Земетресението, разтърсило централен Мианмар миналия петък, е отнело живота на 3085 души и е ранило 4715, съобщи хунтата. Стотици други са в неизвестност, а броят на жертвите се очаква да нарасне.
Хлаинг пристигна в Банкок в навечерието на срещата на върха, която ще събере лидерите на седемте държави, граничещи с Бенгалския залив. Присъствието му, потвърдено по-рано от говорител на мианмарската армия, е необичайно, тъй като санкционирани лидери обикновено не се допускат на подобни събития.
Домакинът Тайланд, където земетресението също се усети и отне живота на 21 души, предложи лидерите да излязат със съвместно изявление за бедствието. В срещата участват и представители на Бангладеш, Бутан, Индия, Непал и Шри Ланка.
В Мианмар много от засегнатите райони все още не са достигнати от спасителните екипи, което означава, че официалните данни за жертвите вероятно са занижени.
Държави от цял свят изпратиха хуманитарна помощ и спасителни екипи, но разрушената инфраструктура и продължаващата гражданска война сериозно затрудняват усилията за оказване на помощ.
Хунтата обяви временно прекратяване на огъня късно в сряда, за да ускори спасителните операции, след като по-рано беше отхвърлила предложенията за помощ от въоръжени етнически бунтовнически групи.
Въпреки това военните продължиха въздушните удари в бунтовнически райони, включително в тежко засегнатите от земетресението региони.
Във вторник вечерта войници откриха огън по конвой на китайския Червен кръст, който превозваше хуманитарни доставки. Хунтата заяви, че войниците са стреляли, след като конвоят не се е подчинил на сигнал за спиране.
Мин Аунг Хлаинг се очаква да проведе разговори с тайландския премиер Петонгтарн Шинаватра в кулоарите на срещата в Банкок, съобщи говорител на тайландското външно министерство.
Страната е разкъсвана от кървава гражданска война, откакто военните завзеха властта през 2021 г. Въоръжена съпротива, обединена с етнически бунтовнически групи, се бори срещу военния режим, като някои от тези конфликти продължават от десетилетия.
Години на насилие са осакатили икономиката, довели са до галопираща инфлация и са хвърлили Мианмар в хуманитарна криза.
Сега опустошителното земетресение задълбочава бедствието. Хуманитарни организации настояват хунтата да премахне всички пречки пред оказването на помощ.
ООН също призова международната общност да увеличи хуманитарната подкрепа, тъй като сезонът на мусоните наближава и заплашва да влоши положението още повече.