Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Може ли изкуственият интелект да помогне за недостига на здравна работна сила?

Понеделник, 25 Септември 2023 12:09
Източник: Moreto.net   
Доклад на СЗО от миналата година установи, че 40 процента от лекарите са близо до пенсионна възраст в около една трета от страните в Европа и Централна Азия, наричайки ситуацията „бомба със закъснител“.

Експертите казват, че AI (изкуствен интелект) не е там, за да замени здравните работници, а по-скоро може да помогне за автоматизирането на някои от по-административните задачи, които им се възлагат.

Тъй като все повече изследователски проучвания анализират използването на изкуствен интелект (AI) при откриване на заболявания или интерпретиране на данни за пациенти, тези технологии скоро могат да станат по-широко достъпни в лекарските кабинети.

Но как това може да промени натоварването на лекарите и медицинските сестри? Това е въпрос, който много експерти в областта обмислят, тъй като европейските страни са изправени пред недостиг на здравни работници.

„Знаем, че имаме огромна криза и недостиг на работна сила в здравеопазването по отношение на демографските тенденции и броя на здравните работници, които ще бъдат налични през следващите години“, Наташа Азопарди-Мускат, Директорът на европейския регионален офис на Здравната организация (СЗО) по националните здравни политики и системи, каза пред Euronews Next.

В много европейски страни населението застарява и това ще има последствия върху работната сила, като много общопрактикуващи лекари (ОПЛ) например ще се пенсионират през следващите години.

Доклад на СЗО от миналата година установи, че 40 процента от лекарите са близо до пенсионна възраст в около една трета от страните в Европа и Централна Азия, наричайки ситуацията „бомба със закъснител“. В същото време здравните работници стачкуваха в няколко държави с искане за по-високо заплащане и по-малко часове извънреден труд на фона на недостиг в определени региони и в публичния сектор.


Може ли AI да помогне за облекчаване на натоварването на лекарите?



Азопарди-Мускат казва, че някои здравни работници намират, че дигиталните технологии са поставили „допълнителна тежест върху тях“, но че по-скоро трябва да „освободят време за здравните работници, които ги подкрепят при вземането на клинични решения“.

Тези инструменти биха могли да освободят време на лекарите за „взаимодействия лице в лице, за онези човешки интервенции, при които нито едно цифрово решение няма да може да осигури съпричастността и грижите, които са необходими“, добави тя.

Областта, в която може да процъфти по-бързо, според експертите, е административната страна на здравеопазването. Някои платформи с изкуствен интелект биха могли да помогнат за автоматизиране на задачи като запазване на срещи, насрочване в болници, съобщаване на диагнози и координиране на проследяването на пациентите.

„Това, за което чуваме най-много, е повече в областта на диагностиката, но наистина смятам, че пространството за административни задачи е още по-обещаващо, отчасти защото разтоварва работа, която не е непременно на най-високото ниво на обучение или способности,“ Wiljeana Jackson Glover, професор по здравни иновации и предприемачество в Babson College в САЩ, каза пред Euronews Next.

Използването на AI за административни задачи може да не изисква същото регулаторно одобрение като диагностичните системи с AI, което улеснява включването им в работните процеси. Барт де Вите, главен изпълнителен директор на Hippo AI Foundation, която се фокусира върху медицински AI с отворен код, каза пред Euronews Next, че в близко бъдеще лекарите ще могат да говорят с машини, вместо да пишат собствените си бележки.

„Същестуват всички тези нови големи езикови модели, които ни позволяват да говорим с машини по много естествен начин“, каза той.

„Имаме болници, които използват много малко хартия, но можем ли да преминем от безхартиена към безклавиатурна болница?“


Какви са предизвикателствата при внедряването на AI технологии в здравеопазването?



Том Дейвънпорт, професор по ИТ и мениджмънт в Babson College, който написа книга за използването на AI в здравеопазването, казва, че в момента тези иновации бавно преминават в „клиничната практика“.

„Добрите причини очевидно са, че здравеопазването е въпрос на живот или смърт и искате да сте сигурни, че всичко работи добре, преди да го превърнете в стандартна част от лечението на пациентите“, каза той.

„Но някои от лошите причини са, че има много регулаторни одобрения, които трябва да се случат, и понякога има проблеми с възстановяването на разходите, свързани с използването на тези системи“.

Той добави, че много AI технологии са „самостоятелни“, което означава, че за конкретна диагноза или лечение имате отделна AI система, което я прави по-трудна за клинично използване. Повечето от AI системите, които понастоящем са одобрени от властите, включват използването на технологията за анализ на радиологични изображения.

Скорошно шведско проучване например установи, че скринингът за рак на гърдата с помощта на изкуствен интелект открива 20 процента повече ракови заболявания в сравнение с двойно разчитане на мамограми от двама рентгенолози.

Учените обаче предупредиха, че остава да се види дали AI е допринесъл за свръхдиагностика, нещо, което все още се проучва. Някои международни агенции, включително Организацията на обединените нации, призоваха за по-голямо регулиране на ИИ, като СЗО предупреди , че скоростта на усъвършенстване на ИИ е изпреварила капацитета на властите да го прегледат.


Може ли AI да доведе до загуба на работа в здравеопазването или други промени?



„Загубата на работа със сигурност е по-вероятна в административните работни места, отколкото в клиничните работни места“, каза Дейвънпорт.

„В много клинични области сега имаме голям недостиг на лекари, лекари и медицински сестри, така че е малко вероятно скоро да имаме съкращаване на хора в клиничния сектор“, каза той.

Работни места, които включват данни и четене на бележки, може да претърпят известна загуба на работа, но той не смята, че ще бъде голяма. Глоувър, който е писал по тази тема с Дейвънпорт, добави, че това е „повече за увеличаване на работата, която върши административният персонал“ и че ще има допълнителни роли за справяне с нюансите, с които алгоритъмът няма да може да се справи. Според нея има още малко време.

„Ние сме най-малко десетилетие от всичко това да бъде автоматизирано, вероятно повече от това“, добави Глоувър.

Но тя смята, че „има страхотна възможност“ хората да бъдат подготвени за работа с тези нови инструменти и информиране за тяхното използване, докато се прилагат.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Тази вечер: Редица инициативи във Варна за Европейската нощ на учените
Петък, 29 Септември 2023 10:50
Днес, 29 септември, Европейската нощ на учените – SEARCH 2023 ще превземе над 30 локации по цялата страна, а морската столица ще се включи с редица инициативи със свободен достъп. Европейската нощ на...
Властта отново ще "чува" бизнеса на форума Powers Summit
Петък, 29 Септември 2023 09:46
На 7-и ноември в София Тех парк предстои третото издание на форума Powers Summit. По традиция то ще събере за пореден път бизнеса и властта, в лицето на лидерите на парламентарно представените партии...
Европейската нощ на учените – SEARCH 2023 във Варна на 29 септември
Сряда, 27 Септември 2023 08:35
На 29 септември 2023 г., Европейската нощ на учените – SEARCH 2023 ще превземе над 30 локации по цялата страна. От Асеновград до Белоградчик, от Бургас до Варна, от Долна Митрополия до София и много...
Технологии: AI спасява мъжките пилета от убиване в индустрията за яйца
Четвъртък, 28 Септември 2023 18:39
В света на яйцата, освен малкото петли, отглеждани за разплод, мъжките са излишни, като кокошките произвеждат 1,5 трилиона неоплодени яйца годишно без тях. Следователно мъжките пилета се елиминират след...
EK препоръча на България да ускори внедряването на 5G и цифровизацията на обществените услуги
Сряда, 27 Септември 2023 14:17
Европейската комисия представи днес доклади за напредъка на цифровизацията, в които отправя препоръки за всяка от държавите в ЕС. За България комисията препоръчва да се ускори внедряването на мобилните...
Google стана на 25 години
Сряда, 27 Септември 2023 11:02
С празнично изображение на първата си страница най-голямата търсачка в света отбелязва 25-вия си рожден ден, Google е дело на американците Сергей Брин и Лари Пейдж, чиито замисъл е търсачка, която да...
Надеждите за индийския спускаем апарат на Луната избледняват
Вторник, 26 Септември 2023 12:59
Надеждите за „повторно пробуждане“ на индийския спускаем апарат към Луната избледняват, след като индийските учени не успяха да осъществят връзка с космическия кораб, тъй като той премина в режим на изключване,...
Първият е-велосипед, който не се нуждае от батерия е факт
Понеделник, 25 Септември 2023 17:16
Дете на въображението на френския предприемач Adrien Lelièvre, електронният велосипед Pi-Pop използва суперкондензатор за съхраняване на енергия, вместо да разчита на батерии. Ако ежедневното каране...
Летяща кола бе представена на автомобилно изложение (видео)
Понеделник, 25 Септември 2023 16:15
Alef Aeronautics казват, че тяхната летяща кола Model A ще има обхват на движение от около 320 км и обхват на полета от над 160 км. Човешките иновации ни доведоха в космоса и ни дадоха чудеса като...
Може ли изкуственият интелект да помогне за недостига на здравна работна сила?
Понеделник, 25 Септември 2023 12:09
Доклад на СЗО от миналата година установи, че 40 процента от лекарите са близо до пенсионна възраст в около една трета от страните в Европа и Централна Азия, наричайки ситуацията „бомба със закъснител“. Експертите...
В разговор с американски компании: Защо начинаещите програмисти са по-добра дългосрочна инвестиция от готовите кадри?
Сряда, 20 Септември 2023 13:00
През последните 5 години във Варна се случиха страхотни проекти, развиха се талантливи екипи и ИТ сектора започна да се разширява наравно с този в София и Пловдив. И докато американски компании като Zakari,...
За първи път изследователи декодираха РНК на изчезнало животно
Сряда, 20 Септември 2023 18:47
РНК, възстановена от запазен тасмански тигър, разкрива подробности за това как функционират неговите клетки Тилацинът, известен още като тасманийски тигър, е вълкоподобно торбесто животно, което изчезва,...
Търси в новини:
1920212223242526272829

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook