Мъжът, пребил метеоролозите на Мургаш, избягал от психиатричната болница
Неделя, 6 Април 2025 18:42Източник: БГНЕС
 
Мъжът, който преби метеоролозите на връх Мургаш, е избягал от болницата в Курило, където беше настанен със съдебна заповед. Това потвърди за БГНЕС директорът на болницата д-р Цветеслава Гълъбова.
Инцидентът е станал днес, няма пострадали. „Мъжът се е отклонил от периметъра на болницата за кратко“, обясни д-р Гълъбова. След кратки издирвателни мероприятия психично болният мъж е бил върнат в болницата.
Д-р Гълъбова обясни, че болницата няма охранителен режим. „Мъжът е настанен в болницата за лечение, но няма охрана“, каза директорът.
На въпрос дали е опасен за себе си и за околните д-р Гълъбова обясни, че щом е настанен за лечение със съдебна заповед, то се води опасен, но в болницата има една сестра и един санитар на смяна, които са отговорни за всички обитатели там.
„Миналата седмица представители на 12-те психиатрични болници в страната бяха на изслушване в парламентарната Здравна комисия. Там те обясниха, че персоналът не достига, камо ли пък една сестра или санитар да стои до определен болен и да го охранява - това е просто невъзможно", каза д-р Гълъбова. Работата на персонала на смяна е да следи дали болните си пият лекарствата, а да бъдат охранители.
„Страх ме е за останалите болни, които са не по-малко болни от него. Страх ме е за персонала, който и без това недостига. Страх ме е ако нещо стане в болницата, как ще обясня на близките на останалите болни, че, не дай си Боже, е станало нещо лошо с близките им", коментира д-р Гълъбова и призова спешно държавата да вземе мерки, една от които да бъде поне назначаването на охрана в психиатричните болници.
Обвиненият Стоян Стоянов преби двама синоптици - Румяна и Георги Златанови, в метеорологичната станция на връх Мургаш през нощта на 8 срещу 9 март 2025 година. По-късно баща му обяви гладна стачка пред Съдебната палата в София и обясни, че първите му прояви на параноидна шизофрения са от 2016 г.
|
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини - България |
 |
 НАП проучва нагласите на граждани и фирми за плащане на данъци
Четвъртък, 3 Април 2025 11:10
Националната агенция за приходите провежда ежегодното проучване на тема „Спазване на данъчно-осигурителните задължения”. То е национално представително, анонимно и се прави сред юридически лица и граждани.
Приходната...
| |
 |
 Депутатите гласуват първия вот на недоверие за кабинета "Желязков"
Четвъртък, 3 Април 2025 10:43
В 13:45 часа днес ще се състои гласуването на първия вот на недоверие на кабинета "Желязков".
Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотив провал във...
| |
 |
 Вирус разболял децата в "Боровец"
Четвъртък, 3 Април 2025 10:30
Децата, за които имаше съмнения за хранително отравяне в курорта "Боровец", са с поставена диагноза остра вирусна инфекция. Това съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните.
Над 30 деца...
| |
 |
 Днес погребват Сияна
Четвъртък, 3 Април 2025 09:14
В деня на погребението Николай Попов, бащата на малката Сияна, отново изрази мъката си в социалните мрежи и настоя за справедливост – кауза, за която се зарича да се бори неотклонно.
"Днес е погребението...
| |
 |
 146 години от обявяването на София за българска столица
Четвъртък, 3 Април 2025 08:56
На 3 април 1879 г. Учредителното събрание избира София за столица на Княжество България.
Същата година градският инженер С. Амадие създава първия устройствен план, който променя облика на града и полага...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 2 април
Четвъртък, 3 Април 2025 07:36
Задължиха фирма да почисти след изхвърляне на боклук край Варна
Нарушителят е бил разкрит по надписите на захвърлените опаковки от козметични продукти
От 5 април влизат в сила летни разписания на...
| |
 |
 3 април в историята
Четвъртък, 3 Април 2025 07:15
1265 г. – Битка при Ившам: Симон дьо Монфор е разгромен и убит, а папа Климент IV предоставя на Шарал д'Анжу права за организиране на кръстоносен поход.
1860 г. – На Великден в цариградската църква Свети...
| |
 |
 Нови 8 високопроходими линейки поемат към Спешните центрове през април
Сряда, 2 Април 2025 18:32
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов проведе среща с представители на синдикат „Защита“.
„Обсъдихме наболели и натрупани във времето проблеми в различните сектори в систмата на здравеопазването....
| |
 |
 Премиерът Желязков при посрещането на първия F-16: От 35 години България няма новопридобит боен самолет
Сряда, 2 Април 2025 17:26
„Днес получаваме първия от най-модерните самолети в бойната авиация, след като 35 години България няма новопридобит боен самолет в редиците си“. Това заяви министър-председателят Росен Желязков на церемонията...
| |
 |
 Над 30 деца са с хранително натравяне в "Боровец"
Сряда, 2 Април 2025 17:12
Общо 36 деца са установени с хранително натравяне в хотел в курортния комплекс „Боровец“, съобщи за БТА директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ)– Софийска област, д-р Розалина Чобанова.
Тя...
| |
 |
 Ръст в производството на зърно, зеленчуци и плодове в България през 2024 г.
Сряда, 2 Април 2025 16:45
Производството на основни полски култури, зеленчуци и плодове в страната бележи ръст през 2024 г. Това показват данните на отдел „Агростатистика“ при Министерството на земеделието и храните.
През стопанската...
| |
 |
 В четвъртък следобед гласуват вота на недоверие за кабинета "Желязков"
Сряда, 2 Април 2025 16:18
В четвъртък в 13:45 часа ще се състои гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков". Това стана ясно на днешното заседание на Народното събрание, на което имаше дебат по първия вот на недоверие...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|