“Русалка” е приватизирана от АКБ “Форес” през 1999 г., но както пише в документите, собственост на Баневи стават къщичките и съоръженията в курорта. Но не и теренът от 300 декара, който е изцяло държавен горски фонд, не е изваждан от него.
Прокуратурата тепърва ще разнищва как след десет години (през лятото на 2009 г.) областният управител на Добрич Ердинч Хаджиев си е позволил да се разпорежда еднолично с държавна собственост и в грубо нарушение на закона е деактувал 300-те декара държавен горски имот и го е харизал на Баневи.
Това не им е било достатъчно, затова на 26 януари м.г. те правят заменка с парчета гора във вътрешността на страната и получават още над 167 дка, с което блокират и присвояват водоснабдяването на село Камен бряг и още две-три села. Слагат ръка и на пътя, по който се стига до морето, който също е собственост на горите.
И докато се разбере кой кой е в схемата, Евгения Банева и дъщерята на Банев Мария, с прякото участие на бившия губернатор Хаджиев, слагат ръка на курорта. После всичко е продадено на фирма “Паррус”.
Златни плажове за жълти стотинки
Една от заменките, за които прокуратурата повдигна обвинение срещу бившия шеф на ДАГ Стефан Юруков, е на черноморския бряг и е свързана със скандала около къмпинг “Златна рибка”.
Бизнесменът Христо Калеев прибра 24,417 дка горски терен край Созопол срещу разпръснати из Родопите парчета гори. Оценителите на държавната агенция са дали значително по-висока цена на частните гори.
Калеев плаща за плажа “Златна рибка” по 13,50 лв. за кв. метър. Прокуратурата обаче не прие тази оценка и обяви, че вместо 3,5 млн. лева Калеев е платил само 350 000 лв.
Според Европейската комисия цената на квадратен метър плаж на “Златна рибка” е оценен от държавата по 6,75 евро. Когато в същия момент пазарната му стойност е била повече от 170 евро на квадратен метър.
96 дка край Созопол е взела и фирма “Тила”, собственост на Пламен Петков Рядков. В списъка на Брюксел е отбелязано, че теренът е заменен на цена 13,99 лева на квадрат. Докато в същото време имотите в района са стрували над 170 евро на кв. м, или над 24 пъти по-скъпо.
6 вместо 120 евро на квадрат
Заменката на 7,435 декара гори край Несебър, харизани на Евгения и Валентин Станеви, присъства в обвинителния акт на бившия горски началник Стефан Юруков като ощетяваща държавата. Има я и в списъка на ЕК.
Семейство Станеви на 26 януари 2009 г. дава 91 дка гори в Сливенския Балкан срещу парцел близо до морския плаж. Пазарната цена на този имот е била в онзи момент над 120 евро на квадратен метър. Но получателите плащат едва по 6,71 евро на квадрат. Станев е управител на застрахователния брокер “Иструм груп” и участва в управлението на “Лайънс клуб” - Сливен. Прокурорската експертиза показва, че от сделката държавата е ощетена с 1 008 419 лева.
Фирма “Секюрити сървис” на Ангел Терзиев е получила 60 дка край Несебър със замяна на гора в Троянско на 23 януари м.г. Теренът е оценен по 14,76 лв. кв. м. Терзиев управява и фирма “Уотър”, в която като собственик в регистъра присъства Румен Анастасов-Козела. В неговата компания като съдружник приживе бил застреляният неотдавна Петър Петров-Патерицата.
Евксиноград е блокиран
Замяната на част от брега на Черно море, опиращ до оградата на правителствената резиденция Евксиноград, е в полза на бившия активист на БЗНС-Мозер Явор Хайтов и съпругата му Валентина.
В сделката участва и комисия от областната управа във Варна, която обявява терена за ничия собственост. След което държавното горско стопанство по разпореждане на бившия шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков го включва във владенията си. (Юруков вече е обвиняем по сагата с неравностойните заменки.)
Имотът е разделен на две части и харизан на Хайтови - 66,603 дка по 28,54 лв. на кв. м и 27,190 дка на цена 27,18 лв./ кв. м.
И двете сделки са подписани на 26 януари 2009 г. - буквално часове преди поправеният горски закон да влезе в сила и да бъдат забранени заменките.
Юруков не се интересува, че на продаденото от него място от десетилетия е разположено рибарско селище. И че ако държавата има нужда да продаде този терен, известен като “Траката”, е редно да го предложи на рибарите. Тяхната реакция не закъсня и се вдигнаха на бунт. Впоследствие се оказа, че имотът е включен в градоустройствения план на Варна. Но докато рибарите се бунтуваха, Хайтови успяха да продадат черноморския бряг на трето лице.
Процедурата по влизането във владение обаче бе спряна, защото областният управител на Варна отказа да деактува имота.