На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Пътниците на международното летище в Сараево бяха евакуирани след получаване на сигнал за взривно устройство, съобщи босненския портал „Кликс“.
В момента тече проверка, която ще продължи няколко часа.
„След...
Европейските дипломати се готвят да затегнат санкциите срещу Русия, очаквайки, че завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом може да подкопае усилията на Запада да изолира Москва. Това съобщи "Ройтерс", позовавайки...
1147 г. – Реконкиста: Португалците, ръководени от крал Афонсу I и кръстоносците от Англия и Фландрия, превземат Лисабон от маврите след четиримесечна обсада, което е единственият успех на Втория кръстоносен...
Природният газа в Европа поскъпна над 42 евро за мегаватчас за пръв път от началото на декември 2023 . насам с оглед на продължаващите опасения за възможно нарушаване на доставките заради геополитическият...
"Конституционните промени трябва да бъдат направени" - това каза председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на съвместна пресконференция в Скопие с премиера на Северна Македония Християн...
Продажбата на вейпове за еднократна употреба ще бъде забранена в Обединеното кралство от юни следващата година. Това обяви британското правителство, цитирано от "Ройтерс".
Ходът цели да предотврати...
Стачкуващите служители на Boeing отхвърлиха ново предложение от самолетостроителния гигант, което включваше 35% увеличение на заплатите за четири години.
Синдикатът на Международната асоциация на машинистите...
Вицепрезидентката на САЩ и претендент на Демократическата партия за изборите на 5 ноември Камала Харис заяви снощи на предизборна проява в предградието на Филаделфия - Астън, щата Пенсилвания, че вярва,...
439 г. – Вандалите, предвождани от Гензерих, превземат Картаген и основават свое кралство.
1071 г. – Михаил VII Дука става император на Византия.
1260 г. – Катедралата Нотр Дам дьо Шартр в Шартр, Франция,...
Европейският съюз призова страните, присъстващи на срещата на върха на БРИКС в Казан в Русия, да поискат от президента Владимир Путин да прекрати войната на Москва в Украйна, съобщава "Ройтерс".
Повече...
Русия предложи създаването на зърнена борса на БРИКС, която по-късно може да бъде разширена за търговия с други основни стоки, съобщава "Ройтерс".
Президентът Владимир Путин направи предложението във...
България подкрепи Заключения на Председателството на Съвета на ЕС за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г. Заключенията на Унгарско председателство бяха подкрепени от 26 държави...