В началото на тази година Франция обеща да забрани умъртвяването на мъжки пилета в производството на яйца. Практиката е забранена в Германия от 2022 г. Съгласно новите правила люпилните трябва да използват in-ovo определяне на пола, за да определят пола на ембрионите, преди те да се родят. Преди това мъжките пилета - безполезни за индустрията за снасяне на яйца и различни породи от тези, използвани за производство на месо - бяха смачкани малко след излюпването.
Сега изкуственият интелект (AI) помага за подобряване на хуманното отношение към животните в производството на яйца.
Как работи определянето на пола in-ovo?
Германската компания Agri Advanced Technologies (AAT) използва спектроскопия за определяне на пола на яйцеклетката. Пропускайки светлина през черупката на яйцето, машините му могат да определят пола на ембриона с 97 процента точност чрез изчисляване на светлинния спектър. Тази технология работи само при червени кокошки, които имат специфичен за пола цвят на перата, когато пухът започне да се образува по време на инкубацията. Те представляват 85 процента от френското производство.
Понастоящем полът на ембрионите може да се определи на 13 от 21 дни на инкубация, като мъжките пилета имат бели пера. В крайна сметка компанията се стреми да може да разделя яйцата на четвъртия ден. Неинвазивният процес оставя черупката непокътната, което означава, че няма риск от замърсяване.
Други методи за in-ovo sexting, като тези, използващи AI-задвижван магнитен резонанс (MRI), могат да се използват както за кафяви, така и за бели яйца. Докато те не бъдат допълнително разработени, френската забрана за умъртвяване на мъжки пилета се прилага само за кафяви яйца. Могат да се използват и инвазивни технологии като откриване на биомаркери, които използват променяща цвета течност за определяне на пола на яйцеклетката, както и ДНК анализ.
Роботите се използват за разделяне на яйца по пол
В AAT служителите носят колички, пълни с яйца, които след това се разтоварват от робот в началото на автоматизирана линия.
На 13-ия ден от инкубацията яйцата се осветяват за кратко отдолу и изкуственият интелект влиза в действие.
„Спектърът на изображението се анализира от компютър. Черупката остава непокътната, няма риск от бактериално замърсяване“, обяснява Анке Фьорстер от немската компания AAT, част от EW group.
Сините вендузи хващат яйцата и ги разделят според командите на алгоритъма. Женските ембриони ще се върнат в инкубатора, за да се излюпят седмица по-късно. Неоплодените яйца и тези, съдържащи мъжки, се превръщат в храна за животни.
Машината, разработена от AAT, наречена Cheggy, може да анализира 20 000 яйца на час. Люпилнята Lohmann (също дъщерно дружество на групата EW) във Вандея, Западна Франция разполага с две от машините и планира да инсталира трета, за да „секс“ до 60 000 яйца на час. Люпилнята е едно от петте френски заведения, специализирани в доставката на женски пилета - бъдещи кокошки носачки.
Защо мъжките пилета се убиват в производството на яйца?
В света на яйцата, освен малкото петли, отглеждани за разплод, мъжките са излишни, като кокошките произвеждат 1,5 трилиона неоплодени яйца годишно без тях. Следователно мъжките пилета се елиминират след излюпване, обикновено чрез смачкване, практика, която Германия и Франция забраниха съответно през 2022 г. и 2023 г. В световен мащаб около 7 милиарда мъжки пилета се убиват всяка година в производството на яйца.
Проблемът не възниква при производството на пилешко месо: мъжките и женските се отглеждат заедно и се колят преди полова зрялост. В AAT мъжките пилета, които не са открити преди да се излюпят, се подлагат на обгазяване с CO2 – единственият метод, който все още е законен във Франция – и ще завършат в зоологически градини за хранене на хищни птици и влечуги.
Такава е съдбата и на мъжките бели кокошки. Изключение от френския закон позволява те да продължат да бъдат елиминирани след излюпването. Това е така, защото професията и френското правителство смятат технологията за твърде незряла и твърде скъпа, за да се определи пола им преди излюпването.
Ще се прилага ли определянето на пола in-ovo към белите яйца в бъдеще?
Две френски люпилни инвестираха в технология, която работи с ЯМР, предлагана от немската компания Orbem. Той идентифицира яйчниците и тестисите на бъдещите пиленца, което им позволява да бъдат сортирани независимо от цвета на перата.
Но скоростта е много по-ниска: 3000 яйца на час на машина. Orbem предлага инсталиране на множество ЯМР за увеличаване на капацитета за определяне на пола.
Bénédicte Lanckriet, управител на люпилнята Lanckriet в Пикардия, Северна Франция, която разполага с две от машините, е щастлива, че е в челните редици на определянето на пола на яйцата.
„Мачкането на животни е отклонение. Отсега нататък излюпваме само това, от което се нуждаем“, казва тя. Но технологията е скъпа.
„Изобщо не е печелившо“, казва Бенедикт. Превръщането на практиката в задължителна в цяла Европа би увеличило търсенето на кокошки с пола на яйцата и би намалило разходите, добавя тя.
За потребителя обаче допълнителната цена е само около три цента за шест яйца.