В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6 ще е почти двумесечна, а апаратът ще трябва да кацне в басейна Aitken на Южния полюс на обратната страна на Луната.
Сондата Chang'e-6 трябва да вземе около 2 кг. проби от скали и почва и да се върне обратно на Земята.
Китай е първата страна в света, правеща подобен амбициозен опит.
Ракетата носител Long March-5 бе изстреляна от космическия център за изстрелване Wenchang на южния остров Хайнан.
На борда на сондата освен китайска апаратура за изучаване на Луната има такава и на Франция, Италия, Пакистан и Европейската космическа агенция за изучаване на Луната.
Достигането до лунната орбита ще отнеме 4 до 5 дни. Очаква се сондата да се приземи на луната в началото на юни.
След това сондата ще прекара 2 дни в изкопаване на 2 килограма проби, преди да се върне на Земята.
Според Ге Пинг, заместник-директор на Програмата за изследване на Луната и космоса на Китайската национална космическа администрация (CNSA), научната стойност на Chang'e-6 се крие в геоложката възраст на басейна Aitken. Според неговия екип тя е около 4 милиарда години, много по-стара от пробите, върнати преди това от СССР и САЩ, които бяха на около 3 милиарда години, както и пробите на 2 милиарда години от Chang'e-5.
Освен че разкрива нова информация за небесното тяло, което е най-близо до Земята, Chang'e-6 е част от дългосрочен проект за изграждане на постоянна изследователска станция на Луната, ръководената от Китай и Русия, наречена Международна лунна изследователска станция (ILRS).
Изграждането на такава станция би предоставило предимство за Китай и техните партньори в стремежа си за изследване на дълбокия космос. Wu Weiren, главен създател на китайския проект за изследване на Луната, по време на Китайската космическа конференция през 2024 г. миналия месец заяви, че "основен модел" на ILRS ще бъде построен до 2035 г.
От Reuters припомнят още, през 2018 г. чрез Chang'e-4 беше възможно първото безпилотно кацане на Китай на Луната, също от другата ѝ страна. През 2020 г. с Chang'e-5 китайците отбелязаха първия случай, в който хора извличат лунни проби от 44 години насам. Допълнително, Chang'e-6 може да направи Китай първата страна, която е успяла да извлече проби от "скритата" страна на Луната.
Учените вярват, че може да са разрешили мистерията как 31 пирамиди, включително световноизвестният комплекс в Гиза, са били построени в Египет преди повече от 4000 години. Изследователски екип от Университета...
Илон Мъск пристигна в индонезийския курортен остров Бали, за да стартира сателитна интернет услуга Starlink за най-голямата архипелагова нация в света.
Милиардерът, ръководител на Tesla и SpaceX и собственик...
17 май отбелязва годишнината от подписването на първата Международна телеграфна конвенция и създаването на Международния съюз по далекосъобщенията. Целта на този ден е да допринесе за повишаването на възможностите,...
Европейската комисия откри официално производство, за да прецени дали Meta, доставчикът на Facebook и Instagram, може да е нарушила Законодателния акт за цифровите услуги в областите, свързани със защитата...
А1 е съорганизатор на конкурса, превърнал се в платформа, насърчаваща бизнес IT иновациите. Технологични проекти от Община Габрово, ОББ и стартъп проектът Барин спорт са победителите в трите категории...
Google отпуска 1 милион долара за стипендии на млади учени, които работят в българския Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).
Това е едно от най-големите подобни дарения...
16 май e Международният ден на светлината, той има за цел да разкрие значението, ролята и мястото на светлината за живота на Земята. Международният ден на светлината е обявен за такъв от ЮНЕСКО. Този ден...
Въпреки изобилието от налични лечения за контролиране на симптомите на хронична астма, белодробното заболяване няма лечение. Откриването на неочаквана причина за астма може да промени това.
Проблемът...
Създателят на ChatGPT OpenAI заяви в понеделник, че ще пусне нов AI модел, наречен GPT-4o, способен на реалистичен гласов разговор и способен да взаимодейства между текст и изображение, последният му ход...
ЕС не достига изискваните нива на финансиране на научни изследвания и е в явно неизгодно положение в сравнение с Южна Корея, Съединените щати и Япония. С наближаването на европейските избори учени от целия...
Първият реципиент на трансплантиран генетично модифициран свински бъбрек е починал почти два месеца след като е претърпял процедурата, съобщиха в събота семейството му и болницата, извършила операцията.
Ричард...
В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6 ще е почти двумесечна, а апаратът ще трябва да кацне...