Според индекса на цените на храните на FAO, който следи месечните промени в цените на международно търгуваните хранителни продукти, през март той е достигнал 127,1 пункта, което е лек ръст спрямо преработената оценка от 126,8 пункта за февруари. Въпреки че индексът е с 6,9% по-висок спрямо същия период на миналата година, той остава с 20,7% под рекордното ниво от март 2022 г., отчетено след руската инвазия в Украйна.
Цените на растителните масла са се увеличили с 3,7% спрямо февруари поради засиленото търсене на палмово, соево, рапично и слънчогледово масло. На годишна база този ръст е 23,9%. В същото време цените на зърнените храни са намалели с 2,6% спрямо предходния месец и отбелязват спад от 1,1% на годишна база. Пшеницата е поевтиняла, тъй като опасенията за реколтата в ключови износители от Северното полукълбо са намалели. Спад има и при царевицата, ечемика и соргото. Индексът на цените на ориза също бележи понижение от 1,7%, в резултат на слабо търсене и високо предлагане за износ.
Средните цени на захарта са спаднали с 1,6% заради по-слабото търсене. Валежите в Южна Бразилия също са повлияли на цените, но загубите са ограничени от опасения относно перспективите за производството в Бразилия и Индия. Цените на месото са се повишили с 0,9%, като особено отчетлив ръст се наблюдава при свинското месо в Европа, след като Германия възстанови статута си на страна без шап. Световните цени на птичето месо са останали стабилни, въпреки огнищата на птичи грип в някои от основните производители. Индексът на млечните продукти остава без промяна спрямо февруари.
В отделен доклад FAO леко е увеличила прогнозата си за световното производство на зърнени култури за 2024 г., като сега очаква 2,849 милиарда тона, спрямо предходната прогноза от 2,842 милиарда тона. За 2025 г. прогнозата за световното производство на пшеница остава непроменена – 795 милиона тона, което е сходно с нивата от 2024 г.