В събота от 16 часа следобед в заведение на Рибарски плаж ще се състои дискусия за историята на скейтборд културата във Варна с участието на знакови за местната скейт общност имена.
На следващия ден от 17 часа в ХАЛЕ 3 ще бъде обсъдено развитието на скейтборда. В закрития скейт парка там от 15 до 16 часа в неделя ще се проведат безплатни уроци по скейт за деца. От 16 часа ще има прожекция на филма "IMPOSSIBLE", посветен на зараждането на скейтборд културата във Варна и нейното развитие през годините до днес.
Основната цел на тези събития е събирането на архивни материали и лични истории, които впоследствие да бъдат събрани в печатно издание, посветено на тази важна глава от културната история на града, отбелязват организаторите от Сдружение „Таляна“.
Първите групи младежи започват да се формират през 80-те години пред ФК, събрани около тракащия звук на въртящи се колела и шумни удари върху дървени скейт дъски. Развитието на скейт културата в България започва през последните години на социализма, но се превръща в истински търговски маркър за поколенията, отраснали през 90-те. Тогава градинките и паметниците, където се събираха скейтъри, се утвърдиха като центрове на младежко общуване, много отвъд практикуващите спорта.
Разбира се, скейт културата е световен феномен, а разпространението ѝ във Варна – и скоро в цялата страна – е пример за ранната глобализация на младежката култура в България. Това наблюдение се споделя от множество изследвания на развитието на музикални и други субкултури през времето на прехода.