Alef Aeronautics казват, че тяхната летяща кола Model A ще има обхват на движение от около 320 км и обхват на полета от над 160 км.
Човешките иновации...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Alef Aeronautics казват, че тяхната летяща кола Model A ще има обхват на движение от около 320 км и обхват на полета от над 160 км.
Човешките иновации ни доведоха в космоса и ни дадоха чудеса като интернет и изкуствен интелект (AI), но от 2023 г. летящите коли все още остават до голяма степен неща от научната фантастика. Въпреки това, американската стартираща компания Alef Aeronautics се надява на различна картина през следващата година.
Базираната в Калифорния компания представи своя прототип на летяща кола Model A на текущото автомобилно изложение в Детройт, като същевременно потвърди, че корабът е одобрен за тестови полети от Федералната авиационна администрация . Досега фирмата не е управлявала превозното средство за обществеността, нито е публикувала кадри от колата по време на полет. Модел A има две витла в предната и задната част на колата, което ще му позволи да изпълнява вертикално излитане и кацане.
Според Алеф електрическото превозно средство трябва да има пробег от около 320 км и обхват на полета от над 160 км.
„Идеята е, че имате дясната страна на колата и лявата страна на колата в действителната форма на крилото, истинската форма на крилото, което ще ви избута нагоре. Така че, когато се качвате нагоре, всичко, което трябва да направите, е да завъртите на 90 градуса“, обясни Джим Духовни, главен изпълнителен директор на Alef Aeronautics.
В зависимост от резултата от полетните тестове, Alef се надява техният продукт да бъде на пазара през 2025 г., като се продава на дребно за €280 000.
Но компанията, която брои SpaceX на Илон Мъск сред своите финансови поддръжници, ще трябва да преодолее редица регулаторни препятствия, преди нейната летяща кола да излети. Първо, това ще изисква одобрение от Националната администрация за безопасност на движението по пътищата .
„Всичко отнема време. Много е сложно. Трябва да направим достатъчно тестови полети, за да сме сигурни, че е безопасно и добро за демонстрацията. Второ, искате да направите добро първо впечатление. Така че за осем всъщност за седем години, ние сме в стелт режим“, каза Духовни.
Въздушни таксита
Моделът A на Alef е само един от редицата въздушни таксита и прототипи на въздушни автомобили, които се разработват по целия свят.
Германската компания Volocopter се очаква да превозва пътници по време на Олимпийските игри в Париж следващото лято на борда на своите таксита eVTOL, в очакване на получаването на всички сертификати и разрешения в началото на 2024 г.
Все пак експертите предупреждават, че ерата на електрическите летящи коли, които летят в нашето небе, е далече.
Д-р Карлос Чесник, професор по аерокосмическо инженерство в Университета на Мичиган, казва, че когато става дума за летящи коли, ние все още сме в ерата на „онези великолепни мъже в техните летящи машини“ в началото на миналия век.
„Представете си началото на авиацията, както я познаваме, и онези много странни концепции, които видяхме в началото на 1900 г.“, каза той.
„Мисля, че сега сме около това време. Ще видите как тези концепции се развиват, резервирането им, тези мулти-ротори, цената на операцията трябва да бъде много по-ниска от нормалните хеликоптерни операции, за да могат те наистина да станат осъществими и наистина да изпълнят визията, която имаме за въвеждането на тези различни начини за градска мобилност в големите градове“, добави той.
Докато правителствените органи издават одобрения за летателни тестове eVTOL и други прототипи на летящи автомобили, липсата на инфраструктура и регулаторна рамка им пречи да навлязат напълно в мейнстрийма. Въздушните таксита ще отнемат още повече време, според Cesnik, защото ще изискват много по-високо ниво на безопасност, а разходите в момента са непосилни.
„Ние сме изправени пред предизвикателства. Мисля, че инженерните предизвикателства сме готови да се справим с тях. Имаме регулаторни предизвикателства, които са по-трудни, защото това включва правителства и индустрии. И във всички тези преговори също и през границите“, каза Чесник.
Европейската комисия представи днес доклади за напредъка на цифровизацията, в които отправя препоръки за всяка от държавите в ЕС. За България комисията препоръчва да се ускори внедряването на мобилните...
С празнично изображение на първата си страница най-голямата търсачка в света отбелязва 25-вия си рожден ден,
Google е дело на американците Сергей Брин и Лари Пейдж, чиито замисъл е търсачка, която да...
Надеждите за „повторно пробуждане“ на индийския спускаем апарат към Луната избледняват, след като индийските учени не успяха да осъществят връзка с космическия кораб, тъй като той премина в режим на изключване,...
Дете на въображението на френския предприемач Adrien Lelièvre, електронният велосипед Pi-Pop използва суперкондензатор за съхраняване на енергия, вместо да разчита на батерии.
Ако ежедневното каране...
Alef Aeronautics казват, че тяхната летяща кола Model A ще има обхват на движение от около 320 км и обхват на полета от над 160 км.
Човешките иновации ни доведоха в космоса и ни дадоха чудеса като...
Доклад на СЗО от миналата година установи, че 40 процента от лекарите са близо до пенсионна възраст в около една трета от страните в Европа и Централна Азия, наричайки ситуацията „бомба със закъснител“.
Експертите...
През последните 5 години във Варна се случиха страхотни проекти, развиха се талантливи екипи и ИТ сектора започна да се разширява наравно с този в София и Пловдив. И докато американски компании като Zakari,...
РНК, възстановена от запазен тасмански тигър, разкрива подробности за това как функционират неговите клетки
Тилацинът, известен още като тасманийски тигър, е вълкоподобно торбесто животно, което изчезва,...
622 г. – Мохамед и негови последователи се преселват от Мека в Медина, което е начало на арабското летоброене.
1378 г. – С избирането за Климент VII за алтернативен папа се слага началото на разкол в...
YouTube временно възпрепятства комика Ръсел Бранд да печели пари от видеоклиповете си след множество обвинения в изнасилване и сексуално насилие срещу него.
В изявление до CNN във вторник YouTube каза,...
Във Финландия започна изпробването на дигитални паспорти.
Те могат да се използват на летището в Хелзинки за някои полети до Великобритания. Необходимо е пътниците да имат свалено мобилно приложение....
Бихте ли яли промишлени странични продукти? Една компания за хранителни технологии от Естония със сигурност се надява на това.
Помислете за дървени стърготини. Консумирането им вероятно е последното...