Юлия Тумбаркова е директор на администрацията на природен парк „Златни пясъци” от 1996 г. Преди това е била експерт към парковата администрация. Родена е в София. Има дипломи от Лесотехническия институт и Висшия иконимически институт „Карл Маркс”, днес преименуван на Университет за национално и световно стопанство.
- Г-жо Тумбаркова, каква е посещаемостта на природен парк „Златни пясъци” тази година?
- Имаме ръст на организираните групи спрямо предходната година. Около 2000 души са посетили парка организирано от началото на годината. Това са най-вече деца от учебни заведения във Варна, които идват за извънкласните си занимания. Групите са от по 70-80 души. Имаме и много организирани чуждестранни туристи - от Полша, Франция, Белгия, Русия и Южна Африка. Африканците бяха малка група от 7 души, но им беше много интересно това, че на такава малка територия могат да видят толкова голямо биоразнообразие. Впечатли ги историята на парка и неговото разположение, съчетаващо гора в близост до море.
Другите групи от посетители са тези от летните лагери, на туристическите дружества. До момента парка са посетили над 600 души от лагерите. Бройката на неорганизираните туристи се запазва като миналата година - около 2000. Те идват в посетителския център, разказваме им за парка. После минават по някой от маршрутите. Ръстът идва най-вече от българските туристи, които вече познават парка. Познаването му допринася за увеличението на посещаемостта. Тази година за първи път имаме и заявки за ползване на барбекю през съботните и неделните дни.
- Какво ново се случва в парка?
- Паркът направи една година от реализацията на проект по оперативна програма „Околна среда”, който включва възстановяване на черната елша, изграждане на паркова инфраструктура и други дейности. За тази година се случиха доста неща. Открихме нови работни места. Назначихме двама души от Бюрото по труда. Те работят по възстановяване на черната елша. Събраха семенния материал и подготвят присадките. Вече имаме необходимия брой фиданки, които наесен ще бъдат залесени. Най-малките са 30 см, а най-големите по 1 метър. В момента се работи по подготовка на площадките - затревяват се и се окопават. По схемата на проекта трябва да бъдат залесени 900 броя дръвчета. По другата дейност, свързана с инфраструктурата, започна ремонтът на съществуващия посетителски информационен център. Предстои и естетизиране на сцената и възлагане на проектирането на новия информационен център, който ще бъде близо до Аладжа манастир. Това ще бъде изцяло нова сграда, която ще е готова догодина. От нея ще се възползват хората, които идват само за да видят манастира. Когато в близост до него има изграден център, туристите ще могат да се запознаят и с парка и да дойдат отново. Старият център също ще продължи да функционира.
- Ремонтът пречи ли на посетителите в центъра?
- Не, не нарушава работата. Хората продължават да идват, макар че сега видът не е много естетичен, но пък ще стане много красиво.
- Имаше идея за изграждане на ниска ограда около парка, с която да се маркира територията му и да се ограничи изхвърлянето на отпадъци в него. Какво се случва с този проект?
- Има седем дейности по проекта и тази за оградата е предвидена за 2012 г. Но пък вече започна подготовка на изработването на плакат-определител за птиците. Това представлява карта, която обозначава характерните видове птици, които се срещат на територията на парка. Включени сме като кобенефициент и по друг проект за възстановяване на местообитания. Характерни местообитания ще се възстановяват върху 4 декара площ от парка. Ще освобождаваме тези терени от неместни видове и ще залесяваме характерни. Неместните видове, като акацията например, са доста агресивни видове и завземат териториите и борбата с тях е доста трудна.
- Носят се слухове, че продължава да има интереси за инвестиции в някои части от парка. Има ли истина в тези слухове?
- Нормално е да има апетити за парка заради близоста му до морето и презастрояването на курорта, в който вече няма място. Аз обаче вярвам в разума. Паркът засега е достатъчно защитен от нормативната уредба. Пазят го няколко закона - за горите, за защитените територии, за биоразнообразието.
- Как ще се отрази приемането на Общия устройствен план на Варна върху природния парк?
- Имаше идея за път, който да минава през парка, но тя беше стопирана с решение на Общинския съвет, след писмо на Министерството на околната среда и водите да се търсят други решения. „Другите решения” се оказа тунел, който да минава под територията на парка. И срещу този проект сме пратили възражения, но все още няма решение. Надяваме се това да остане на книга, защото парковата администрация има подкрепата на неправителствения сектор. Освен това тунелът също е строителство, което в парка е забранено и влизаме в нарушение.
- Защо паркът е по-малко популярен от курорта и остава встрани от масовите туристи, които идват?
- В парка хубавото е, че идват наистина ценители на природата. Това е добре, защото нямаме негативни последствия от туристопотока. Винаги съм казвала, че целта не е паркът да е място за „ширпотреба”. Няма лошо да идват всякакви туристи, но е важно те да са хора, които милеят за природата, а не да рушат и да оставят купища боклуци след себе си. Не можем да ограничим кои да ни посещават, но все пак се целим към възпитани туристи. За това и правим такива образователни програми и маршрути, за да могат хората да разберат ценността му.