големи двумоторни самолети с размах на крилата от 9,5 метра и огромен капацитет за носене на вода. Те вече са проектирани да летят без никаква намеса от дистанционни пилоти. Сега следващият етап от проекта, инженерството на рояци, има за цел да накара много роботи да работят заедно в приложения от реалния свят.
Подобно на начина, по който ято птици може да лети по координиран начин, рояк може да се адаптира към промените, така че дроновете могат да бъдат разположени дългосрочно, без пропуски в покритието, ако някои трябва да отпаднат, за да заредят гориво, казват изследователите.
А1 е съорганизатор на конкурса, превърнал се в платформа, насърчаваща бизнес IT иновациите. Технологични проекти от Община Габрово, ОББ и стартъп проектът Барин спорт са победителите в трите категории...
Google отпуска 1 милион долара за стипендии на млади учени, които работят в българския Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).
Това е едно от най-големите подобни дарения...
16 май e Международният ден на светлината, той има за цел да разкрие значението, ролята и мястото на светлината за живота на Земята. Международният ден на светлината е обявен за такъв от ЮНЕСКО. Този ден...
Въпреки изобилието от налични лечения за контролиране на симптомите на хронична астма, белодробното заболяване няма лечение. Откриването на неочаквана причина за астма може да промени това.
Проблемът...
Създателят на ChatGPT OpenAI заяви в понеделник, че ще пусне нов AI модел, наречен GPT-4o, способен на реалистичен гласов разговор и способен да взаимодейства между текст и изображение, последният му ход...
ЕС не достига изискваните нива на финансиране на научни изследвания и е в явно неизгодно положение в сравнение с Южна Корея, Съединените щати и Япония. С наближаването на европейските избори учени от целия...
Първият реципиент на трансплантиран генетично модифициран свински бъбрек е починал почти два месеца след като е претърпял процедурата, съобщиха в събота семейството му и болницата, извършила операцията.
Ричард...
В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6 ще е почти двумесечна, а апаратът ще трябва да кацне...
Европейската комисия откри официално производство, за да прецени дали Meta, доставчикът на Facebook и Instagram, е нарушила Законодателния акт за цифровите услуги.
Председателят на ЕК Урсула фон дер...
Учен твърди, че е разкрил причината за проклятието на фараона.
Мистерията на проклятието на фараона
През 1922 г. над 20 души, отворили гробницата на цар Тутанкамон, в крайна сметка умират поради това,...
Отбор Zentix спечели първото място във фестивала по роботика FIRST® LEGO® League България. Той се проведе на 20 април 2024 в Бургаския свободен университет, негови организатори са Център за творческо...
Археолози от университета в Токио откриха това, което смятат, че е вила, принадлежаща на римския император Гай Юлий Цезар Август (роден като Гай Октавий) на северната страна на Везувий, според публикация...