Вносителят на клинкера: Проблемите са коригирани, Варна ще има прекрасен център
Вече всичко е наред с работата по централната градска част на Варна, увери в интервю за Дарик Ивайло Терзийски, представител на немския производител на клинкерни павета Abc-Klinker-Gruppe – фирмата, от която са паветата за Пешеходния ринг. Изчистени са всички неясноти, поправени са грешките в по-голямата част от обекта, сменени са грешните материали, а размерът на фугите – коригиран.
Проблемите, които възникнаха по ремонта на центъра, са били няколко – недобро трамбоване на основата, неспазен размер на фугата, неточна фракция пясък и най-вече – съкратените срокове, в които изпълнителите трябваше да работят, поясни Терзийски. "В началото на ремонта във фирмата получавахме обаждания - давайте материала, защото ние полагаме по няколко квадратни метра на ден. Това не е възможно. Не може на такъв сложен обект да се слагат по толкова много павета на ден”, коментира вносителят на материалите.
В Германия има сдружение на производителите на клинкерни павета, което следи процесите по полагането им. Общината се е обърнала към въпросното сдружение за помощ. Преди 15 – 20 дни представител на организацията е дошъл във Варна, разгледал е и изпратил подробен доклад до кмета.
Изводите най-общо:
Проектът е приемлив като изпълнение, нещата вървят добре, но има още малко за дооправяне.
Що се отнася до точната технология и дали тя е била спазена, Терзийски разказа, че в началото е имало доста пропуски, но те вече са поправени и се работи както трябва.
„В самото начало, когато започнахме разговорите с архитектите и когато препоръчвахме съответните размери, цветове и начини на подредба, от които те направиха определен проект, още тогава беше избрана технологията. Тя не е конкретно за площада във Варна, а е технология, която се използва в цяла Европа за подредба на съответните клинкерни павета на обществени места. Това е класическа технология, която десетилетия наред се използва в Германия не само по пешеходни зони, както е в нашия случай, а дори и по централни улици в немските градове, както и в холандски градове, т.е. и пътища, откъдето минават и леки, и тежкотоварни автомобили.
Разликата е само в дебелината на павето, както и в подложката, която се прави преди да бъдат наредени. Дали отгоре ще се подрежда гранитно паве, бетоново паве или клинкерно паве, технологията надолу по трамбоване, по използване на определени слоеве на филц и т.н., технологията е една и съща. За клинкерното паве не е нещо уникално, когато говорим за дълбочина на тази технология. Специфичното при клинкера е, че при последния етап, преди да започне реденето на паветата, трябва да се използва определена фракция на пясъка, след като е минало трамбоването – стандартно за всички настилки. Полага се въпросния пясък на 1 до 3 сантиментра и тогава се пристъпва към редене на паветата по стандартната технология. Използват се гумени чукове, определени са начините за направа на самата фуга.”
Разделители за фуга не е трябвало да се използват, уточни Ивайло Терзийски. Това е било едно от нещата, за които производителят, инвеститорът и изпълнителят са имали много спорове от самото начало.
„В Германия има павета, при които има разделители, но те са предназначени за други пространства и за машинно подреждане. Във варненския случай се полагат на ръка заради специфичната шарка.”
От самото начало е изпратен специалист да следи процеса и да консултира работниците, разясни Терзийски. На места технологията е спазвана, на други места – не.
Един от проблемите е бил в трамбоването, заради което се получи вълнообразната настилка. Другият – размера на фугите. Фугата трябва да бъде между 2 и 5 мм. Ако е по-малка, пясъкът не може да влезе във фугите и това ще доведе до тяхното разрушаване в студените месеци.
В момента, в който се наредят паветата и тази фуга се напълни с верния пясък, тя повече не се размества.
Сериозен проблем е било и бързането обектът да бъде завършен в определен срок.
„Когато нещо се обърка по някаква причина, възникват и други проблеми”, коментира вносителят.
За ул. „8 ноември” Ивайло Терзийски коментира:
„Технологията и на двете места би трябвало да бъде една и съща. Основният проблем обаче е в размера на фугите. Там фугата беше по-малка от 2 мм, на места дори имаше долепени павета. А пясъкът, който там се използваше, беше много фин, почти като прах. При дъжд това пясъчно брашно щеше се отмие, фугата – оголена, а паветата – разместени.
Затова трябва да се разместят паветата, където фугата е малка, за да се гарантира здравината им."
Важно да знаем е, че пясък ще се полага и на третия, и на шестия месец.
„Варненци трябва да имат предвид, че след приключване на ремонта на центъра, на третия и шестия месец трябва да има допълнително засипване с пясък във фугите. Това е по технология и е необходимо, за да се втвърди достатъчно фугата. Това не означава нов ремонт, а довършване на обекта. Тогава вече може да се гарантира, че павето няма да мръдне десетилетия наред. Така се прави и в Германия, и в другите европейски страни.”
Утежняващи обстоятелства във варненския център са отводняването, наклонът и силните дъждове.
С тези клинкерни павета са направени половината от централните площади и улици в Германия, Англия, Белгия и други страни. Това клинкерно паве е вярното решение за подобни пространства, категоричен е представителя на производителя.
„Това, което гледахме като проект в Германия, изключително ни хареса. Това, което впоследствие видяхме, е, че гранитното паве е малко по-малко. Този проект изглежда прекрасно на хартия, но когато тръгне да се изпълнява, възникват и трудности.”
Ивайло Терзийски даде пример с Централна гара в София, която е правена преди 10 години със същите павета и те още не са мръднали. Ларгото пред Министерски съвет също е подредено с павета от същия производител..
„С избраните продукти и с този проект, аз съм сигурен, че площадът ще стане красив, макар и не за това кратко време, което варненци искат”, убеден е Ивайло Терзийски.
|
Коментари |
21:59ч. 9 Август 2014 #12 DID Не е необходимо да ни обесняват на нас технологията,защото няма да си ги полагаме ние - гражданите,а съответната фирма,която би трябвало да я знае.Да,ама - не - НЕ Я ЗНАЕ и сега ще трябва да я научи.Но защо сега, а не преди да започнат?Никой не знае.И кога ще е готов центъра - може ли да ни каже някой?Защо след като има технология всичко се прави наопаки-толкова ли сме богати или ТЪПИ.
12:27ч. 9 Август 2014 #11 Niko Мрамора, койте беше на центъра щеше да изкара и още 100 години ако не се правеха концерти - монтаж на сцени, преминаващи тирове с оборудване, както и тежките коли с инкасото на банките, които влизат всеки ден.
И като казах коли и гледайки снимката... този който е правил проекта не е мислил, че на тази улица може да се наложи противопожарен автомобил да влезе някой ден. Лесно е да сложиш препятствията ,ама трЕбе и акъл!
10:28ч. 9 Август 2014 #10 12344 "Ebemti" те не ги прявят немците клинкерите, а цигани, взети от циганската махала без никакъв подбор, как искаш да станат? то ако се прави от хора,които разбират дали досега нямаше да стане център за чудо и приказ..но уви.
10:25ч. 9 Август 2014 #9 12344 не мога да разбера, как така центъра на малък град като Трявна е с български павета от 100 години и не е мръднал, а центъра на Хасково също е с нови клинкери, но там също всичко е наред. как така варна, толкова голям град не може да нареди 200 м. павета? колкото и да се оправдава изпълнителя, просто не е за тази работа.
10:02ч. 9 Август 2014 #8 elle Ааааа, схванах. От център и ринг :)
10:01ч. 9 Август 2014 #7 elle Каква е тази дума "центърринг"!? Че и с две "р"-та?
09:04ч. 9 Август 2014 #6 tatyana1 Вече схващам едно: че освен изпълнителя, който не спазвал технологията, имаме и доставчик, който е доставил павета с друг размер, а не поръчания, и сега пеят колко прекрасно е всичко
05:51ч. 9 Август 2014 #5 idianata Прочетох всичко, но не тъй и не забелязах нещо да ПИШЕ. Да не говорим, че нямаше нито едно граматически вярно изречение. За стил пък и дума не може да става.
22:42ч. 8 Август 2014 #4 martci От всичките излеяния на г-н Терзийски се разбира -еми те ни дават едни пари ,ам чи ний що пак да не ги вземем .ГОЛЯМА ПРОСТОТИЯ.Ама то както се казва не ме е яд че ме лъжат,ама ме яд че си мислят че им вярвам. То просто няма такава простотия - то пясъкът,то мравките -мамата си трака,то ако има дъждове -няма такова чудо бе !!!!
21:59ч. 8 Август 2014 #3 nstgr Да, паветата са наредени грозно, но според мен , и самият проект е грозен. Преобладаващо сивият цвят не ми харесва, танекиените пейки, цветарници и асма също не ми харесват. Особено асмата, като в селски двор - не ми харесва. Липсва цвят, липсва сега, когато всичко е огряно от слънцето, а какво остава за останалите месеци - тъжна и грозна картина. НЕ МИ ХАРЕСВА, А ИСКАХ ВАРНА ДА ИМА ХУБАВА ГЛАВНА УЛИЦА!
20:49ч. 8 Август 2014 #2 Ebemti Скоро гледах един БГ филм сниман във Варна от 85-та. Та онези белите мраморни ли са не знам, блокове издържаха повече от 30г Да не би да са били и те внос отнякъде. Как е възможно да се дават пари на разни шваби да ни правят павета. Толкова ли сме зле
19:08ч. 8 Август 2014 #1 Niko Затова като се пазариш за нещо, договаряш с доставчика на обекта да присъства и супервайзър. Оскъпяват се нещата, но така се гарантира, че:
1. Ако на следващата година стане нещо, доставчика няма да се измъкне с "ами вие не сте спазили технологията"
2. Самият монтаж става безпроблемно, от първия път, тъй като дефектите се отстраняват в движение.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини - България |
|
Финансовото министерство: Бюджетен дефицит е 2,829 млрд. лева към края на септември
Четвъртък, 31 Октомври 2024 18:56
Над 2,829 млрд. лева е дефицитът (на касова основа) в държавната хазна към края на деветмесечието, става ясно от данните на Министерството на финансите.
Приходите в хазната надхвърлят 52 млрд. лева,...
| |
|
Джевдет Чакъров: ДПС ще има свой нов председател и той няма да се казва Делян Пеевски
Четвъртък, 31 Октомври 2024 18:52
ДПС ще има свой нов председател и той няма да се казва Делян Пеевски - това посочва в позиция до медиите Джевдет Чакъров от коалицията около Ахмед Доган Алианс за права и свободи. Тя идва в отговор на...
| |
|
Ахмед Доган, Слави Трифонов и още 12 избрани за депутати се отказват от мястото си в парламента
Четвъртък, 31 Октомври 2024 14:58
14 кандидат-депутати се отказват от това да бъдат народни представители. Те са подали в ЦИК заявления за отказ от депутатско място, съобщава БиТиВи.
Сред най-видните фигури, които доброволно се отказват...
| |
|
Борисов: ГЕРБ ще положи всички усилия за редовно правителство с пълен мандат
Четвъртък, 31 Октомври 2024 14:21
ГЕРБ ще положи всички усилия за сформирането на редовно правителство с пълен управленски мандат. Това написа във facebook лидерът на партията Бойко Борисов. От съобщението стана ясно, че той е заявил това...
| |
|
Във Варна откриват изложба подводна фотография по случай Международния ден на Черно море
Четвъртък, 31 Октомври 2024 14:08
В днешния 31 октомври, по случай Международния ден на Черно море, Фондация "Креа" представя изложба подводна фотография на входа на Морската градина във Варна. Изложбата е в две части – „Обитатели на...
| |
|
Акция "Зима": Започват проверки на автомобили, каруци и велосипеди
Четвъртък, 31 Октомври 2024 13:40
От утре КАТ започва акция" Зима", която продължава до 10 ноември. Ще бъдат проверявани автомобили, велосипеди, дори и каруци дали са пригодени да се движат в зимни условия.
Основно ще се следи състоянието...
| |
|
Откриха завишени стойности на уран в питейната вода на две села край Хасково
Четвъртък, 31 Октомври 2024 13:15
Питейната вода от водопреносната мрежа в тополовградските села Синапово и Княжево е негодна за употреба заради завишени стойности на уран. Пробите са отчели наличие от над 34 милиграма на литър при норма...
| |
|
Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Четвъртък, 31 Октомври 2024 13:01
Тази нощ в по-голямата част от страната ще преобладава ясно време с разкъсана висока облачност. Ще бъде почти тихо или със слаб югозападен вятър. Още след полунощ в низините, котловините и около водните...
| |
|
75% от земеделските стопанства изчезнали за 15 години
Четвъртък, 31 Октомври 2024 12:50
През 2005 година земеделските стопанства са били 500 хил., докато през 2020 година те са намалели до 132 хил. Това означава, че за 15 години 75% от стопанствата са изчезнали. Тези данни представи проф....
| |
|
Изтеглят този продукт, заблуждаващ, че е "зехтин"
Четвъртък, 31 Октомври 2024 12:25
Във връзка с постъпил сигнал от Българска национална асоциация „Активни потребители“, касаещ предлагане на хранителен продукт („зехтин“) в търговски обекти на национално представена верига магазини за...
| |
|
Росица Матева: В ЦИК не поправяме протоколи, а отстраняваме несъответствия
Четвъртък, 31 Октомври 2024 11:57
21 гласа не достигнаха на „Величие“ за влизане в 51 Народно събрание.
Това заяви председателят на Централната избирателна комисия Росица Матева.
„В ЦИК бюлетини не се броят, те се броят от секционните...
| |
|
България е в готовност да окаже помощ на Испания във връзка с бедствието
Четвъртък, 31 Октомври 2024 11:42
Българското правителство следи ситуацията в Испания във връзка с мащабните наводнения, причинили жертви и разрушения. По разпореждане на министър-председателя Димитър Главчев институциите са в готовност...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|