- Почиват си в Боровец и са слезли до града да си купят храна?
- Заблудили са се?
- Оглеждат магазина, за да го купят.
Но самоковския "Пикадили" не се продава самостоятелно и е част от едноименната верига. Затова белгийците разглеждат не само Самоков. Обикалят София, Варна, Пловдив - всички градове, в които "Пикадили" има магазини.
Ако се стигне до сделка, това ще е може би най-голямата за Балканския регион за тази година, пише "Капитал" в последния си брой. Продавачът е смятаният за втори по богатство в Сърбия и един от най-влиятелните бизнесмени там Мирослав Мишкович. Кандидат-купувач е белгийската Delhaize Group, която е 14-ият по големина търговец с бързооборотни стоки в Европа (според Deloitte). Обект на сделката е Delta Maxi, която включва всички вериги на Мишкович в Сърбия, в Балканския регион, включително и "Пикадили" в България. Оборотът на Delta Maxi за миналата година е за 1.8 млрд. евро.
Информацията за водените преговори са съобщили за "Капитал" няколко независими един от друг източници от пазара. Официалните коментари на Delta Maxi и Delhaize за вестника са били лаконични, но показателни. "Ние никога не коментираме слухове за евентуални придобивания. Като цяло мога да потвърдя, че Delhaize Group има интерес от експанзия на Балканите... Ние вярваме, че Балканският регион има сериозен потенциал за растеж", е казал за "Капитал" мениджърът комуникации на групата Барбера Хопенбрауерс.
От Delta Maxi са потвърдили, че има няколко кандидати, с които компанията преговаря, като Delhaize е един от тях. Според източник на "Капитал" другият кандидат е германската компания SPAR, но тяхната оферта е била по-ниска.
Продава се
Мирослав Мишкович е на път да продаде търговския си бизнес с храни, който развива в пет страни. Веригата му е абсолютен лидер в Сърбия и се бори със словенската Mercator на балканско ниво. Докато магазините на "Пикадили" в България са 26, само в Сърбия Delta Maxi има над 300 обекта.
В момента преговорите се водят за продажбата на 51% от бизнеса, а идеята е след няколко години и след постигането на определени резултати, белгийците да придобият и остатъка. Всъщност по този начин на фази протече и изкупуването на "Пикадили" от Delta Maxi, което започна през 2007 г. и завърши през миналата година.
Един от важните въпроси сега е дали самите имоти, в които се помещават магазините в Сърбия, ще са част от сделката. Те също са собственост на Мишкович, но чрез друго дружество, което развива бизнеса му с имоти. Ако Delhaize купи само дейността, но не и магазините, това означава, че сръбският бизнесмен ще си гарантира сигурен дългосрочен доход, като отдаде обектите под наем на белгийския търговец.
Въпрос на цена
Решението дали Delhaize ще стане собственик на балканската верига, разбира се, ще дойде от това дали двете страни ще се срещнат в цената. Има различни методи да се оцени компанията, като най-разпространеният е чрез така наречените сравними коефициенти. С такъв коефициент се умножава оборотът или EBITDA (печалбата преди данъци, такси и амортизации) на дадена компания. Към получената оценка може да се добавят различни бонуси в зависимост от потенциала за растеж и пазарно развитие. С тях оценката на дадена компания би могла да се увеличи с до 50%.
Специалисти от пазара пресмятат, че в сегашната икономическа и пазарна ситуация оборотът на Delta Maxi би могъл да се умножи с коефициент между 0.4 и 0.6. Това означава, че оценката би била между 700 млн. евро и 1 млрд. евро.Ако се оценява според EBITDA (40 млн. евро на Delta Maxi за миналата година), възможният коефициент би бил между 8 и 11 пъти, тоест между 320 и 440 млн. евро.
При Delta Maxi играе важна роля водещата позиция на компанията в Сърбия и силното й присъствие в другите страни. В България например "Пикадили" няма реален конкурент в нишата, към която се цели - средновисока. Веригата има близо 230 млн. лв. оборот тук, което я нарежда на четвърто място.
Близки до преговорите твърдят, че очакваната от Мирослав Мишкович цена е не под 500 млн. евро.
Защо сега
Има няколко възможни обяснения. Големите стратегически инвеститори и преди са проявявали интерес към магазините на сръбския бизнесмен, но до момента той не беше склонен да продава. Напротив, в не едно наддаване той предлагаше оферта към основния си конкурент Mercator.
Сега ситуацията е малко по-различна. Явно е осъзнато, че постигнала такива размери, веригата има нужда от допълнителни инвестиции и международна сила, която да продължи да я развива. Сега веригата е на върха си и би могло да й се вземе добра цена. Не се знае каква би била посоката на развитие през следващите две години.
Това съвпада с тенденциите, описани в сръбските медии, че стратегията на Мишкович е да развива основно фирмата си Delta Agrar - производство на всякаква земеделска продукция, за износ към Русия. Твърди се, че бизнесменът искал да се изтегли от търговията и да се фокусира в инвестиционните фондове.
Смяна на играчите
Евентуалната сделка би имала сериозно отражение и върху българския пазар. Това означава, че тук ще дойде още един играч, който е сред най-големите в Европа (виж карето). Той би увеличил значително конкурентния натиск в момента. Delhaize са специализирани в малките (Convenience Stores) и в супермаркетите. Противно на тенденцията от последните две години новите вериги да са от типа дискаунт (за стоки с големи намаления и повече собствени марки), белгийската група се цели в средния и по-високия клас. Което означава, че ще обогати и тази ниша. Дали ще се стигне дотам, би трябвало да се разбере след 2-3 месеца.
Delhaize
Сериозен играч с амбициозни намерения. Така представители на търговията с бързооборотни стоки описват белгийската Delhaize. Групата от няколко години има интерес към балканските страни, но сега е на път да реализира експанзията си. Има вече 216 магазина в Гърция и нови 51 в Румъния и България и Сърбия са естественото й продъкжение.
Delhaize заема 14-тото място сред търговците с храни в Европа. Има оборот от близо 28 млрд. долара за 2008 г. (по Deloitte). Присъства още в Германия, Индонезия, Люксембург и САЩ.