На 4 февруари в Народното събрание бяха внесени повторни искания за сваляне на имунитетите на народните представители Дж. Ибрямов и М. Рангелов по две отделни разследвания. На 27 февруари парламентът бе сезиран с искания за разрешение за провеждане на наказателно преследване срещу още четирима народни представители - Й. Тодоров, И. Чорбов, С. Крумов и Н. Димитров, с цел привличането им в качеството на обвиняеми за ред престъпления, извършени пред сградата на Представителството на Европейската комисия в България на 22 февруари.
В писмото на главния прокурор се подчертава, че Наказателно-процесуалният кодекс въвежда задължение за прокурора и разследващите органи да осигурят провеждането на досъдебното производство в предвидените от закона процесуални срокове, а според НПК се изисква от разследващите органи да вземат всички мерки за осигуряване на законосъобразно и своевременно разследване. Още повече, че по отношение на М. Рангелов на 7 април. бе внесено поредно искане за сваляне на имунитета му. Този път то е заради ново досъдебно производство, свързано с искане и приемане на дар, за да се упражни влияние при провеждането и възлагането на две обществени поръчки в училища в градовете Червен бряг и Койнаре, отбелязват от обвинението.
Борислав Сарафов очаква Народното събрание да предостави на прокуратурата информация за предприетите действия съгласно Правилника за организацията и дейността на НС във връзка с внесените искания за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания.
Продължаването на вече образуваните наказателни дела и/или възбуждането на наказателно преследване спрямо лица с имунитет съгласно Конституцията е възможно само с разрешение на Народното събрание или при писмено съгласие на народния представител.