Подобни въпроси подлудиха българите, които се канят да пътуват в чужбина за празника. Причината е, че от Нова година при всяко излизане навън трябва да носим европейска здравна карта, която доказва, че сме осигурени. За да са чисти пред закона, много туроператори наляха масло в огъня, като настояват клиентите им да показват картите си, още когато се записват за екскурзия.
В действителност паниката е безсмислена, защото никой няма да проверява хората носят ли подобен документ със себе си, успокоиха от здравното министерство. Нека българите пътуват спокойно и без карти, посъветваха оттам. Още през януари, когато се гласуваше промяната в закона, шефът на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов каза, че няма начин сънародниците ни да бъдат проверявани на границата, нито орган, който да го прави. Целта била просто хората да бъдат подтикнати да си издадат документа.
За какво все пак ни е нужен той и каква е разликата между него и медицинската застраховка? Ако имаме карта, може ли да се откажем от застраховка, са най-честите въпроси.
Двата документа имат различен тип предимства. Картата например може да се окаже полезна в ситуация, която не се покрива от застраховката. Тя важи за медицински грижи, които възникват при пребиваване в страна от ЕС, но не и за планирани посещения за лечение. Документът дава право на спешна помощ, която не може да бъде отложена до завръщането ви в България. Целта е да получите онези медицински грижи, които би получил и здравноосигурен пациент в страната, в която се намирате. За целта обаче трябва да се обърнете само към лекар, който работи с местната здравноосигурителна каса.
Направените от вас разходи се възстановяват съгласно предлаганите във въпросната страна тарифи. Ако там здравеопазването е безплатно, вие също получавате безплатна помощ. Ако местните закони предвиждат обаче доплащане на определен вид медицинска услуга или внасяне на потребителска такса, вие също трябва да я заплатите и сумата няма да ви бъде възстановена.
За да си получите обратно всички направени по време на престоя медицински разходи, които подлежат на възстановяване, трябва при завръщането си у нас да представите фактура пред районната здравноосигурителна каса. Дори и ако не притежавате европейска карта обаче, местните лекари могат да изискат данни за това дали сте били здравноосигурен. Болницата, където сте настанени, трябва спешно да се обърне към НЗОК или РЗОК в България с искане за изпращане на удостоверение за временно заместване на европейска здравна карта. Срокът му за валидност е за времето на необходимото спешно лечение, но за не повече от два месеца. Така на практика дори и без наличието на здравна карта можете да се възползвате от пациентските си права в Европа.
Иначе основното изискване, за да получите документа, е да имате непрекъснати здравноосигурителни права. Срокът й е 1 г. и се издава безплатно. Списък с местата, където се издава, както и повече инфо за нея, може да бъде намерен на www.ezok.bg.
За разлика от картата медицинската застраховка за чужбина не зависи от плащането на здравни осигуровки. Тя е договор, според който застрахователят се задължава да осигури непосредствена помощ на клиента си при възникване на непредвидени и неотложни медицински разходи в чужбина вследствие на внезапно заболяване или злополука. В полицата трябва да бъде записано изрично точно при кои рискове важи. В повечето случаи основният пакет включва медицинска помощ и лечение, спешна стоматологична помощ, репатриране по медицински причини или връщане на тленни останки. Допълнително могат да се изберат трайна загуба на трудоспособност и смърт при злополука, дневни пари за болничен престой и т.н.
Обикновено избраните рискове имат лимити, тоест застрахователят покрива разходите до определена сума. Много от дружествата предлагат и услугата "асистанс", което означава, че имат партнираща застрахователна компания в съответната страна, към която да се обърнете в случай на нужда. Тя насочва към лечебно заведение, одобрява медицинските разходи, а нерядко и директно покрива болничните разноски. Ако няма такава компания, може да се наложи да платите разходите си сам, а застрахователят да ви ги възстанови по-късно. Цената на полицата зависи от покритите рискове и техните лимити, от териториалния обхват и от срока. Тя може да е от 1 ден до 1 година. Най-често се сключва за 3-5 дни при лимити около 10 000-20 000 евро.
Какво да носим:
1. заявление, което се купува от офисите на фирмата, цена 0,12 лв.
2. копие на лична карта - актуална цветна паспортна снимка.
3. за деца до 14 г. допълнително копие от акт за раждане и международен паспорт, копие. Документ за самоличност на родител.
4. издава се в офиса на фирмата КИМ-2000 по местоживеене.
Издават 30 000 на месец
През следващата седмица фирмата "КИМ 2000", която издава здравни карти, ще открие допълнителни офиси в Пловдив, София и Варна, обясни пред "Стандарт" управителят й Петър Благоев. По думите му в тези градове няма изоставане от 15-дневния срок за издаване на документа, но има опашки от желаещи да се сдобият с картончето. От дружеството се стараят непрекъснато да снабдяват офисите си с необходимите заявления, увери още Благоев. Карта може да се издаде и в случая, в който гражданинът е бил с прекъснати здравноосигурителни права, но си ги е възстановил, плащайки невнесените суми в НАП. Фирмата се старае да издава пакетно и карти на всички служители в определени дружества или институции, обясни още управителят й. Такава услуга са получили от началото на януари шофьорите на СО МАТ, които непрекъснато пътуват в Евросъюза. Приблизително всеки месец се издават по около 30 000 европейски здравни карти, които имат срок на валидност до края на тази година. Дружеството е започнало да отваря и офиси в други градове извън областните, където има интерес и много пътуващи. Всеки от новите пунктове се появява с точния си адрес на сайта на здравната каса, така че гражданите да могат лесно да го открият. Сред последните новоразкрити са Петрич, Гоце Делчев и Сандански, които подпомагат жителите на Благоевградска област, така че да не им се налага да ходят до големия град. При спешна необходимост и с молба до регионалната здравна каса е възможно и съкращаване на 15-дневния срок, обясни още Петър Благоев.