На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
При разкопките в могилата „Амида“, наричана „сърцето на Диарбекир“, бяха открити доказателства, че заселването на този археологически обект датира отпреди 10 000 години, предаде Анадолската агенция специално...
Израелската армия потвърди, че лидерът на Хамас Яхия Синуар е бил убит по време на специализирана операция в Газа. Синуар, който беше считан за ключов архитект на атаките на групировката след 7 октомври...
31 г. – В Рим по предварително начертан план е убит заговорникът Сеян.
1748 г. – Приключва Войната за австрийското наследство.
1795 г. – Обесена е Злата Мъгленска, след като е измъчвана зверски от османците,...
От 1 януари 2025 г. минималната брутна работна заплата в Румъния ще стане 4050 леи (815 евро). Повишението е с 9,5% заяви премиерът Марчел Чолаку, цитиран от Ройтерс.
В допълнение към увеличението на...
Повече от един милиард души живеят в остра бедност, като почти половината от тях са в страни, в които има конфликти, според нов доклад на ООН, цитирай от Ройтерс.
Държавите във война имат по-високи...
Точните обстоятелства на смъртта му все още не са установени, но вече можем да очертаем хронологията на последните мигове на бившата звезда на One Direction.
Бившият член на One Direction Лиъм Пейн...
Водните ресурси в Европа са подложени на сериозен натиск, като от 2009 г. насам не е постигнат значителен напредък. Това посочват от WWF България, позовавайки се на нов доклад на Европейската агенция за...
На 17 октомври светът отбелязва Деня за изкореняване на бедността, припомня Moreto.net. Той е обявен за такъв с резолюция на ООН от 1992 година.
Историята на Деня е свързана с датата 17 октомври 1987...
1448 г. – Започва Косовската битка – сражение между войските на унгарския управител Янош Хуняди и османския султан Мурад II, състояло се на Косово поле.
1483 г. – Папа Сикст IV създава испанска инквизиция,...
Три сгради са частично срутени при земетресението със сила 5,9 по Рихтер в окръг Малатия, Източна Турция. Това съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая, цитиран от държавната турска телевизия...
За неспазване на тавана на печалбата финансовите власти налагат много високи глоби на търговските вериги. До 5 милиона евро достига глобата за нелогично високи цени на плодове и зеленчуци.
От проверка...
В конференция, озаглавена „Преосмисляне на туризма в Гърция“, Мицотакис заяви, че Гърция не страда от прекомерен туризъм, а по-скоро от концентриран туризъм в популярни дестинации. Стратегията на правителството...