26-годишната създателка на съдържание с акцент върху пътешествията Алма Асиноби осъществи пътуванията през март. Нигерийката завърши маршрута си за 71 часа и 26 минути, но визови пречки и закъснения на полети я възпрепятстваха да подобри рекорда.
Въпреки това тя постигна друга важна цел — привлече внимание към проблема, който искаше да подчертае с това пътуване: колко трудно е да се пътува с определени паспорти. Нигерийският е на 92-ро място в Паспортния индекс на Хенли, който класира паспортите по броя държави, до които се осигурява безвизов достъп.
По време на пътуването Алма Асиноби се сблъскала с откази, допълнителни проверки и ограничени опции, свързани със статута на нейния нигерийски паспорт. Въпреки че за няколко дни успяла да премине през Антарктида, Южна Америка, Северна Америка, Европа, Африка и Азия, бюрократичните препятствия се оказали непреодолима пречка.
Първото международно пътуване на Асиноби било до Бенин, Западна Африка, в началото на 2020 г. То я вдъхновило да опознае света. Оттогава е посетила около 35 държави, включително и по време на последния си опит за рекорд.
Докато документирала приключенията си, тя забелязала, че повечето инфлуенсъри се съсредоточават върху дестинациите, а не върху предизвикателствата по пътя до тях. Визовите процедури често били дълги, скъпи и стресиращи — факт, който я мотивирал да създава съдържание, ориентирано към притежателите на „паспорти с ниска мобилност“. След като през 2024 г. кандидатствала три пъти за виза за европейска държава, преди най-накрая да бъде одобрена, тя решила, че този проблем заслужава повече гласност.
„Това е реалност за повече от половината от световното население“, казва тя. „Те нямат паспортна привилегия. Но ние почти не говорим за това. И си казах – какъв по-добър начин да го покажа от това да демонстрирам колко трудно е да се пътува с паспорт като моя?“
Тя подчертава, че проблемът не се свежда само до туризъм. „Става дума за пропуснати възможности – конференции, обучения, дори медицинска помощ. Знам за случай, в който човек е загубил майка си, защото не успели да издадат виза навреме за операция. Това е събитие, променящо живота.“
На 19 март младата нигерийка започнала пътуването си от Антарктида, после посетила Чили и Доминиканската република. След това трябвало да лети до Париж, но полетът бил отменен поради затварянето на летище „Хийтроу“, причинено от пожар в близка подстанция. Това довело до закъснения и пренасочване към Испания, където тя изпуснала връзката си и вместо това трябвало да лети за Египет. При опит да се качи на следващ полет от Дубай за Пърт, Австралия, ѝ било отказано качване поради нужда от допълнителна верификация на визата ѝ.
„Стоях там и гледах как всички се качват на самолета… Бях там, докато затвориха вратата и видях как самолетът излита. Беше сърцераздирателно“, споделя тя пред CNN на събитието по завръщането си в Лагос.
Въпреки че вече нямала шанс да постави рекорд, след като получила потвърждение за визата си, Асиноби хванала следващия възможен полет до Австралия и избрала Сидни за финална точка на пътуването си. „Най-важното беше да завърша“, казва тя.
Пътуването я научило на смирение и вяра в непредвидимостта: „Научих се да се доверявам и… да прегръщам несигурността.“
Освен целта да повиши осведомеността за паспортната неравнопоставеност, Асиноби се стремяла и към друг световен рекорд: най-много подписи върху сувенир за пътуване. Носела със себе си нигерийско знаме, върху което събрала над 600 подписа. Ако бъде сертифицирано, това ще я направи рекордьор на Гинес по друг показател.