Фокус: Г-н Василев, тази година колко ще бъдат участниците в 8-мия Международен фестивал на късометражното кино, който се провежда традиционно в Двореца в Балчик?
Цанко Василев: Чуждестранните участници, които са потвърдили досега са 368 човека, представители на аудиовизуалната индустрия, които работят в сферата на рекламата, на телевизията, на киното. Имаме и нашата паралелна програма, която е музикална. Там ще има 30 групи, които ще свирят на открита сцена в Балчик. Имаме и две образователни направления във фестивала – едното за кино, а другото за музика. В образователното направление за музика ще участват 44-ма души, които също не са от България, естествено почти толкова са и българските представители. В другото филмово направление, което е наша гордост и се превръща в една от най-силните образователни програми, въобще не само в България, участниците, които ще дойдат са 74 от държави, които са изключително екзотични – Япония, Сингапур, Кения и почти цяла Европа. Хората, които ще дойдат за фестивала са изключително специални и екзотични, изключително освободени и духовно и морално. Те представят своите изключителни проекти, така че ние ще видим за пръв път в България 50 часа конкурсна програма, която е не показвана в България, която е 100% дебют за България. Ще видим филми, които са много емоционални, много истински и много верни.
Фокус: Кои са избрани за журито в документалната програма?
Цанко Василев: Председател на журито е Иво Драганов, който е медиен експерт, работил е в студио за документални филми “Време”, бил е програмен и изпълнителен директор на няколко телевизии, председател е на нашето документално жури, което ще гледа и телевизионната програма. Това документално жури включва легендите Васил Живков, Иван Цонев, Румяна Петкова и Теодора Трайкова.
Фокус: Кои са атракционните елементи в късометражния филм, които печелят доверието и на журито и на публиката?
Цанко Василев: От осем години изследвам късометражното кино като стилистика и мога да кажа, че то вече е изключително абстрактно, сюрелистично, много поетично и то вече придобива формата на изказ на едно стихотворение. Това е поезията в киното. Най-краткият филм беше 34 секунди и беше удивително да видим късометражен филм, който беше конструиран по схемата на гръцката драма. Филм, в който финалните надписи са два пъти по-дълги от него.
Фокус: Какви ще бъдат атракциите в самата програма?
Цанко Василев: Ние правим още една образователна програма, която включва всички компоненти на едно аудиовизиуално произведение, от идеята до отчитане на средствата. Това е програма, разделена на общо седем направления, така че да могат да участват и студенти и доказали се професионалисти. Най-интересното, което ще се случи тази година е един уъркшоп за оператори, който ние правим, заедно с двете най-големи кинематографични империи- Сергей Астахов от Русия, който е снимал любими наши филми като “Анна Каренина”, “Брат І” и “Брат ІІ”, който ще работи с най-известната жена операторка в света Санди Сисел, представител на кинематографията на САЩ. Те ще работят, заедно в майсторския клас по кинематрография.
Фокус: Има ли шанс филмите, които спечелят, да бъдат показани пред друга аудитория?
Цанко Василев: Не, ние имаме политика, която следваме от години – това събитие да бъде уникално и бутиково и това са филми, които могат да се видят единствено и само по време на фестивала. Това е уникална филмова селекция от 50 часа само конкурсни заглавия. Освен музикалната програма и майсторските класове,много от филмите ще бъдат представени от своите автори, така че там на място ще могат да се вдъхновяват и да обсъждат филмите си. Нито едно заглавия няма да бъде показано пред друга публика, но за сметка на това Балчик е отворен за всеки, който желае да гледа кино, да слуша музика и да преживее всички емоции.
Фокус: Колко души посетиха фестивала миналата година и колко очаквате да дойдат сега?
Цанко Василев: Миналата година зрителите, които са видяли нашата програма в различните и модулни части са били 21 191. Толкова точно са и продадените билети. Аз не смея да очаквам два пъти повече, защото миналата година бяха два пъти повече от по-миналата година и се надявам финансовата криза да не позволи на всички, които искат да дойдат, да дойдат. Балчик все пак е един малък град с изключителна природа и архитектура, град, който е толкова чист, включително и като дух. Надяваме се зрителите тази година да не са повече от 35 000 души, защото инфраструктурата няма да издържи. Легловата база е ограничена. Събитието е толкова интересно, че курортен комплекс Албена пожела да го предостави за своите почиващи туристи там като атракцион. Така, че ние очакваме и организирани посещения от курорта Албена. Българската кинематография също ще присъства в Балчик, това са хората, които ще дойдат, за да гледат кино, да говорят за кино, да чувстват кино и естествено да участват в нашата образователна програма. Нашите филмови прожекции ще започват в 9.00 часа сутринта и ще свършват в полунощ, тогава следва музикална програма, която продължава до следващата прожекция.
Фокус: Какво е посланието, което ще присъства като лайтмотив на фестивала?
Цанко Василев: Това е Балчик най-добрият център във всяко отношение. Ние ще видим млади, освободени хора, които се себеизразяват с това, което са направили.