На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Част от границата между Италия и Швейцария ще бъде преначертана, тъй като ледниците, които маркират границата, се топят.
Двете страни се споразумяха да променят границата под емблематичния връх Матерхорн,...
Русия няма да подпише нов договор за ядрените оръжия със САЩ. Това съобщават руският вестник "Известия" и "Ройтерс", позовавайки се на неназован високопоставен руски източник.
По думите му Съединените...
Китайският лидер Си Дзинпин повтори обещанието си да постигне „обединение“ с Тайван в навечерието на 75-ия рожден ден на комунистически Китай, докато Пекин демонстрира военната си мощ в навечерието на...
Досегашният генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг предаде тази сутрин на своя приемник Марк Рюте чукчето на председателя на Северноатлантическия съвет. На церемонията в централата на пакта в Брюксел...
Водят се преговори за освобождаване на българските моряци от пленения от хутуте кораб Galaxy Leader.
Корабът не е пострадал при последната атака на Израел срещу пристанище Ходейда. Това заяви пред журналисти...
Японският производител на гуми "Бриджстоун" обяви, че няма да поднови партньорството си Международния олимпийски комитет (МОК) за олимпийски и параолимпийски игри. Спонсорският договор изтича в края на...
Световният ден на вегетарианците се отбелязва всяка година на 1 октомври. Това е денят, определен за празник, установен от Американското вегетарианско общество през 1977 г. и одобрен от Международния съюз...
На 1 октомври се отбелязва Световният ден на музиката. Празникът се провежда за първи път през 1974 г. по решение на Международния съвет по музика към ЮНЕСКО във Франция и днес се отбелязва в над 120 страни....
Международният ден на възрастните хора е международен ден на ООН, който се отбелязва ежегодно на 1 октомври.
На 14 декември 1990 година Общото събрание на ООН гласува да определи 1 октомври като Международен...
На днешната дата на много места по света се празнува Международният ден на кафето. Кафето, наричано горивото изобретение на Сатаната, е широко популярно сред всички нации и несъмнено е най-пристрастяващата...
Събития:
331 пр.н.е. – Големият пълководец Александър Македонски побеждава в Битка при Гавгамела армията на персийския владетел Дарий III и завладява Персийската империя.
1218 г. – Папа Хонорий III освобождава...
Русия планира да увеличи разходите си за отбрана с около 30 % през следващата година, докато пренасочва повече ресурси за финансиране на офанзивата си в Украйна, показват проектобюджетни планове.
Москва...