„Америго Веспучи“ наистина е много „висок кораб“ (tall ship) от военния флот на Италия. Трите стоманени мачти са с височина от 50, 54 и 43 метра и носят платна с обща площ 2824 квадратни метра. За сравнение най–високият български кораб „Калиакра“ е с 34-метрови мачти. Към височината на мачтите обаче трябва да се прибави и височината на корпуса над водата. Данни за това обаче „Народно дело“ не откри. Според изчисления на око може да се твърди, че височината на корпуса над водата е между 7 и 10 метра. Мостът на Истанбул е висок 64 метра. Което означава, че ако „Америго Веспучи“ мине, най–високата му мачта ще бъде в най–добрия случай само на 2 – 3 метра от моста. Надеждите са, че корабът няма да има проблем, защото гледката ще бъде незабравима.
Учебният кораб на Военноморските сили на Италия „Америго Веспучи” ще бъде на пристанище Варна от 14 до 17 август и вероятно догодина по време на регатата „Тол Шипс“. Новината обяви преди дни посланикът на Италия в България Стефано Бенацо. „Америго Веспучи” от десетилетия е корабът, на който всички офицери от Военноморските сили на Италия провеждат дългогодишно плаване. Круизите се провеждат във всички морета по света. Тази година круизът е в Черно море, а по молба на посланик Бенацо престоят в Република България ще бъде във Варна. Колкото и да хвалим нашата „Калиакра“, „Америго Веспучи” е може би най-представителният сред съществуващите и действащи по целия свят учебни кораби. Корабът е бил един от символите на морска Италия по време на всички събирания на учебни и ветроходни кораби.
Самото присъствие на кораб „Америго Веспучи” представлява ясен знак за важността на двустранните отношения между България и Италия. По време на престоя му на пристанище Варна корабът ще бъде отворен за безплатни посещения на обществеността. Ще бъдат организирани социални събития, а командирът на кораба ще поздрави представителите на властите в града и въоръжените сили.
80 години обучава италиански офицери
Кръстен на изследователя Америго Веспучи. Домува в Ливорно, Италия. Макар и на възраст, все още се използва като училище за моряци. Историята му е дълга и интересна. През 1925 кралският военен флот на Италия поръчва два учебни кораба да бъдат построени според дизайна на командир Франческо Ротунди от Италианския военен инженерен корпус. Плавателният съд трябва да е вдъхновен от стила на големите ветроходи от края на 18-и век, със 74 оръдия на борда. Първият от тези кораби се нарича „Христофор Колумб“ и е пуснат в експлоатация през 1928 година. Използван е от италианския флот до 1943 година. След Втората световна война корабът е предоставен на СССР като част от репарациите. Вторият кораб с този дизайн е „Америго Веспучи“. Построен е през 1930 г. в морската корабостроителница на Кастелмар ди Стабия до Неапол. Пуснат е на вода през февруари 1931 г. и се експлоатира от юли същата година. Корабът е напълно окомплектован с три мачти и стоманен корпус с дължина от 82 метра. Дълъг е 101 метра заедно с пръта на носа и максимална ширина от 15,5 м. Има газене от 7 метра и водоизместване 4146 тона. С допълнителните дизелови електрически двигатели достига до максимална скорост от 10 възела.
Опасват го с 30 километра конопени въжета
„Америго Веспучи“ има 26 ленени платна. Когато плава, може да достигне при сурови условия и силен вятър скорост от 12 възела. На кораба има 30 километра въжета, всичките от традиционния коноп. Само въжетата за привързване към кейовете са от синтетичен материал съобразно съвременните пристанищни изисквания. През 2004 г. това е бил единственият съществуващ трипалубен ветроход.
Корпусът е боядисан в черно, с две бели райета към двете палуби, където в оригиналния дизайн на кораба са били оръдията. Сега там обаче няма такива топове, ами само две оръдия за салюти. Палубните дъски са от тиково дърво и се нуждаят от подмяна всяка година. Носът и кърмата са декорирани със сложни орнаменти. Има и фигура на Америго Веспучи в човешки ръст. Галерията на кармата е достъпна само през капитанския салон.
450 души екипаж щъкат по палубите
Стандартният екипаж на Америго Веспучи включва 16 офицери, 70 подофицери и 200 моряци. През лятото, когато отплава с практиканти от Морската академия на Италия, целият екипаж достига до 450 души.
Корабът има два 8-цилиндрови двигателя „Фиат“, които са заменени през 1964 г. с 6-цилиндрови двигатели, пак на „Фиат“, които работят и сега. Когато превозва кадети, обикновено го управляват ръчно от 4 рулеви места с 2-ма души на всяко колело. През останалото време се използва хидравлична система за управление. С изключение на котвата всички останали лебедки се експлоатират ръчно. Мостикът е екипиран със сложна модерна навигационна система.
С изключение на периода през Втората световна война „Америго Веспучи“ е бил продължително време на вода. Повечето от тренировъчните пътувания са били в европейски води, но също и в Северно море и Южна Америка. Прекосявал е и Тихия океан. През 2002 г. корабът е направил околосветска обиколка.
Корабът често участва в паради на ветрилата и в „Тол Шипс Рейсес“, където е в неизменна приятелска надпревара с „Горч Фок“. Когато застане на кея в някоя държава, е отворен за посетители.