Заглавието в руски вестник обобщава историята: „Арестът (или задържането) на „руския Зукърбърг“ Павел Дуров е една от най-важните, но мистериозни глобални новини“, обяви Независимая газета, цитирани от BBC
Вярно, освен че „мистериозни“ е малко подценено.
Защо френската полиция го задържа? Какви обвинения ще му бъдат повдигнати? Има ли нещо общо с неотдавнашното му посещение в Азербайджан, където се срещна (или не се срещна) с руския президент Владимир Путин?
В продължение на два дни репортери цитираха "източници, близки до разследването" за престъпленията, в които Павел Дуров може да бъде обвинен (твърди се, от съучастие в трафик на наркотици до измама). Telegram публикува изявление, в което се казва, че г-н Дуров „няма какво да крие“.
В понеделник вечерта парижкият прокурор каза в изявление, че г-н Дуров е задържан в ареста като част от разследване за киберпрестъпност.
В изявлението се споменават 12 различни разследвани престъпления, за които се казва, че са свързани с организираната престъпност.
Те включват незаконни сделки, детска порнография, измами и отказ за разкриване на информация пред властите, каза прокурорът.
В изявлението се добавя, че времето на г-н Дуров в ареста е удължено и сега може да продължи до сряда.
Без да навлиза в подробности, президентът Еманюел Макрон публикува в социалните медии, че е видял „фалшива информация“ относно Франция след ареста на г-н Дуров и добави: „Това в никакъв случай не е политическо решение. Това зависи от решението на съдиите“.
В Москва Кремъл е предпазлив.
„Все още не знаем в какво точно е обвинен Дуров“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти в понеделник, в първия си коментар за задържането на Павел Дуров.
„Не сме чули официални изявления. Преди да мога да кажа нещо по този въпрос, имаме нужда от известна яснота.
Яснотата не е нещо, от което всеки в Русия изпитва нужда.
В понеделник водещото политическо токшоу на държавната телевизия имаше какво да каже по въпроса.
„Всички тези обвинения срещу Дуров звучат абсурдно“, заяви един политически анализатор в студиото. „Да го обвинявате във всички престъпления, извършени на неговата платформа, е като да обвинявате [френския] президент Макрон за всички престъпления, които се случват във Франция. Това е същата логика.”
Руските вестници също се насочиха към историята. Няколко ежедневника изразиха опасения, че арестът на Павел Дуров може да има сериозни последици за Русия.
„Този удар по Telegram заплашва да бъде удар за Русия“, пише Независимая газета. „С ареста на Павел Дуров западните разузнавателни служби биха могли да получат ключовете за криптиране на месинджъра.“
„Telegram може да се превърне в инструмент на НАТО, ако Павел Дуров бъде принуден да се подчини на френското разузнаване“, заявява Московски комсомолец, добавяйки: „Чатовете в Telegram съдържат огромно количество жизненоважна стратегическа информация“.
През април 2018 г. руските власти започнаха да блокират достъпа до Telegram, само за да премахнат забраната през 2020 г. Днес не само руски служители използват месинджъра, но и руските военни, включително войници, които се бият в т.нар. „Специални военни Операция“ (войната на Русия в Украйна).
„Ако Telegram се срине“, попита днес Московски комсомолец, „как [нашата армия] ще се бие?“
На Запад задържането на Павел Дуров предизвика дебат за свободата на словото.
В Русия също президентският омбудсман по правата на човека Татяна Москалкова заяви, че „истинската причина за арестуването на Павел Дуров е била да затворят Telegram, платформа, където можете да откриете истината за това, което се случва по света. Всеки, който се бори за свобода на словото, протестира срещу това.
Г-жа Москалкова не спомена приложението за съобщения Signal, до което руските власти блокираха достъпа по-рано този месец, или YouTube, достъпът до който сега е силно ограничен в Русия. Facebook и Instagram вече са блокирани тук.
И какво от тези слухове за среща Путин-Дуров в Баку по-рано през август? Имаше ли такъв?
„Не“, отговори говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, когато попитах.
Както и да свърши тази мистериозна история, Москва ще я използва, за да засили един от официалните си наративи: че руските граждани трябва да се пазят от Запада.
Както се казва в популярния таблоид Комсомолская правда: „За Запада вече няма такова нещо като „добри руснаци“, пише BBC.