През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна....
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна.
В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме за живота и делото на един от най-бележитите архитекти на България, който завинаги промени лицето на Варна.
В сърцето на Варна, на улица „Преслав“ – някогашната артерия на търговията, банковото дело и стопанската инициатива – се издига внушителната сграда на Варненската Търговско-индустриална камара и Стоковата борса. Днес позната като Щаба на ВМС.
Проектът е дело на архитект Дабко Дабков и Арх. Стефан Попов. Строителството й започва през 1929 година.
Тук, преди повече от век, се е намирала цитаделата Барут хане – част от западната зона на старата турска крепост Кале ичи. Барутният склад е разрушен през 1908 година, а върху неговите основи се изгражда новият символ на икономическия подем на града.
Но пътят към тази величествена сграда не е кратък. Варненската камара е създадена още през 1895 година, но ще минат над три десетилетия, преди да се сдобие със свой дом.
На 12 ноември 1926 година общината предоставя терен от 700 квадратни метра на ул. „Преслав“, а няколко години по-късно сградата е завършена. Тя е официално открита и тържествено осветена от епископ Андрей на 23 ноември 1935 година.
Цената на строежа? Почти 15,5 милиона лева. От тях Стоковата борса заплаща около 6,8 милиона, а Индустриалната камара – 8,6 милиона. В сумата са включени и 2,5 милиона лева, предназначени за изграждането на театъра – част от споразумението с общината, която дарява земята.
Сградата впечатлява с мащабите и архитектурния си стил. Централната ѝ фасада е подчертана от внушителен полукръгъл ризалит, а до главния вход водят тържествени полукръгли стълбища. Те не само подчертават величествения ѝ облик, но и компенсират денивелацията на терена.
Входовете са рамкирани от шест коринтски колони, които поддържат просторен балкон с балюстради. Всички прозорци са с декоративни парапети, а тежък корниз, изграден върху П-образни конзоли, обрамчва цялата сграда.
Според първоначалния проект, върху купола е трябвало да бъде поставена внушителна скулптура на бог Меркурий – закрилникът на търговците. Това обаче така и не се случва, по неясни причини.
След 1944 година сградата е национализирана, а през 1952 година преминава към Министерството на отбраната. Оттогава тя се използва като Щаб на Военноморските сили, а достъпът до нея е ограничен – обявена е за военен обект.
Днес, макар и с различна функция, сградата остава един от емблематичните паметници на Варна – свидетелство за икономическия разцвет на града в началото на XX век., напомняща за архитектурното наследство на Дабков.
Част от местност "Евскиноград" е без вода днес поради авария, съобщиха от ВиК-дружеството във Варна.
Потърпевши са абонатите в района на ул. "28". Очаква се водоподаването да бъде възстановено до около...
С благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ ще се отслужат богослужения по случай Страстната седмица...
От днес, 18 април по кината в цялата страна тръгва документалният филм „Жестокият път“, посветен на едно от най-впечатляващите постижения в историята на българския алпинизъм — експедицията „Еверест ‘84“.
Филмът...
Пешеходната зона в централната част на Варна беше основно измита в подготовка за Великденските празници, съобщиха от дирекция „Екология и опазване на околната среда“ към общината.
Още в ранните часове...
По време на Великденските празници ще бъдат отворени два от обектите към Регионалнияисторически музей във Варна, обявиха от културната институция.
Аладжа манастир ще бъде отворен за посещение на 18...
Близо 240 декара държавна гора в община Аврен предстои да бъде изсечена, а на нейно място ще бъде изграден ветропарк.
След напрегнато заседание, придружено от бурни реакции и масово гражданско присъствие,...
Украйна и Съединените щати подписаха меморандум за намерения, който поставя основата за бъдещо споразумение за съвместна разработка на минерални ресурси в Украйна. Инициативата е подкрепена от американския...
Зоната за кратковременно паркиране т.нар. „синя зона“, която функционира в централната градска част на Варна, ще бъде безплатна за жителите и гостите на морската столица по време на Великденските празници....
Днес е предпоследният ден от Страстната седмица - Велики петък (Разпети петък). Денят, в който Исус Христос е разпънат на кръста.
На този ден от Страстната седмица постът в Православната църква е особено...
Близо 838.6 млн. лева е проектобюджетът на Община Варна за 2025 година
Близо 838.6 млн. лева е макрорамката на общинския проектобюджет за 2025 година. Тя е с над 120 млн. лева по-голяма спрямо 2024-та....
1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид.
1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня Маргарита Австрийска.
1599 г. – Ерцхерцогът...
По Черноморието облачността ще е значителна, но валежи са малко вероятни. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще са между 12° и 14°. Температурата на морската вода...