Дронове, управлявани от изкуствен интелект (AI), а не от хора, скоро биха могли да работят заедно в екипи за предотвратяване на горски пожари, твърдят...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Дронове, управлявани от изкуствен интелект (AI), а не от хора, скоро биха могли да работят заедно в екипи за предотвратяване на горски пожари, твърдят изследователи.
Рояци от до 30 автономни самолета ще могат да забележат и гасят пламъци, които могат да доведат до горски пожари, като работят колективно, използвайки AI, ако проучване в Обединеното кралство е успешно, цитирано от BBC.
Екипът от пожарникари, инженери и учени, работещи по изследването – което все още е в тестова фаза и все още не е било използвано при горски пожар – казват, че техният проект е първият, който комбинира технология за непилотирани дронове с инженерство на рояк за гасене на пожари. Дроновете, управлявани от хора, вече се използват при гасене на пожари, за откриване на скрити пожари и оценка на рисковете за безопасността, наред с други задачи.
Дроновете, които изследователите искат евентуално да използват за гасене на пожари, са големи двумоторни самолети с размах на крилата от 9,5 метра и огромен капацитет за носене на вода. Те вече са проектирани да летят без никаква намеса от дистанционни пилоти. Сега следващият етап от проекта, инженерството на рояци, има за цел да накара много роботи да работят заедно в приложения от реалния свят.
Подобно на начина, по който ято птици може да лети по координиран начин, рояк може да се адаптира към промените, така че дроновете могат да бъдат разположени дългосрочно, без пропуски в покритието, ако някои трябва да отпаднат, за да заредят гориво, казват изследователите.
Унгарски учени от университета "Йотвьош Лоранд" в Будапеща са установили как котките преценяват размера на телата си и съответно през какви отвори могат да се промушат, пише сп. айСайънс.
Котките са...
Екип от студенти археолози направи забележително откритие в Северна Франция тази седмица, докато разкопаваше галско село близо до Диеп. Преглеждайки древни останки на върха на скала, те откриха неочаквано...
Към 11:00 днес на разкопките в Хераклея Синтика край с. Рупите, Петричко бе намерена втора мраморна скулптура.
Припомняме, че преди месец екипът на проф. д-р Людмил Вагалински се натъкна голяма мраморна...
През настоящия археологически сезон, експедиция ръководена от проф. д-р Хитко Вачев и магистър Илиян Петракиев от Регионален исторически музей – Велико Търново реализира началната фаза на проект, свързан...
Дронове, управлявани от изкуствен интелект (AI), а не от хора, скоро биха могли да работят заедно в екипи за предотвратяване на горски пожари, твърдят изследователи.
Рояци от до 30 автономни самолета...
Учените от НАСА са открили електрическо поле, обхващащо земната атмосфера, което е толкова „фундаментално“ колкото гравитацията – и дори може да даде улики за възможен живот на други планети.
Екип от...
NGC 6744 е спирална галактика, по-голяма от нашата, но иначе много подобна на нея. НАСА нарече голямата спирална галактика „големия брат“ на Млечния път.
Какво представлява: Спирална галактика NGC 6744
Къде...
Илън Мъск счита, че през следващите 10 години милиони хора ще използват мозъчни импланти Neuralink.
"Ако всичко върви добре, до няколко години стотици хора ще имат Neuralink, може би до 5 години десетки...
Започна изпълнението на първата експедиция по проект с Института за морски изследвания на Кралство Норвегия и Басейнова дирекция „Черноморски район“
На 12-ти август 2024 г. започна изпълнението на първата...
Снимка на НАСА от 2018 г. на Марс по време на прашна буря, направена от космическия телескоп Хъбъл. Преди повече от 3 милиарда години прашната червена планета е имала океани и реки. Тази вода изчезва,...
Преди около половин милиард години, в днешната китайска провинция Юнан, малка ларва беше хваната в кал. Стотици милиони години по-късно, след като калта отдавна се е превърнала в черните шисти на формацията...
Китай направи голяма крачка напред в опитите си да създаде конкурент на Starlink на SpaceX тази седмица, като изстреля първия от това, което се надява да бъде съзвездие от 14 000 сателита, излъчващи широколентово...