Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Как древните египтяни са подредили тежките камъни на най-старата пирамида? Учените предлагат нова теория

Вторник, 6 Август 2024 17:01
Източник: Moreto.net   
Години наред египтолозите разгорещено спорят как масивните пирамиди на древен Египет са построени преди повече от 4000 години. Сега екип от инженери и геолози предлага нова теория - хидравлично повдигащо устройство, което би изкарало тежките камъни нагоре през средата на най-старата пирамида в Египет, използвайки съхранявана вода.

Древните египтяни са построили Стъпаловидната пирамида на фараона Джосер през 27 век пр. н. е. и това е най-високата структура по онова време, достигаща височина около 62 метра (204 фута). Но как точно е бил издигнат паметникът, с множество камъни с тегло от 300 килограма (около 661 паунда), остава вековна мистерия, според проучването, публикувано в понеделник в списание PLOS One .

„Много подробни публикации обсъждат процедурите за изграждане на пирамиди и предоставят осезаеми елементи, но те обикновено се фокусират върху по-нови, по-добре документирани и по-малки пирамиди от Средното и Новото царство (1980 до 1075 г. пр.н.е.)“, каза водещият автор д-р Ксавие Лаундрю, главен изпълнителен директор на Paleotechnic , частен изследователски институт в Париж, който изучава древни технологии.

„Включваните техники могат да включват рампи, кранове, лебедки, превключващи асансьори, подемници, шарнири или комбинация от тези методи“, добави той в имейл. „Но какво да кажем за пирамидите от Старото царство (2675 до 2130 г. пр.н.е.), които са много по-големи? Докато човешката сила и рампите може да са единствената строителна сила за малки конструкции, други техники може да са използвани за големи пирамиди.

Използвайки интердисциплинарен подход, новият документ беше първият, който докладва система, съвместима с вътрешната архитектура на стъпалата на пирамидата, пишат авторите.

Сложна система за пречистване на вода, използваща местни ресурси, би позволила асансьор, задвижван от вода, във вътрешната вертикална шахта на пирамидата. Според проучването някакъв вид поплавък би повдигнал тежките камъни нагоре по средата на пирамидата.

Въпреки че теорията е „гениално решение“, някои египтолози не са убедени, тъй като една по-широко разпространена теория е, че древните египтяни са използвали рампи и устройства за теглене, за да поставят тежките блокове на място, каза египтологът д-р Дейвид Джефрис, пенсиониран старши преподавател по египетска археология в Университетския колеж в Лондон, който не е участвал в проучването. Ето какво казват експертите за новата теория.

Египетската пустиня някога е била савана



Анализирайки наличните данни, включително палеоклиматологията, изследването на древния климат и археологическите данни, изследователският екип предполага, че водата от древни потоци е текла от западната част на платото Saqqâra в система от дълбоководни ровове и тунели, които заобикалят Стъпаловидната пирамида.

Водата също се вливала в Gisr el-Mudir - правоъгълна варовикова структура, която е масивна 650 на 350 метра - която действа като възвратна стена. Това устройство, което преди се смяташе за крепост, арена за празненства или заграждение за добитък, контролира и съхранява вода от тежки наводнения, както и филтрира утайки и мръсотия, така че да не запушват водните канали.


Теоретизираната система за пречистване на вода не само би позволила контрол на водата по време на наводнения, но също така би „осигурила адекватно качество и количество на водата както за потребление, така и за напояване и за транспортиране или строителство“, каза съавторът на изследването д-р Гийом Питън, изследовател с френския Национален изследователски институт за земеделие, храни и околна среда, или INRAE, базиран в Института по екологични геонауки на университета Гренобъл Алпи.

Авторите посочват няколко предишни проучвания, които установяват, че пустинята Сахара е имала по-редовни валежи преди хиляди години, отколкото днес. Вместо това пейзажът би наподобявал савана, която може да поддържа повече растителен живот, отколкото сухи пустинни условия. Има обаче дебат кога точно климатичните условия са били по-влажни.

Може да е имало достатъчно вода, за да поддържа система като хидравличния асансьор, каза д-р Джудит Бънбъри, геоархеолог от университета в Кеймбридж в Лондон, който не е участвал в новото проучване. Тя посочи минали изследвания , които откриха, че улуци за дъждовна вода са били построени и използвани в Старото кралство, както и минали изследвания, които разглеждат диетата на птиците през времето, която се е състояла от влажни видове като жаби.

„Мисля, че има доста широко разпространено вярване, че е било по-дъждовно в Старото кралство, със сигурност в ранното Старо царство, когато се е строяла Стъпаловидната пирамида“, добави тя.

От друга страна, експертите спорят дали е щяло да има достатъчно постоянни валежи, за да запълнят структурите, които биха поддържали хидравличния асансьор, като например „Сухия ров“, гигантски канал, който заобикаля Стъпаловидната пирамида и близките структури, които авторите смятат, че събраната вода е помогнала за захранването на асансьора, когато се използва.

По-зеленият период на Сахара най-вероятно е приключил в началото на третото хилядолетие пр.н.е., според Джефрис. Ниските валежи няма да могат да запълнят конструкциите до степента, необходима за хидравличен асансьор, и освен това няма да могат да се справят със загубата на вода във варовика на конструкцията, добави д-р Фабиан Велц, директор на Института по археология. в университета "Кардинал Стефан Вишински" във Варшава, Полша. Welc не е участвал в новото проучване.

„Имало е овлажняване на климата (сезонни – зимни дъждове) в северен Египет (също в Сакара) по време на 3-та династия ( 2670-2613 г. пр.н.е. ), но тяхната интензивност била сравнително ниска. Тези дъждове, дори да напълнят вадите ( суха долина, освен в дъждовните сезони ) с вода, не биха успели да запълнят сухия ров дори в малка степен ... тези води веднага биха били дренирани от гравитацията дълбоко в скалния масив, за което няма съмнение (освен ако не е бил библейски потоп)“, казва Велк в имейл.

Авторите на изследването се съгласиха, че е много малко вероятно системата да е била напълнена с вода постоянно и твърдят, че е по-вероятно внезапните наводнения от онова време да са могли да доставят достатъчно вода, за да поддържа хидравличния асансьор по време на строителството на пирамидата. Въпреки това има още необходими изследвания, за да се знае точно колко валежи и наводнения вероятно са се случили през това време, отбелязват авторите в проучването.

Това не е първият път, когато Нил е изследван дали е играл роля в изграждането на пирамидите. Проучване, публикувано през май, откри пресъхнал клон на масивната река и теоретизира, че потокът вероятно е бил използван за транспортиране на масивни варовикови блокове до строителните площадки на множество пирамиди. Има и някои доказателства за древни египтяни, използващи хидравлика в по-малък мащаб, каза Джефрис.

Тайните на древните египетски структури



Изследователите досега не са определили ясна цел за вертикалната шахта в пирамидата на Джосер. Някои по-късни пирамиди, като Голямата пирамида в Гиза, имат шахти, за които се смята, че са били използвани за вентилация и е възможно вътрешната шахта да е била предназначена и за осветление или за облекчаване на натиска върху камерата отдолу, каза Джефрис. Но като първата по рода си, Стъпаловидната пирамида е експериментална структура, за която се смята, че е започнала като мастаба (плоска гробница) и е построена, така че остава неясно за какво точно са били предназначени нейните вътрешни елементи, добави той .

Шахтата в Стъпаловидната пирамида е свързана с дълъг 200 метра подземен тунел, който се свързва с друга вертикална шахта извън пирамидата. След това външният вал може да се свърже с хипотетичен участък за воден транспорт на Сухия ров, наричан Дълбокият изкоп, но са необходими допълнителни изследвания, пишат авторите в изследването.

Вътрешният вал започва точно под пирамидата близо до центъра, където се намира гранитна кутия с тапа в основата. По-широко се смята, че тази кутия е гробната камера на крал Джосер, но вместо това авторите предполагат, че е била построена с цел отваряне и затваряне на хидравличния асансьор, позволявайки на водата да напълни шахтата, когато се използва.


Що се отнася до това дали други пирамиди са били построени по този метод, Ландро каза, че е необходимо допълнително разследване. „Това може да съдържа ключа към разкриването на мистерията как са били издигнати най-големите монолити, намерени в пирамиди като Хуфу. Тези монолити тежат десетки тонове, което прави привидно невъзможно те да бъдат теглени само с човешки труд. Обратно, средно голям хидравличен асансьор може да повдигне 50 до 100 тона. Проучването на скрити шахти в тези пирамиди може да бъде обещаващ път за изследване“, добави той.

Въпреки над 4000-годишните мистерии, които обграждат пирамидите и елементите, има достатъчно документи, че древните египтяни са използвали определени технологии като скелета и рампи от глинени тухли, за да помогнат при изграждането на различни структури, каза геоархеологът Бънбъри от университета в Кеймбридж , докато доколкото й е известно, няма документация или изображения на устройство за повдигане, задвижвано от вода.

„Мисля, че хората, дори от древността, са били вдъхновени от пирамидите като масивен строителен проект“, каза Бънбъри. „И им е доста трудно да повярват, че са построени просто от обикновени хора по онова време, отчасти защото го виждат като отдавна. … Озадачаващо е, че има толкова много предложения за това, което може да бъде вид технологична иновация, което след това беше отхвърлено отново, когато знаем, че така или иначе са имали технически решения за тези неща.

„Това не означава, че (хидравличното повдигащо устройство) не е било използвано“, добави тя. „Но има нещо като бръснач на Окам за това кое е най-простото нещо въз основа на това, което вече знаем.“

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Екипи от дронове, управлявани от AI, могат да предотвратят горски пожари
Петък, 13 Септември 2024 14:20
Дронове, управлявани от изкуствен интелект (AI), а не от хора, скоро биха могли да работят заедно в екипи за предотвратяване на горски пожари, твърдят изследователи. Рояци от до 30 автономни самолета...
Учени от НАСА с откритие важно, колкото гравитацията" за Земята - и вероятно за живота на други планети
Вторник, 3 Септември 2024 11:47
Учените от НАСА са открили електрическо поле, обхващащо земната атмосфера, което е толкова „фундаментално“ колкото гравитацията – и дори може да даде улики за възможен живот на други планети. Екип от...
Космическа снимка на седмицата: Галактическият близнак на Млечния път, заснет от камера за тъмна енергия
Неделя, 1 Септември 2024 16:34
NGC 6744 е спирална галактика, по-голяма от нашата, но иначе много подобна на нея. НАСА нарече голямата спирална галактика „големия брат“ на Млечния път. Какво представлява: Спирална галактика NGC 6744 Къде...
Мъск: До 10 години милиони пациенти ще имат имплантиран чип от Neuralink
Четвъртък, 22 Август 2024 12:01
Илън Мъск счита, че през следващите 10 години милиони хора ще използват мозъчни импланти Neuralink. "Ако всичко върви добре, до няколко години стотици хора ще имат Neuralink, може би до 5 години десетки...
Започна изпълнението на първата експедиция по проект с Кралство Норвегия и Басейнова дирекция „Черноморски район“
Сряда, 14 Август 2024 10:28
Започна изпълнението на първата експедиция по проект с Института за морски изследвания на Кралство Норвегия и Басейнова дирекция „Черноморски район“ На 12-ти август 2024 г. започна изпълнението на първата...
Учени откриха океани от вода на Марс
Вторник, 13 Август 2024 11:19
Снимка на НАСА от 2018 г. на Марс по време на прашна буря, направена от космическия телескоп Хъбъл. Преди повече от 3 милиарда години прашната червена планета е имала океани и реки. Тази вода изчезва,...
Фосил на ларва на 520 милиона години разкрива произхода на членестоногите
Неделя, 11 Август 2024 18:31
Преди около половин милиард години, в днешната китайска провинция Юнан, малка ларва беше хваната в кал. Стотици милиони години по-късно, след като калта отдавна се е превърнала в черните шисти на формацията...
Китай изстрелва сателити, за да съперничи на Starlink на SpaceX
Петък, 9 Август 2024 16:26
Китай направи голяма крачка напред в опитите си да създаде конкурент на Starlink на SpaceX тази седмица, като изстреля първия от това, което се надява да бъде съзвездие от 14 000 сателита, излъчващи широколентово...
Разкопки в Турция откриха съкровище от златни монети, известни като персийски дарици от пети век пр.н.е.
Петък, 9 Август 2024 14:23
Продължаващите разкопки на древен гръцки град в западна Турция откриха артефакти и археологически останки, датиращи от пети век пр. н. е. - включително гърне, пълно с неразкрит брой ценни златни монети,...
Археолози откриха на Перперикон бронзова апликация с изображение на лъв
Сряда, 7 Август 2024 12:11
Поредна находка се появи на Перперикон - коланна апликация от бронз с изящно изпълнено релефно изображение на лъв, съобщи археологът Ирина Овчарова. По думите ѝ това не е обикновено изображение,...
Изправиха статуята, намерена при разкопките в античния град Хераклея Синтика
Вторник, 6 Август 2024 18:04
Изправена е статуята, намерена при разкопките в античния град Хераклея Синтика, съобщава Община Петрич. Статуята, вероятно на владетел или висш чиновник, открита при теренните проучвания в обект „Античен...
Как древните египтяни са подредили тежките камъни на най-старата пирамида? Учените предлагат нова теория
Вторник, 6 Август 2024 17:01
Години наред египтолозите разгорещено спорят как масивните пирамиди на древен Египет са построени преди повече от 4000 години. Сега екип от инженери и геолози предлага нова теория - хидравлично повдигащо...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook