По време на събитието бяха изнесени практически сесии в работни групи и дискусии. Образователните институции обмениха опит и обсъдиха възможностите за създаване на мрежа на иновативните училища, които да изготвят стратегия за адаптиране на учебния процес и административните дейности към възможностите, които ни предоставя изкуствения интелект.
В рамките на работните групи участниците активно работиха върху създаване на нови методики и технологични решения, които да бъдат приложени в класната стая и в образователния процес. Представители на бизнеса проведоха практически сесии за създаване на интелигентни агенти за работата в училищата.
Дискутирани бяха етични въпроси за използването на изкуствения интелект в образованието. Един от основните акценти беше поставен на потенциалните рискове при използване на иновациите. От друга страна бяха обсъдени и възможностите как изкуственият интелект може да работи в подкрепа на учителите.
Участниците в лабораторията предвиждат и организирането на последващи дейности, които да включват разширяване на използването на разработените продукти и методики. Ще се реализират пилотни проекти за внедряване в други училища, както и обучения за учители за усвояване на новите технологии и методики.
Допълнително ще се осигури мултиплициране на иновациите, като новите продукти ще бъдат разпространени чрез платформата за споделяне на идеи и сътрудничество, която ще продължи да се развива.
Училищата-партньори в лабораторията са: ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“ в Стара Загора, Обединено училище „Христо Ботев“ в село Цонево, Частна профилирана гимназия „Антоан дьо Сент-Екзюпери“ във Варна, Средно училище „Любен Каравелов“ в Добрич, Основно училище „Христо Смирненски“ в Раковски, 108 Средно училище „Никола Беловеждов“ в София, Частна професионална гимназия по дигитални науки „СофтУни“, Професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, Седмо СУ „Кузман Шапкаров“ в Благоевград и Средно училище „Сава Доброплодни“ в Шумен.