„Хартиената трудова книжка е своеобразна лична карта на работещия, в която се вписват данни, важни за осигурителните права – длъжност, възнаграждение и стаж“, обясни пред БНР националният секретар на КНСБ Величка Микова.
Репортерът на БНР Мария Костова припомня, че старите трудови книжки не трябва да се унищожават, а да бъдат надлежно оформени от последния работодател и върнати на служителите. Това трябва да се случи най-късно до 1 юни 2026 г., като в тях бъде записан трудовият стаж до 1 юни 2025 г.
След тази дата информацията ще се вписва в електронен регистър, достъпен за всеки работник. Работодателите ще бъдат задължени да въвеждат данните в Единния регистър на заетостта при сключване и прекратяване на трудови договори. Нарушение на това задължение ще се счита за нарушение на трудовото законодателство и може да е основание за търсене на обезщетение.
Според КНСБ цифровизацията ще улесни както работодателите, така и служителите, осигурявайки по-добра проследимост и защита на трудовите права.