Освен проврка чрез сателитен мониторинг, районът е бил огледан и с помощта на катер на дирекцията.
От Областна администрация още сутринта са били изпратени по спешност писма до „Морска администрация - Варна“, ГД ”Аварийно-спасителна дейност- ИАМА”, РД «ПБЗН» - Варна, Регионална дирекция „Гранична полиция“ - Бургас, Граничен полицейски участък – Варна, ВМС, Басейнова дирекция „Черноморски район“, Регионална инспекция по околна среда и водите – Варна и Басейнова дирекция „Черноморски район“. Областният управител е координирал действията на посочените институции, които вече са направили своите проверки по компетентност и ще докладват в Областна администрация за резултатите.
От Областна администрация посочват още, че институцията има отговорност за почистване на плажната ивица. На концесионера на замърсените морски плажове са дадени предписания за почистване, отбелязват от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Варна.
При извършената съвместна проверка на експерти от екоинспекцията и Басейнова дирекция „Черноморски район“ са взети три проби, които ще се изследват по показатели нефтопродукти, полихлоробифенили, бензен, етилбензен, толуен и стирен. Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени своевременно.