На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Apple да спре практиката за незаконно дискриминиране на европейските потребители чрез геоблокиране на услуги по местоживеене.
Това призоваха от Европейската комисия и Мрежата от национални органи за...
Два самолета на базирани в САЩ авиокомпании бяха поразени от куршуми в понеделник, 11 ноември, докато летяха над столицата на Хаити Порт-о-Пренс, предаде Си Ен Ен.
Самолет на Spirit Airlines е бил...
"Продължаващите инвестиции в изкопаеми горива са абсурдни на фона на спешната необходимост от борба с изменението на климата". Това заяви по време на конференция за климата в Баку - COP29 генералният секретар...
49.2 милиона души са посетили Турция в периода януари – септември 2024 г., което е донесло 46.9 милиарда щатски долара приходи за туризма. На годишна база ръстът на посетителите на Турция е 9%, а на приходите...
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в понеделник, че Русия е разположила близо 50 000 войници в Курск, южния руски регион, където Киев започна изненадващо контранастъпление през лятото.
Украинските...
Събития:
680 г. – започва 6-ят вселенски събор в Константинопол.
1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата.
1918 г. – Австрия е обявена за република.
1927...
Тейлър Суифт доминира на Европейските музикални награди на MTV за 2024 година, провели се в Манчестър, като спечели четири отличия. Жените изпълнители оставиха своя отпечатък върху церемонията, сред които...
Дванадесетокласник от България е загинал в Португалия, след като е бил блъснат от автомобил. Инцидентът се е случил в Брага, докато 18-годишното момче пресичало заедно със своите съученици. Останалите...
Германският канцлер Олаф Шолц и новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп са провели телефонен разговор, в който са договорили да работят заедно за връщането на мира в Европа.
Новината...
307 г. – Лициний става римски император.
1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея.
1611 г. – Сключен е Житваторогския мирен договор.
1830 г. – Създадено е Кралство...
Русия и Украйна си размениха рекорден брой удари с дронове, като Москва изстреля общо 145 дрона в събота вечер – най-много досега в нощна атака.
Междувременно Украйна изстреля безпрецедентен брой дронове...
Римският археологически обект Помпей ще ограничи броя на дневните посетители на обекта до 20 000 на ден след рязко увеличение на посетителите.
Рекордните 36 000 туристи са посетили мястото през първата...