Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Бъдещето: Батерии използващи памук и морска вода ще захранват устройствата ни

Четвъртък, 9 Ноември 2023 15:08
Източник: Moreto.net   
Добивът на литий и други минерали, от които се нуждаем за батерии, оказва все по-голямо влияние върху околната среда. Все пак има алтернативни материали навсякъде около нас.

Токът спря. Но на улица в Индия има банкомат, който все още щастливо раздава банкноти. Отчасти благодарение на изгорения памук. Тъй като този банкомат има резервна батерия вътре – батерия, която съдържа въглерод от внимателно изгорен памук.

„Точният процес е таен, ако трябва да бъда честен с вас“, казва Инкецу Окина, главен разузнавач в PJP Eye, японската фирма, която е направила батерията. Той не се шегува. „Температурата е тайна и атмосферата е тайна. Налягането е тайна“, продължава той умело.

Окина казва, че е необходима висока температура, над 3000 C, 1 кг памук дава 200 г въглерод – само с 2 г, необходими за всяка батерия. Фирмата закупила пратка памук през 2017 г. и все още не е използвала цялата, казва Окина.

В батериите, разработени от компанията, съвместно с изследователи от университета Кюшу във Фукуока, Япония, въглеродът се използва за анод – един от двата електрода, между които протичат йони, заредените частици в батериите. Йоните се движат в една посока, когато батерията се зарежда, и в другата посока, когато освобождава енергия към устройство. По-голямата част от батериите използват графит като анод, но PJP Eye твърдят, че техният подход е по-устойчив, тъй като те могат да правят аноди, използвайки отпадъчен памук от текстилната промишленост.

С огромно търсене на батерии, което се очаква през следващите години, подтикнато от възхода на електрическите превозни средства и големите системи за съхранение на енергия, някои изследователи и фирми трескаво разработват възможни алтернативи на литиево-йонните и графитните батерии, които са обичайни днес. Подобно на PJP Eye, те твърдят, че можем да използваме много по-устойчиви и широко достъпни материали за производството на батерии.


Добивът на литий може да има значително въздействие върху околната среда . Извличането на метала изисква големи количества вода и енергия и процесът може да остави огромни белези в пейзажа . Възстановеният литий често се транспортира на дълги разстояния от мястото, където се добива, за да бъде рафиниран в страни като Китай. Графитът също се добива или произвежда от изкопаеми горива, като и двете имат отрицателно въздействие върху околната среда.

„Много е лесно да си представим, докато материалът за батерията преминава през добива и транспортирането, как този въглероден отпечатък наистина може да се добави“, казва Сам Уилкинсън, анализатор в S&P Global Commodity Insights.

Да вземем друг пример: кобалтът, който се използва в много литиево-йонни батерии, се добива предимно в Демократична република Конго. Но има съобщения за опасни условия на труд там.

От морска вода до биологични отпадъци и естествени пигменти, има дълъг списък от потенциални алтернативи в природата, които биха били много по-широко достъпни – трудната част е да се докаже, че всяка от тях може реалистично да се конкурира с видовете батерии, които вече са на пазара, които са изглежда толкова незаменим в нашия осеян с джаджи свят.

PJP Eye също рекламира възможността за подобряване на производителността на батерията, както и за по-екологични батерии.

„Нашият въглерод има по-голяма повърхност от графита“, казва Окина, описвайки как химията на анода в тяхната камбрийска единична въглеродна батерия позволява батерия, която се зарежда много бързо, до 10 пъти по-бързо от съществуващите литиево-йонни батерии, твърди той.

Катодът на батерията е направен от оксид на "неблагороден метал". Въпреки че Okina няма да разкрие точно кой от тях, тези метали включват мед, олово, никел и цинк, които са по-лесни и по-малко реактивни от алкалните метали като лития. Компанията твърди, че работи върху батерия с двоен въглероден електрод , като и двата електрода са направени от растителен въглерод. Технологията се основава на изследване, проведено от изследователи от университета Кюшу, въпреки че не се очаква батерията да бъде налична до 2025 г.

Възможността за бързо зареждане на батерията не е от голямо значение за банкомата, но има значение за електрическото превозно средство, когато просто искате да го заредите и да тръгнете. Той споменава, че китайската фирма Goccia, в партньорство с Hitachi, е разработила електронен велосипед, който използва батерията на PJP Eye и ще го пусне в продажба в Япония в началото на 2023 г. Максималната скорост на мотора е 50 км/ч (31 мили в час) и можете изминете разстояние от 70 км (44 мили) с едно зареждане, казва той.

Огромните световни океани представляват "практически неограничен" запас от материали за батерии

Това далеч не е единствената батерия, която използва въглерод от отпадъчни биоматериали. Stora Enso във Финландия разработи анод за батерии, който използва въглерод от лигнин , свързващ полимер, открит в дърветата.

Памукът може да се използва и вместо електролита, който улеснява потока на йони между катода и анода, потенциално създавайки по-стабилни батерии в твърдо състояние от наличните в момента, според някои изследователи.

Но някои виждат още по-големи, потенциално неизчерпаеми източници на енергия в природата. Огромните световни океани представляват "практически неограничен" запас от материали за батерии, твърди Стефано Пасерини, заместник-директор на института Хелмхолц Улм в Германия.

Той и колегите му описаха своя дизайн за батерия, която прехвърля натриеви йони от морска вода , за да изгради склад от метала натрий, в статия, публикувана през май 2022 г. За да направи това, екипът проектира специален полимерен електролит, чрез който натриевите йони могат да преминат.

Морската вода действа като катод тук или положително зареден електрод. Но няма анод, защото натрият не става отрицателно зареден, той просто се натрупва в неутрална форма. Пасерини казва, че излишната вятърна или слънчева енергия може да се използва за натрупване на натрий, който може просто да стои там, докато не е необходим.

„Когато имате нужда от енергия, можете да обърнете процеса и да генерирате електричество“, обяснява той, описвайки как металът просто ще бъде върнат в океана.

С това обаче има предизвикателства. Меко казано, натрият – подобно на лития – реагира енергично, когато влезе в контакт с водата. Както казва Пасерини: "Ще получите експлозия." Ето защо е жизненоважно да се гарантира, че няма изтичане на морска вода към хранилището на натрий – в противен случай може да последва бедствие.

И така, някои изследователи търсят материал, открит естествено в нашите кости и зъби, наред с много други места, като по-безопасна алтернатива на катодите – калций. Може например да се комбинира със силиций, който ще подпомогне транспортирането на калциеви йони в бъдеща батерия.

Списъкът с материали, които биха могли да придадат на бъдещите батерии тяхното очарование, става още по-странен.

Джордж Джон от Градския университет на Ню Йорк и колегите му отдавна проучват потенциала на хиноните, биологични пигменти, открити в растения и други организми, да действат като електроди в батериите. Те дори имат обещаващи резултати с молекула, получена от къна – боята за татуиране, която идва от Lawsonia inermis , дървото на къната.

„Това е нашата мечта“, казва Джон. „Искаме да направим устойчива батерия.“

Едно от препятствията, отбелязва той, е, че естествената молекула на къната е много разтворима. Когато се използва като катод, той постепенно се разтваря в течен електролит. Но чрез комбиниране на четири молекули къна заедно и добавяне на литий, Джон обяснява, че са успели да направят рециклируем материал с кристална структура, която е много по-здрава.

„Тъй като кристалността се увеличава, разтворимостта намалява“, обяснява той.


Джон добавя, че дизайните на батериите, върху които работят той и колегите му, може да нямат достатъчно висок капацитет за захранване на електрически превозни средства, но един ден биха могли да бъдат използвани в малки, преносими устройства. Може би джаджи, които измерват нивата на кръвната захар при хора с диабет или други биомаркери, например.

Други изследователи разглеждат използването на разнообразни материали като отпадъци от царевица и черупки от семена от пъпеши за генериране на нови видове електроди за използване в батерии . Предизвикателството обаче може да е в производството им в мащаб, който може да отговори на нарастващото търсене на индустрията за батерии.

И цялостното предизвикателство за всякакви алтернативни материали за батерии винаги е по отношение на посрещането на извънредно очаквано търсене. Вземете днешната технология за батерии, базирана на литий и графит. Ако продължим да го използваме, светът ще има нужда от около два мегатона графит годишно до 2030 г., за да задоволи процъфтяващата индустрия за батерии, изчислява Макс Рийд, анализатор в Wood Mackenzie. Това е в сравнение със 700 килотона сега.

„Утрояване на търсенето, наистина“, казва той. Отчасти това е причината графитните алтернативи да отговарят на толкова висока летва. „Постигането на тези мащаби ще бъде невероятно трудно за всеки нов материал.“

Изместването на производствените процеси от графит би било много скъпо и потенциално голям търговски риск, отбелязва Джил Пестана, базиран в Калифорния учен по батерии и инженер, който в момента работи като независим консултант.

Тя е скептична относно използването на биоотпадъци за въглеродни аноди, тъй като източниците на такива отпадъци може да не винаги са много екологични. Дървесна плантация, която се управлява лошо за биоразнообразие, например.

От друга страна, на пазари, където изглежда, че потребителите наистина се интересуват от устойчивостта на продуктите, които купуват, алтернативните материали за батерии с подходящ произход може да имат повече шансове – независимо дали батериите са направени с въглерод, получен от биологични отпадъци, или друго потенциално по-устойчиво вещество. „Обществеността може да изиграе голяма роля в наистина тласкането на тези усилия напред“, предполага Пестана.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Мария Габриел ще открие Innowave Summit - най-големият технологичен форум във Варна
Понеделник, 13 Ноември 2023 13:20
От самото създаване на европейския форум за технологии и иновации Innowave Summit Мария Габриел е негов поддръжник, досега в качеството си на еврокомисар по иновациите, а тази година и като вицепремиер...
Yettel пуска ударни оферти с най-голямото разнообразие от намалени устройства досега
Четвъртък, 9 Ноември 2023 16:20
Yettel дава официален старт на предпразничната треска с невероятни отстъпки до 70% и най-голямото разнообразие от намалени устройства, предлагано от телекома досега. Супер изгодните предложения са в сила...
Facebook започна поетапно въвеждане на платена версия без реклами в България
Петък, 10 Ноември 2023 11:18
От няколко дни "Мета" (Meta), собственик на социалните мрежи Facebook и Instagram, започна поетапно въвеждане на платена версия на продукта си в България и в останалите страни от ЕС, Швейцария и останалата...
Бъдещето: Батерии използващи памук и морска вода ще захранват устройствата ни
Четвъртък, 9 Ноември 2023 15:08
Добивът на литий и други минерали, от които се нуждаем за батерии, оказва все по-голямо влияние върху околната среда. Все пак има алтернативни материали навсякъде около нас. Токът спря. Но на улица...
A1 има най-бързата мобилна мрежа в България според Ookla®
Понеделник, 6 Ноември 2023 13:38
Мобилната мрежа на А1 е най-бързата в България според Ookla® Speedtest ™. Телекомуникационният оператор предлага най-високи скорости на сваляне и качване на информация, което осигурява на потребителите...
Мъск представи конкурент на ChatGPT
Понеделник, 6 Ноември 2023 16:32
Стартъп компанията на милиардера Илон Мъск, "Екс.Ей Ай" (X.AI), отправя предизвикателство към "ЧатДжиПиТи (ChatGPT) със собствен чатбот - "Грок", съобщиха световните агенции. Първоначално "Грок" е...
Amazon и Meta дадоха обещания за "честна конкуренция"
Събота, 4 Ноември 2023 11:21
Собствениците на Amazon и Facebook Meta доброволно се ангажираха с промени в своите платформи за търговия на дребно, за да помогнат за „защитата на честната конкуренция“, обяви Британският орган за конкуренция...
3D моделиране и принтиране за деца: Пътешествие с Пес Патрул
Вторник, 31 Октомври 2023 17:00
Представете си свят, в който любимите приключения на децата в Пес Патрул не са само на екрана, а оживяват и могат да бъдат докоснати. Това е реалността с 3D моделирането и принтирането - новаторска технология,...
Европейците ще плащат за Facebook и Instagram без реклами
Понеделник, 30 Октомври 2023 17:39
"Мета" (Meta) обяви днес, че ще предложи от ноември платени абонаменти за европейци, за да използват "Фейсбук" (Facebook) и "Инстаграм" (Instagram) без реклами, предаде Франс прес. Така социалните мрежи...
Интернет стана на 54 години
Неделя, 29 Октомври 2023 08:14
Творението, което промени световната култура – Интернет, има за рожден ден 29-ти октомври. “ Интернет е демократизиращ елемент – всеки има глас. Вече няма път назад. Не можем да го изключим. Интернет-епохата...
Вижте кои са участниците на Powers Summit - “Власт, чувай” 2023
Петък, 27 Октомври 2023 11:39
Министър председателят на България, министри, лидерските екипи на парламентарно-представените партии и водещите представители на бизнеса в страната са потвърдили участието си в “Българския Давос” - Власт,...
Китай изстреля Shenzhou-17 към космическата станция Tiangong (видео)
Четвъртък, 26 Октомври 2023 15:38
Китай днес изстреля космическия кораб Шънчжоу-17 (Shenzhou-17) от космодрума Цзюцюан в северозападен Китай, съобщават China Global Television Network и Reuters. Ракета носител Long March-2F, носеща космическия...
Търси в новини:
1718192021222324252627

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.3 + 0.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook