На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Непалските власти съобщиха, че петима руски алпинисти са открити мъртви на 8167-метровия връх Дхаулагири в Хималаите, след като два дни са били в неизвестност, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Екип за търсене...
Евродепутати, сред които и зам.-председателят на правната комисия в Европейския парламент Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП), инициираха искане за преразглеждане на целите на ЕС относно емисиите на въглероден диоксид...
Украйна обвини Русия, че отново застрашава свободата на корабоплаването в Черно море - след като за два дни от ракетни удари бяха повредени два търговски кораба в украински пристанища.
Ударите са били...
Отбелязваме световния ден на пощите. На 9 октомври 1874 година в Берн, Швейцария, е учреден Всемирния пощенски съюз (ВПС). През 1969 година в Токио се провежда Конгрес на Всемирния пощенски съюз и тогава...
1430 г. – Образуван е Янински пашалък след като антилатинското благородничество и духовенство предава града на Синан паша
1446 г. – В Чосон е обнародена корейската азбука хангъл/чосонгъл
1582 г. – Поради...
Унгарският премиер Виктор Орбан, чиято страна е ротационен председател на ЕС, увери, че продължава да държи на видно място в дневния ред пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген, съобщава...
Съветът на ЕС реши днес да създаде нова правна рамка, която дава възможност на ЕС да налага санкции срещу Русия, ако тя организира хибридни атаки срещу страни от общността.
Санкциите ще могат да бъдат...
Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън печелят Нобеловата награда за физика, съобщи Кралската шведска академия на науките.
Наградата им се присъжда за "за основополагащи открития и изобретения, които позволяват...
Сиси Хюстън, носителката на "Грами", майка на покойната Уитни Хюстън, почина на 91 години.
Сиси е починала в дома си в щата Ню Джърси след боледуване от Алцхаймер. Тя започва музикалната си кариера...
Израелската армия казва, че е започнала операции в югозападен Ливан - но твърди, че е "ограничена, локализирана и насочена". Израел също така твърди, че е убил ключов командир на Хизбула в Бейрут.
Командирът...
Над 400 000 души са избягали от Ливан в Сирия за по-малко от две седмици след началото на сраженията между Израел и "Хизбула". Това съобщи ливанското правителство, цитирано от АФП.
Над 100 000 от прекосилите...
България и Румъния са положили всички усилия и не оставиха и камък необърнат по пътя към Шенген.
Това заяви европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон, съобщава БТА. Тя взе участие в дебати...